İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Türk Webmasterların Geleceği

T3chn0

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Merhaba arkadaşlar;

Bu başlık altında geleceğimiz hakkında sohbet edebiliriz.

Ben kendi düşüncelerimle konuyu başlatayım...

Ülkemizdeki sansür uygulaması bize çok büyük zarar veriyor.Sitelerin kapatılmadan önce bir uyarı yazısı vs. gönderilmesi gerekli diye düşünüyorum.

Adsense konusunda ise Türk reklam verenleri çok fazla promosyon kupon kullanmakta ve birçoğu 0,01 ,0,02 0,03 /cilick ile içeriğe reklam vermektedir.
Google promosyon kuponları piyasadan çektiği zaman adsense gelirlerinde artış olacağını düşünüyorum.Ülkemizde firmalar yeni yeni internet'e reklam vermeye başlıyorlar reklamstore.com,adtech.com.tr,reklamz.com gibi firmalar arttıkça rekabetin de kızışacağını ve gelirlerimizin artacağını düşünüyorum.

Sizin de nacizane fikirlerinizi bekliyorum.

X

Xman

Misafir
Bence kazanç için en önemli etken kalitedir, sitenizin kalitesi içerik ve görsellik olarak ne kadar iyi ise reklamsız kalması imkansız diye düşünüyorum.

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Türk webmasterların geleceğini iyi görüyorum, ama Türk sitelerinin geleceğini iyi görmüyorum.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Ben webmasterların kolay yoldan para kazanma yoluna dogru gittiğini görüyorum sadece türk degil tüm dünya webmasterlarına.

Bir webmaster üzerine kayıtlı en az site sayısı 30-40 her sektörden sitem olsun hit kazanayım para kazanayım diye sırf kelimelere kasamk için yapılan siteler cogaldıgı için pek ümitli bakmıyorum.

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15

10 katakter

ne gibi?

Şöyle ki;

Türk webmasterlar yabancı site yapmaya yönelerek bir şekilde kazançlarını ve işlerinin değer kazanmasını kurtarabilirler. Yani ürettiklerini bir şekilde pazarlayabilirler diyeyim.

Ama Türk siteleri bu gidişle değerli olamayacak. Aynı kalitede olan; İngilizce bir oyun sitesinin site sahibine dönüşümüyle, Türkçe bir oyun sitesinin site sahibine dönüşü arasında çok büyük fark var.

Başka bir bakış açısı daha getirecek olursak, İngilizce bir siteye Türk kullanıcı çekebilirsiniz. Ama Türkçe bir siteye yabancı kullanıcı çekemiyorsunuz. İşte bu bağlamda webmaster bir şekilde kendini olumsuz gidişattan soyutlayabilir, ama Türkçe siteler günümüzde değersizliğe mahkûm.

...::LorD::...

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
şu bir gerçek ki webmaster internette yer edinmek istiyorsa yeni projeleri olacak oyun sitesi açayım arkadaşlık sitesi açayım bence hevesten başka bir şey değildir.

X

Xman

Misafir
Lord yukarıda oyun ve arkadaşlık sitelerinin iş yapmıyacağını anlatmak istemiş sanırım.

ceycey45

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben türkçe sitelerin gün geçtikçe azalacağını düşünüyorum.
çünkü artık hiç kazandırmamaya başladı. türk firmalarının da azlığı yetersizliğinden dolayı adsense borusunu öttürüyor umarım daha kaliteli firmalar çıkarda rekabet olur.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Reklam firmalarının sayısının artması gelirlerin geriye çekilmesine sebep olacak. Çünkü hangi firmayı yayınlayalım diye bir cümbüş içinde bulucaz kendimi.
Zaten şu an bile reklam firmalarının limitlerinin doldugunu düşünüyorum. Adsense tüm dünyanın reklam gelirleri ile dönebilirken diğerleri Türkiye lokasyonlu olunca reklam veren açısından dezavantaj oluyor türk firmalara. Türkiye'de reklam veren sayısı zaten azken firma sayısı 4-5 oldu. Adsense yide katarsak işin içine piyasa şu an doymuş durumda.

