İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Türkçe alan adının + ve - leri

5DEL1

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
3
Merhaba,

Türkçe alan adının normal forum ve benzeri sitelerde kullanılmasının + ve - leri nelerdir siteye ilerleyen zamanlarda faydası ve zararı var mıdır?

5DEL1

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
3
şimdilik pek rağbet görmesede zamanla bir geçiş süreci başlayacak ve bir yönelme olacak gibi görünüyor yada ben öyle düşünüyorum şuan

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Önümüzdeki 10 sene içinde dahi olacak gibi durmuyor.
Yatırım yapmak için çok erken.

5DEL1

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
3
kısa vadede yatırım amaçlı olmayabilir fakat
kişisel bir site için acaba nasıl bir tepki toplar die düşünüyorum 3-4 gündür. halen klavyenin üstündeki tuşlar için "süs mü?" sorusunu soran müşteri grubu olduktan sonra :( türkçe alan adı daha bi zor gibi

5DEL1

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
3
vazgeçirmekte bizim elimizde kullanıma dewam ettirmekte aslında
tasarlanan siteler i6 uyumlu olmadığı zaman ve giderek arttığı zman mecbur geçilecektir.

nasıl ki birçok yeni donanımın xp sürücüsü olmadığı gibi :şekil:

Metallica

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
vazgeçirmekte bizim elimizde kullanıma dewam ettirmekte aslında
tasarlanan siteler i6 uyumlu olmadığı zaman ve giderek arttığı zman mecbur geçilecektir.

nasıl ki birçok yeni donanımın xp sürücüsü olmadığı gibi :şekil:
geçen gün bir sitemi kontrol erttim
%95 ie6 %2 civarı chrome gerisi firefox+ie diger sürümler ben nasıl ie6 destegini çekeyim :)

5DEL1

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
3
Biz zorlandıkça yapan bir yapıya sahibiz :p
koy bi index ie6 kullananların bilgisayarı bu siteye girdikten sonra çökecektir die :kızdım:
elbet upg. eden olacaktır :D

Yukle TL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Dünyaca ünlü arama sitesi Googleın alan adında Türkçe kelimeleri tanıması nedeniyle birçok firma sanal ortamdaki alan isimlerini Türkçeleştirmek için yarışıyor.

Uluslararasılaştırılmış alan adlarındaki Türkçe karakterlerin yeni nesil web tarayıcılar ve arama motorları tarafından tanınması sebebiyle internet adresleri hızla Türkçeleşiyor. İnternet adreslerindeki Türkçe karakterlerinin domain kaydı (alan adı) olarak 2002 yılından beri bilgisayarlarda faaliyette olduğunu belirten MedyaBim Bilgisayar ve İnternet Hizmetleri Müdürü Cengiz Elmas, 8 yıl boyunca alan adları kayıtları için firmaların İngilizce karakterlere yer verdiğini söyledi. 2010 yılında dünyaca ünlü arama motoru olan Googleın Türkçe alan adlarını destekleyerek kullanıcılara sanal ortamda ilk sıralarda yer verdiğini dile getiren Elmas, firmaların internet adreslerinde Türkçe karakterleri kullanmaya başladığını ifade etti.

ALAN ADLARI HIZLA TÜRKÇELEŞİYOR

Çok sayıda firma ve sivil toplum kuruluşunun alan adlarında Türkçe kelimelere yer vermesi için bilgi işlem merkezlerine başvurduğunu kaydeden Elmas, Türkçe karakterli internet adreslerinin arama sonuçlarında yer alması ile beraber yoğun bir taleple karşılaştık. 2009 yılında 2 veya 3 tane olan Türkçe alan kaydı sayısı 2010 yılında bini geçti. Bu rakam son birkaç ay içerisinde oldu. Daha önce talep yoktu. Arama motoru destekleyince insanlar Türkçe olarak domainlerini kaydetmeye başladı. Bu sistem Türkçe
karakterli isimlerin com olarak yazıldığı zaman istemcilerde yer almasını sağlıyor. Tarayıcılar eskiden bunları taramıyordu. Türkçe karakterle yazdığınız zaman domain adını hata veriyordu. Karakterlerin tanıması için özel bir yazılım sistemi gerekiyordu. Şimdi ise herhangi bir yazılım gerekmeden direkt internet alan adını yazdığınız zaman, istenilen adres sanal ortamda karşımıza çıkıyor. Bunda Googleın etkisi çok büyük. Bütün Türkiyede yoğun bir ilgi var. Firmalar Türkçe adlarını sitelerde tescil
etmek için birbirleriyle yarışıyor. Türkçe karakterli domain kullanımı çoğaldıkça e-posta işlemcileri de yaygın olarak destek verecektir dedi.

Moderatör tarafında düzenlendi:

5DEL1

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
3
kafamdaki bir proje(çokta büyük olmayan) için Türkçe alan adı boş. fakat öyle jenerik bir domain değil normal gen.tr uzantılı bir domain düşünüyorum halen. Acaba başka domain mi düşünsem yoksa Türkçe alan adını değerlendirsem mi bir türlü karar veremedim

urantum

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Türkçe karakterlerin seo açısından bir sakıncası var mı ? mesela nasıl backlink almalıyız Türkiye kelimesi için ?
böylemi
var mı bilen veya fikri olan ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5