İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Türkçe Anlatım: Cpanel sunucudan Direct Admin sunucuya geçiş yapmak!

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
Cpanel sunucumdan, yeni aldığım direct admin sunucuma geçiş yapmam gerekiyordu fakat türkçe hiçbir anlatım bulamadım. Yabancı forumlardada tam olarak anlatılmamıştı. Bu yüzden, tam anlatımını içeren türkçe bir kaynak hazırlamak istedim.

CPANELDE SSH ÜZERİNDEN MANUEL BACKUP HAZIRLAMA

Öncelikle, cpanelli sunucumuza ssh ile bağlanıyoruz. (root ile)

Bütün accountlar, /home klasöründedir. Bu yüzden önce /home'a giriyoruz:

Kod:
cd /home

ve tüm account isimlerini bir notepade kayıt ediyoruz.

Kod:
cd

Daha sonra, cd yazıp ilk klasöre dönüyoruz ve

Kod:
./pkgacct kullanıcıadı

şeklinde tüm accountları teker teker paketliyoruz. Bu paketler, /home 'un içine kayıt edilecektir. Daha sonra aşağıdaki komutla /home klasöründe olmuş olan cpanel backupları teker teker /scripts/pkgacct klasörüne taşıyoruz (oluşan backupların adları cpmove-kullanıcıadı.tar.gz şeklinde):

Kod:
cd
cp /home/home/cpmove-kullanıcı.tar.gz /scripts/pkgacct

CPANEL BACKUPLARI DIRECTADMIN'E CONVERT ETMEK VE DIRECT ADMINLI MAKINEYE GONDERMEK

Backuplarımızı hazırladıktan sonra cpanelli sunucumuzda:

Kod:
cd
wget http://files.installatron.com/da_cpanel_import.tar.gz
tar zxf da.cpanel.import.tar.gz
mkdir import export

yazarak converter'ı makineye çekip kuruyoruz.

Kod:
pico defaults.conf

yazarak, default.conf içindeki ayarları kendimize göre düzenliyoruz.

Converter'ı başlattığımızda, /scripts/pkgacct içindeki tüm cpanel yedeklerini, direct admine göre düzenleyecek ve düzenleme bittiğinde, direct adminli makineye otomatik olarak bağlanıp, makinedeki belirttiğiniz klasörün içine yedekleri atacaktır.

Converter aşağıdaki şeyleri direct admine göre düzenlemektedir.

• basic account allocations
  • subdomains
  • FTPs
  • pop3s
  • mail spool data
  • addon domains
  • domain files
  • mysql dbs (fixed!)
  • domain pointers
  • crontab entries

Artık, converterı çalıştıralım ve düzenleyip atalım. Çalıştırmak için:

Kod:
perl da.cpanel.import.pl

yazıyoruz devam etmek istermisin vb. sorular soruyor yes diyip geçiyoruz ve dosyaları düzenlemeye başlıyor. düzenleme bittikten sonrada yukarıda yazdığım gibi, kayıtları direct adminli makineye atıyor.

KAYITLAR GELDİKTEN SONRA DIRECT ADMINDE BACKUPLARI AÇMAK

Kayıtlar direct adminli makinemize geldikten sonra, hangi reselleri kullanıyorsanız tüm kayıtları:

Kod:
/home/reselleradı/user_backups

klasörüne taşıyınız. Daha sonra taşığınız reseller ile direct admin paneline login olunuz. (admin yetkisi ile, backuplar açılmıyor. mecburen, reseller panelden açacağız.)

Panelde:

Kod:
Reseller Level > Manage User Backups > Restore Backup > Step 3: Select File(s)

geliniz. orada tüm backuplarınız alt alta sıralanmış şekildedir. kurmak istediklerinize check atıp, sumbit tuşuna basınız, direct admin kurmaya başlayacaktır. kurulum bittiğinde, backuplar hakkında system message alacaksınız.

takıldığınız yerler olursa bu başlık altından yardımcı olabilirim.

kolay gelsin.

converter'ın ingilizce orjinal anlatımı: http://www.directadmin.com/forum/showthread.php?threadid=2247

not: alıntı yapacaksanız, lütfen kaynak bildiriniz.

djkickass

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Harika bi döküman Direct Adminin kullanımı artıyor. Siz sunucular için hangi dedicated şirketini tercih ettiniz :)

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
reklam kokan hareketler bunlar :p vectoral dc 'den aldım djkickass aracılığı ile

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
Eklemeyi unutmuşum.

Hesaplarda shell hosting barındıran arkadaşlar, dizinlerindeki kayıtları manuel olarak almalıdır. Bu converter sadece http klasörü içindeki web ile alakalı yedekleri alıyor...

abizer

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
aklımda takılan bir soru var burada düzenlemlerde nereleri dolduracağız

sadece buraları yapsam yeterli olurmu

ip=000.000.000.000
ns1=ns1.yourhost.com
ns2=ns2.yourhost.com

ip=000.000.000.000
ns1=ns1.yourhost.com
ns2=ns2.yourhost.com
creator=admin
docsroot=./data/skins/default
account=ON
aftp=OFF
cgi=ON
dnscontrol=OFF
nemailr=unlimited
nemails=unlimited
package=custom
php=ON
skin=default
ssh=OFF
ssl=ON
suspend_at_limit=ON
suspended=no
zoom=100

srhnyldz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
merhabalar,
bende böyle bir geçiş yapmayı düşünüyorum. fakat cpanel reseller dan directadmin vps ye. bu konuda bilgisi olan varmı?

ssh iznim yok reseller olduğu için.diğer sunucularım cpanel. bir sunucumda directadmin denemek istiyorum. ve bir cpanel reselllerım var. ordakileri directadmine geçirmek istiyorum. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

sanaldaal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
çok teşekkürler ama bu işlemin tersi nasıl yapılıyor :) DirectAdmin den CPanel e yani henüz denemedim ama bilgi almak istedim

DA den yedek alıp cpanele yüklersem sorunsuzca halolurmu?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5