T3chn0

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
ben reklam piyasası gün geçtikçe kızışacağını düşünüyorum.Birçok firma internet reklamlarına yöneldi çünkü..

X

Xman

Misafir
ben reklam piyasası gün geçtikçe kızışacağını düşünüyorum.Birçok firma internet reklamlarına yöneldi çünkü..

İnternet reklamcılığı ucuz ve daha çok kişiye ulaşıyor o nedenle sana katılıyorum reklam sektörü internete kayıyor.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Internetten reklam yapan ancak hedefi internetten satış olmayan (Turkcell, Doritos, Nestea vb markalar) zaten çok uzun süredir internette özel ajanslarla reklam veriyor. Yurtdışındaki yapıya ulaşılabilmesi için çok aşama gerekli. Internetten satışların artması, insanların kredi kartlarıyla online alışveriş dönemine geçebilmeleri gerekli. Online harcamalar arttıkça ancak servisler artacak, reklam verenler artacaktır. Mevcut yapıda saks shop/penis büyütme ve haksız kazanç sağlayıcı cep telefonu reklamları piyasada pastanın büyük kısmını oluşturmaktadır.

PhpMania

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
-etik- olmak ya da -etik- olmamak. işte bütün mesele bu.

ne kadar hile yaparsan o kadar kazanıyorsun. Bence webmasterlar kazanç olgusu ile değil içerik olgusuyla hareket etmeli.

Tırtıl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Benim iyice midem bulanmaya başladı arkadaşlar. Artık wp görmekten ya da blogger görmekten bıktım. Ne aratsam çöp site çıkıyor karşıma. Bu işlerin içine girmeden önce önüme çıkan her yazıya inanıyordum ancak durum şimdi öyle değil. Eğer sitenin kodu sıfırdan yazılmışsa ancak o zaman güvenebiliyorum siteye, o da kısmen tabi.

Diyeceğim millet kopyala yapıştır olmuş. 2 seo kitabı okudun mu tamamdır iş. Google bu kadar vahim duruma geldi. Oysaki amaçlarında insanlara faydalı siteleri ön plana çıkarmak var ancak o ne yapsın. Hala daha varolanların en iyisi Google olduğu için mecburum :)

İşte bu sebeplerden dolayı ne internetimizin geleceğini parlak görüyorum ne de kazançlarımızı... Çalıp çırpan senden daha çok kazanıyorsa ve de verdiğin emeğin karşılığını alamıyorsan yaptığın işin devamını getiremezsin.

web.doktor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Türkiyede bu yıl reklam için kullanılan bütce 40 milyon dolar civazır birşeydi. Webrazzi vidyolarını izlerken öğrenmiştim ama giderek bu artıyor. Fakat şöyle bir durum var site sayısıda artış gösteriyor. Arkadaşım 2000 ytl maaşlı bir işte çalışyor kafasına takmış geceli gündüzlü sitelerle uğraşıyor. Malum herkes kolay para peşimde. Ama şunu bilmeyen çok arkadaşımız var düşündüğünüz gibi değil. Bu gün çok kazanır yarın hiç kazanamazsınız.

Google herkesi kabul etse ve banlama olayı olmasa çoğu kişi kazanamayacaktır bu bir gerçek. Az reklam veren varken kazanmak kolay değil.

