Türk statları da '3 boyut' modasına uydu

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Katılım
6 Ekim 2005
Mesajlar
3,975
Reaction score
2
Konum
İyinet
667263_4.gif


667263_2.gif


667263_3.gif


Her geçen gün yeni bir teknolojiyle değişime uğrayan ve insanları şaşırtan "3 boyut" çılgınlığından Türk statları da nasibini aldı.
Dünya uydularından çekilen fotoğrafların görüldüğü bilgisayar yazılımı olan "Google Earth" tabanlı, 3 boyutlu Türkiye rehberi sitesi "www.3dlocationearth.com", sayfalarında Türk statlarının 3 boyutlu görüntülerine yer verdi.
Sitenin sahibi Aybars Görpe, statların 3 boyutlu görüntülerine yer verme fikrinin kendisine ait olduğunu belirterek, "Sadece statlar değil, şirketler, restoranlar, okullar, hastaneler, spor salonları ve aklınıza gelebilecek her yerin 3 boyutlu görüntüsünü yapabiliriz" dedi.
Görpe, sitelerinden, aralarında Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu, Ali Sami Yen ve Türk Telekom Arena'nın da bulunduğu 17 stat ile İstanbul'da Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapan İstanbul Park'ın da 3 boyutlu görüntülerinin görülebileceğini anlattı.
Konuyla ilgili tüm hazırlık aşamalarını kendilerinin yaptığı nı kaydeden Görpe, şöyle konuştu:
"Statların 3 boyutlu görüntülerini hazırlamak için öncelikle gerekli tüm açılardan fotoğraflarını çekiyoruz. Eğer internette çok net fotoğrafları varsa onları da kullanabiliyoruz. Dünya üzerinde 3 boyutlu ne varsa ekranlara taşıyabiliriz. Örneğin bir statta kaç numaralı koltuktan sahanın nasıl görüneceğini bile 3 boyutlu gösterebiliriz. Statlara ulaşımda güzergahlara yer verip, statların otoparklarını bile görüntüleyebiliriz."
3 boyutlu görüntülerin yanı sıra insanların istedikleri yeri adeta sokakta yürürmüş gibi gezebileceği şekilde bir sistemleri olduğunun da altını çizen Görpe, "Bu daha önce verilen hizmetten çok daha farklı bir uygulama, yani daha önce de sokakta yürürmüş gibi elde edilen görüntüler vardı ama bizim yaptığımız çok daha farklı" dedi.
Statlarla ilgili hizmetlerinin özellikle kombine bilet satışları için çok faydalı olabileceğini dile getiren Görpe, "Bununla ilgili Fenerbahçe Kulübü ile görüşmelerimiz sürüyor. Arzu eden tüm kulüplere bu tür hizmetler verebiliriz. Özellikle futbolda bu tür uygulamaların taraftarlar tarafından büyük ilgi göreceğine inanıyoruz" diye konuştu.
Siteden, Şükrü Saraçoğlu, Ali Sami Yen, Atatürk Olimpiyat, Türk Telekom Arena, Ankara 19 Mayıs, Kayseri Kadir Has, İzmir Atatürk, Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan, Bursa Atatürk, İsmet Paşa, Hüseyin Avni Aker, Gaziantep Kamil Ocak, Denizli Atatürk, Manisa 19 Mayıs, Eskişehir Atatürk, Sivas 4 Eylül, Antalya Atatürk statlarının 3 boyutlu görüntüleri izlenebiliyor.

ANKARA -AA-
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst