İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Turk webmasterleri zoru basarıyor.

dll

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Örneğin web sitemiz icin dedicated makine alacağız.

1000 gb bw'li bir dedicated türkiyede en aşağı ( sistem özelliklerini normal ölçülerde düşünelim ) : 500 $ üzerinde

500 $ = 2 asgeri ücret

Almanyada aynı dedicated makine aylık 50 euro

Almanyada asgeri ücret 1500 euro dersek : Asgeri ücretin 1/30 u

Aradaki farka bakın. Bu kıyaslamayı amerika Türkiye seklindede yaparsak yine yaklasık sonuc cıkıyor. Türkiyede 2 maaşınla alabileceğin bir serveri Yurt dışında olsaydınız maaşınız kat kat altında günlük harçlığınızla alıyor olacaktınız. Ve böyle olmasına rağmen burdaki bütün arkadaşlar ellerinden geleni yapıyorlar. Ben bütün Türk Webmasterlerine helal olsun diyorum.

Z

zeynelkoc

Misafir
gerçekten çok doğru bir tespit

yurt dışında çok daha ucuza yapıyorlarken biz onun misli ücretini ödüyoruz ev o kalitede bir makina alamıyoruz.

gülelim mi ağlıyalım mi bilmiyorum...

dll

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Bu 2. el arabalar icinde gecerli. Mercedes 200e bmw 3.16i vs. gibi türkiyede modası geçmemiş arabalar 500 ile 2000 euro arasında almanyada. Burada ise 8000 eurodan aşağı alamıyoruz. Belki avrupa birliğine girsek bazı şeyler ucuzlayabilir. İnternet sektörüde umarım ucuzlar.

S

Senbul

Misafir
dll' Alıntı:
Bu 2. el arabalar icinde gecerli. Mercedes 200e bmw 3.16i vs. gibi türkiyede modası geçmemiş arabalar 500 ile 2000 euro arasında almanyada. Burada ise 8000 eurodan aşağı alamıyoruz. Belki avrupa birliğine girsek bazı şeyler ucuzlayabilir. İnternet sektörüde umarım ucuzlar.

Bu senın bahsettiğin olay gerceklesecekti ama malesef buyuklerin baskısı yuzunden hayal oldu.Gümrük birliğine girdiğimiz donemde turk otomobil firmalarının ayaklanması bazı buyuk ureticilerin "fabrikalarımızı kapatırız" tehditi uzerine zamanın hukumeti geri adım attı.
Diğer yandan baktıgımızda bu ekonomi ile bukadar otomobil varken birde otomobil fiyatları avrupa seviyesinde olsa ne yapardık bu trafikte.Su haliyle cekılmezken istanbul tarfiği :confused:

Yolladıktan sonra farkettim bu benım 100. mesajımmıs vay bea sevindirik oldum :D

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hay.net.tr nin sahibi ile sohbet ederken adamın söylediği sözleri yazıcam, çok mantıklı geldi bana. adamın söylediklerinin meali;
----
türkiyede trafik ücretleri çok yüksek (2Mbit = 2.049YTL), o yüzden Türk webmaster'ları ve hosting firmaları yurt dışına çıkıyor. amerika devlet olarak trafik harcamalarını sübvanse ediyor. ancak bizim devletimiz çok büyük bir yanlış yaparak Türkiye içindeki trafiği ucuzlatma yoluna gitmiyor. üstüne daha çok vergi koyarak Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen insanları yurt dışına kaçırıyor. arkasından yurt dışı internet çıkışları yetmiyor diye kapasite arttırıyor ve milyar dolarları yurt dışına veriyor.

birde şöyle düşünelim. Türk internet kullanıcısı en çok nereye gider, yabancı sitelere gideceğini sanmıyorum, çünkü ingilizce bilenlerin sayısı çok az. herkes Türkçe sitelere gidiyor. biz Türkçe siteleri yurt içine alabilirsek Türkiyenin yurt dışı trafiği önemli ölçüde düşecektir. haliyle hem daha çok kazanma şansı olacak, hemde mevcut alt yapı kullanılarak yurt dışına Türkiye'den hosting satma imkanı doğacaktır.
-----

ama abi napalım, adsl hattı çekip hosting mi satalım :(

silenceofdarkness

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
adam güzel demiş biz boyle ince stratejilere kafamiz basmiyor bunu aslında hep beraber ortak dilekce verip meclise milletvekillerine ulaştırabiliriz arkadaşar !!!!

muratozcirpici

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bi de şu türk telekomun yaptığı proxy olayı beni öldürüyor. sürekli türkiyede olan makinalarda proxy sorunundan dolayı erişimde aksaklıkları oluyor.Bunula bir çoğumuz karşılaşmıştır. Mesela siteye ben Adanadan erişebilirken bazı kullanıcılarımız istanbuldan izmirden erişemiyorlar. bunu da trafikten % 40 kazanmak için yapıyorlarmış. Böyle olunca da tabi daha fazla kişiye adsl hatları satma imkanı doğuyor.. ama işte türkiye de bulunan serverlarda artık işe yaramıyor ve bizi yurt dışına sevk ediyor...

topluca bir ayaklanma olsa tabi bu bizle olmaz sadece büyük destekler bulsak belki bir şeyler kazanabiliriz belki bir şeyler kazanabilir TÜRK İnterneti....

Kolay gelsin..

silenceofdarkness

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
neden olmasin arkadaşım biz vatandaşlık haklarimizi kullansak derdimizi medyaya anlatsak ntv e bu konuyu ele almasi için mailler atsak neler olur neler gör bak ..

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
türk telekom biz ayaklancaz ve proxy kaldırcak ha, Türkiyede internet erişimi ucuzlayacak ha, rüyasını görsek şükür.

baksanıza adamlar 256 adsl i 70 milyondan 50 milyona çekti. önceden 20milyon geçiriyormuş demekki. he birde şimdi 59 milyon bağlantı ücreti çıkardı, 12 taksit ile alıyo. e abi biz zaten bir kere ödemiştik adsl bağlantı ücretini, sonra bu yükseltme olayını bizim isteğim dışında yaptı. peki şimdi bu bağlatı ücretini almaya hakkı varmı? zorla para alıyor ya.

bak bu aklıma gelmemişti. adamlar zorla para alıyor ya.

adam tekel olmuş, güvenlik personeli yunanistan ordusu kadar var, daha ne olsun abi. tınlamıyo bile. gazetelerde yazı yazan birkaç müşterim var, onlarla bir görüşeyim, bakalım birşey çıkacakmı.

muratozcirpici

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hep beraber ntv ye mail atsak nolacak ? kaç kişi destek verecek ? gördüğüm kadarıyla bu konuya o kadar ilgi yok.. sadece bizle olmuyor bu işler.
Aslında Ntv ye değil de Show Tv ye atsak daha iyi olur gibi. Türk Telekoma rakip olmaya çalışan kim var ? Superonline. O kimin ? Mehmet Emin Karamehmet. Onun Tv si de Show TV. Belki daha çok ilgi gösterirler...

Sadece bir görüş...

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
atalım mailleri, ne kadar çok gönderirsek o kadar etkili olur.

telekomun sayfasına baktım, zorla aldığı 59 milyona birde vade farkı uygulamış. almadığımız birşeyi öderken birde vade farkı ödüyoruz. buldular koyunları, kırkıyolar.

T

The_Best

Misafir
dll Hakikaten çok güzel bir konuya değinmişsin,
Sizce ne yapılırsa bu fiyatlar biraz daha aşağıya iner?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5