İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Türk Arama Motoru Dogaaangle mi geliyor?

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
bu iş googleyi bitirir neden diye soracak olursanız yerli bir arama motorumuz varken neden millet googleyi kullansın bence bu işin ucu googleye dokunur

D

doLob

Misafir
abartmiyalim bence yeni bisey ciktimi hemen google i bitirir diyosunuz ama google izleyici kalacak kadar salak degildir

caper

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sonuçta google da yerli sayılır. Bu projenin tek avantajı reklam verenlerin çok olması olabilir diye düşünüyorum. Bu da Adsense tarzı bir affiliate sistemi geliştirilirse webmasterların işine yarar.

F

fenerli

Misafir
Türkiyede her nedense hemen her ticaret kolunda yapıldığı gibi maddi gücü yüksek yurtdışı ortaklıklarla ülke içindeki üretici,işyeri sahibi, fikir sahibini hep ezmek yoluna gidiliyor. Fikri ortaklıklari bile yapmıyorlar. Bu konuda o kadar çok örnek var ki, türkiyeyi hindistanda olduğu gibi bilişim teknolojisinde ucuz işçilik sağlayan bir ülke durumuna getiriyorlar, siemens bütün avrupadaki telefon desteğini 1,5-2 sene içerisinde istanbula taşıdı yani avrupanın neresinden ararsanın arayın istanbuldaki call center ile görüşülüyor, en basitinden bir suyu bile satmak (turkuaz suyu) için bile yabancı ortak kullanıyorlar, çok zengin olarak gözüken kişiler aslında her zaman birer tüccar olmuşlardır, sanayici değildir, ülkemizde sanayicilerin çoğu anadolu çıkmıştır. Arçelik Genel Müdürü ile bir gazetenin yaptığı bir röportaj da biz en çok parayı küçük ev aletlerinden kazanıyoruz bunu da çinde üretiyoruz demesi gibi birçok teknoloji ürettiğini söyleyen markalar dışarıda ürettirip, isimleri ile satma yoluna gidiyorlar. Türkiyede üretim yapıp 50 lira kazanmaktansa yurtdışından alıp satıp 100 lira kazanma yoluna gidiliyor.
Yurt dışında tekstil makinaları alınıyor, yüksek rakamlarla, artık pamuğun 2/3 ü de dışarıdan alınıyor. Dışarıdan aldığınız tekstil makinalarının borçlarını 2, 3 dolarlık ürünler satarak ödemek akıl karı değil. Türkiye bu alanda ucuz iş konumuna konmuştur.
Artık gerek bilişim sektöründe gerekse diğer sektörlerde çalışanların ve üniversitede okuyanların hayallerin elinden alınmıştır. Düşünün basın yayında okuyorsunuz, ileride iyi bir gazeteci, haber yapımcı olmak idealiniz var ve bu yönde kendinizi yetiştiriyorsunuz birçok kitapları okuyorsunuz ama medya tekeli köşe yazarını bir dansöz, haberleri bir mankene sunduruyor, bu örnekleri çoğaltmamız mümkün. "HAYALLERİ ELİNDEN ALINMIŞ İNSANLARDAN HİÇBİRŞEY BEKLEMEYİN"
Bu arada Microsoft bir süre önce istanbuldaki teknoparklardan birinde söz sahibi olmak istediği, buna en güzel cevabı Tübider verdi ve bu istekleri yerine getirilmedi. Microsoft şu anda eskişehir veya başka yerlerdeki teknoparkların yönetimine göz dikmiş durumda, artık bilişimde sektöründe Türkiyede çalışmaktan zevk almıyorum (bunu söylemek hiç istemezdim)

(türk insanındaki yabancı aşıklığıda ayrı bir konu ve bu belki yüzyıllardır olan bir aşıklık, örnekleri osmanlının yıkılmasında, birinci dünya savaşına girişimizde, yakın tarihimizde çok örnekleri var)

K

Kerasus

Misafir
Bu konuda o kadar çok örnek var ki, türkiyeyi hindistanda olduğu gibi bilişim teknolojisinde ucuz işçilik sağlayan bir ülke durumuna getiriyorlar
Amerikan yazılım devi Oracle Hindistan'daki çalışan kadrosuna gelecek sekiz ayda 1500 kişiyi daha ekliyeceğini açıkladı.

Hindistan Milli Yazılım ve Hizmet Şirketleri (NASSCOM)'un açıklamasına göre Hindistan sadece Bilişim Teknolojileri (BT)'den bu yıl 31 Mart 2006 itibari ile 22.5 milyar dolar gelir bekliyor.

Karnik ayrıca Hindistan'ın bu büyüme hızı ile BT sektöründen 2010 yılı itibari ile rutin ofis işleri de dahil 110 milyar dolar gelir beklediğini sözlerine ekledi.

İşgücü istihtam düzeyimiz ortada iken sizce seçebilme şansımız varmı.

F

fenerli

Misafir
Kerasus' Alıntı:
İşgücü istihtam düzeyimiz ortada iken sizce seçebilme şansımız varmı.

yapılabilecek o kadar çok şey var ki, en basitinden bu forum kullanıcılarının çoğu para kazanmak için adsense reklamına nasıl tıklatırım diye şeyler düşünmekten daha iyi yapabilecek şeyler bulabilir.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bill Gates ile Doğan Medya Kuruluşunun Ortak çalışması.

Bill Gates bu gün itibari ile geldiği ülkemizde Doğan medya gurubu başkanı ile ortak bir arama motoru yapmak için görüşmeler yapmış. Çok merak ettim şimdi, acaba google ı ne yönde etkiler. İşin içinde doğan medya kuruluşu varsa etkili birşeyler olur sanırım.

Bill demişki MSN Messenger ın Türkiye'de bu kadar çok download alması bizi çok şaşırttı. Sanırım Türkiye'nin artık internet ortamında iyi bir basamak olduğunu anlamışki buradaki arama işine el atmak istiyor.

Sizce ne derecede etkili olur bu arama motoru ?

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
çok etkili olur.Ne kadar olduğunuda söleyim.Google ' yi ezer geçer.Tek sebebide adamlarda o kanallar o gazeteler arkalarınada microsoft varken pehhh yıkarlar valla.Bide nutuk ey türk milleti google kullanmayın.Türkçül olun v.s. Bence sallar google nin tahdını.Google birden olmasa da içden içe yavaş yavaş erir.Hele bide reklam programı aha o zaman aldı başını gitti.Gerçi türk arama motoru olarak açılırlar ve adsande bölümünde ilk kuralları Türk sayfaların katılması yasaktır olur.

yakese

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arama motoru gibi global bir hizmette Türk yapmış yada bir başkası şahsım olarak çok önemsemem 2 kez girerim işimi gördüyse devam yoksa tekrar google a dönerim

F

fenerli

Misafir
yakese' Alıntı:
arama motoru gibi global bir hizmette Türk yapmış yada bir başkası şahsım olarak çok önemsemem 2 kez girerim işimi gördüyse devam yoksa tekrar google a dönerim
tabiki diğer ülkelerden birşeyler alınır veya yaptıkları kullanılır fakat sürekli siz kendinizle ilgili olan şeyler bile dışarıdan alırsanız bunun sonu nasıl olur düşünün, ülkelerin kendine ait şeyleride olması lazım ama siz sürekli dışarıyı desteklerseniz, yani sürekli dışarıdan alan müşteri durumunda olursanız, üretici olmazsanız pazarda satacak bir elmanız dahi olmazsa ne büyüyebilirsiniz nede ileri gidebilirsiniz.
Birşeylerin dozunu iyi ayarlamak lazım diye düşünüyorum, ama biz tamamen herşeyi teslim eder durumdayız, türkiye yabancı ortak almadan iş yapılamaz duruma geldi, bütün büyük firmalar bilmemne türkiye ortaklığı şeklinde kuruluyor, ülkeye dışarıdan para gelmiyor ki, bir miktar para ülke içinde dolaşımda sabit durumda, böyle oluncada cebinde parası olmayan insanlar çoğalıyor, müşteri sayısı aynı satıcı sayısı fazla olunca, kimin çok parası varsa (dışarıdan gelen yatırımcı hep büyük ortak olduğuna göre dışarıya) paranın büyük miktarı ona gidiyor.
Bir arama motorunda konuyu nereye getirdin diyebilirsiniz ama bu ülkemizin şu anda içinde bulunduğu durumlardan bir örnek ve gelecek teknoloji ile biçimlendirildiğine göre, geleceğimizde tehdit altında.

bir de bakın çin google var demedi www.baidu.com alexa 4. sırada 5. sırada olan msn yi geçti, yine tekrar ediyorum çinde olduğu gibi türkçe içeriği en iyi türkiye deki internet çalışanları hazırlayabilir bununda tekel alıntına alınmasına izin vermeyelim.

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
valla ben bu tür projeye her türlü desteği veririm.Benim kodlama bilgimle bir arama motoru oluşdurmam çok zor.Eğerki yapabilrim diyen bir arkadaş var ise her türlü desteği vermeye hazırım.Gerekli tanıtım platformlarına hem görsel hemde yazılı olarak taşıyabilirim.Örnek olarak bir arama.com bende olsaydı sanırım çokdan daha iyi yerlere getirebilrdim.Bunun sebebide mesleki olarak bulunduğum konum.Diceksin ee neden yapmadın.Bin kez mail attım işbirliği için ama tık yok.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Düşündümde bu arama motorunun açılması bizim içinde iyi olur. Google kıymetimizi anlar.

HolyBoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bence bu işbirliği iyi oldu bir an önce açılsa daha iyi olcak

google yi bayağı etkiler
neden derseniz bir sürü tv kanallerı gazeteler dergiler radyolar doğan grubun elinde yani adamlar passo reklam yapar medyalarında
birde işin içine milliyetçilik katarlar google yı kullanma türk malını kullan felan diye
birde kalkıp kendi medyalarında google hakkında asparagas haberler yayınlarlar
işte kaspersky lap dan ismini vermek isteyen bir antivürüs uzmanı google earh programının kişisel bilgileri cia ye yoladığını söyledi
tipi uydurma haberlerle de milleti google den soğuturlar

bi yandan da iyi olur gibime geliyor bişeyin tekel olması hiç iyi deyildir
arama motoru işide google tekelinden çıkmalı bence

tabi güzel bir adsense tipi reklam uygulamasınıda entegre ettilermi ve paraları direk eft havale yaptılarmı ohhh ozaman anlar kıymetimizi google

D

doLob

Misafir
siz hayal kurmaya devam edin

google in yerini alabilecek kimse yoktur! zamaninda hakia makia dediniz ama gorduk hakia yi

Gamend

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
doLob' Alıntı:
siz hayal kurmaya devam edin

google in yerini alabilecek kimse yoktur! zamaninda hakia makia dediniz ama gorduk hakia yi

Google 98'de kimse tarafından bilinmiyordu, 7 sene içerisinde bu hale geldi. Yeni arama motorlarıda bşr süre sonra tanınacaktır

Kolay gelsin.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5