Ayrıyeten farklı bir konuya değinmek istiyorum. Çoğumuz adsense reklamlarını kazanabilmek için çok kritik yerlere yerleştiriz siteye giren istemese bile tıklamak zorunda kalır menü filan zanneder tıklar. Ama asıl istenen bu değildir reklam veren kişi neden reklam veriyordur satışlarını artırabilmek için eğer bu gün binlerce ytl para koyup reklam verip sonra bir kazanç elde edemiyorsa birdaha reklam vermeyecektir. O yüzden zorla tıklatmak yerine isteyerek tıklatmak en mantıklısıdır. Çoğunuz diyecektir öyle yaparsak kazancımız azalacaktır. Fakat öyle yapmaya devam ederseniz gün gelecek hiç kazanamayacaksınız. İnsanlarımız reklamlara tıklamıyorlar korkuyorlar. Özellikle bedava kontür reklamları yüzünden bidaha gördükleri reklama tıklamıyorlar. Bu daha uzar gider. Herkese düzgün bol kazançlı günler.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
aynen sana katılıyorum. blogger kapandıgı vakit bu yüzden sevinmiştim. kapatmak tabiki mantıklı değil ama artık çileden çıkar olduk yani başka yapacak birşeyde gelmiyor kimsenin aklına :)
Fakat burada suç google da. işine geldiği zaman istediğini sandbox a atacak ya da kopya içerik kullandığını anlayacak teknolojiye sahip oluyor. ama elmayla armutu ayıramıyor/ayırmak istemiyor.
Oysaki şu an işleyen filtre sisteminin bence tam tersi adsenseye adam gibi entgre edilmeli. Örneğin benim sayfa gösterimim 2000, tık sayımda 25-30 oluyorsa gelen ziyaretçideki hemen çıkma oranıda 3-5 dakikaysa bana ayrı muamele yapmalı. 3-5 cent veren adam içerik uymasada bende çıkmamalı.
Ama açın biri çıkıyor 2 cent veriyor şakır şakır dönüyor bannerı her yerde. Sonra bizde siteyi geliştirmek için harcamamız gereken vakti bu allahın açını engellemek için harcıyoruz. Sonuç google kazanıyor, biz kaybediyoruz.

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Olaya reklamveren düşük veriyor diye bakmak yanlış olur. Ticaretin en temel kurallarından biri maliyeti düşürmektir, düşürebilen düşürebildiği kadar düşürür amacına ulaşabiliyorsa, sistem de izin veriyorsa ötesi farazi laflar olur iş yönetimi bakış açısıyla. Yabancılar da webmaster'larımız kazansın mantığıyla yüksek fiyatlar vermiyor, zira verdikleri paranın büyük kısmı muhtemelen gitmesini istemeyeceği asya ülkerine gidiyor(Hindistan, Filipinler başta), zaten sistem de o rekabet nedeniyle düşük vermelerine izin vermiyor.

Esas sorun yukarıda Angelo'nun değindiği ülkede internet üzerinden alışveriş harcaması alışkanlığının gelişmemiş olması. Örneğin travel, car rental, airline ticket vb. kelimelerin hep çok verdiğinden bahsedilir. Bunun nedeni batılıların bu sektörlerde harcalamarını ağırlıklı olarak internet üzerinden yapması. Avrupa'da ve Amerika'da yıllık uçak bileti harcamasını hayal edin, ki rakamı ben hayal edemiyorum, bunun önemli kısmı internet üzerinden gerçekleşiyor. Bizde bu alışkanlıkların gelişmemiş olmasının ülkenin genel eğitim düzeyiyle alaklı olmakla beraber, medyada internetin sürekli kredi kartlarının çalındığı, hekırlara dikkatt!!! başlıklı haberlerin biri bin para olduğu bir durumda olması. Sanıyorum ki birçok genç ailesinden internetten bir harcama için kredi kartı istediğinde aldığı yanıt olumsuz oluyordur, ortalama vatandaş için en azından, aman kalsın yarın ben gider neyse alırım başımıza iş almayalım şimdi mantığında o haberlerin de etkisi büyük olmalı. Ama bundan 10 sene öncesine göre çok daha iyiyiz, 10 sene sonra bugünkü çocuklar ebeveyn olduğunda daha da iyi olacak, gittikçe büyüyecek, ana pazar internet veya daha geniş bir ifadeyle dijital ortamlar olacak. Güneşli günler göreceğiz çocuklar. ve de 4-1

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Az önce airline ticket'ı adwords'e tıklayarak bir yerden almış bulunuyorum. Google ödedikleri muhtemel 4-5 dolarlık click ücretini çıkarttılar. Kredi kartı çalınmak isterse heryerde çalınır. Herhangi bir restoranda kolaylıkla numara yazılıp alınabilir müşterinin kartından. Internette bunların olma olasılığı neredeyse bin kat daha zordur. Dediğin doğru, blogger'dan sonra habertürk'te kapatılmalı. :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5