İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Türkçe "Turkche" leşiyor !

Azat Metin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
7 yaşından beri Türkçe dersi alan insanların "sheni chok sefiyörümm" demesi gerçekten çok üzücü.. Ulan bu güzel dili neden bozuyorsunuz ? Kendinize gelin ! Bu güzelim dili kimsenin bozmaya hakkı yok, olmadı, olamaz !

daniel1336

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
100
Haklı olduğunuz kadar, güncelliğini yitirmesede, yıllardır çözemediğimiz bir sorun maalesef. Rahmetli buyukforum sitesinde de 2005 yılında benzer bir konumuz vardı.

Orda başarılı bir uygulama vardı, tam adını hatırlayamıyorum ama galiba 'Türkçe Kulübüydü'.

Kulüp üyeleri forumda atılan postlardaki yazım hatası bulduğunda, diğer kullanıcıları tatlı dille uyararak hatalarını göstermekteydi. Herkes kurallara uygun davranmak için daha çok özen gösteriyordu, aramızda bir oyun gibiydi bu uygulama daha çok :)

Burası genel forumdan çok webmaster forumu ama yinede böyle bir kulüp tarzı uygulamayla, 2011 Türkiye'sinde öncü bir forum olup benzer bir uygulama başlatılabilir.

Saygılar...

Not: Sayın Azat Metin, böyle bir konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim. Dikkat etmemiz gereken bir konuyu tekrar hatırlamış olduk sayenizde :harika:

BlackThorn

1
İyinet Üyesi
Reaction score
49
Buna maalesef engel olamazsınız çünkü buna sebebiyet veren şey MSN denilen olaydır. 15 yıllık internet yaşantım var eskiden msn yoktu, icq vardı (2000'li yılları konuşuyorum) ve onda böyle şeyler yoktu. MSN çıktı Türkçe'yi çok kötü bozdu internette.

Ha, şu forumculuk sayesinde insanlar diline özen gösterir oldular tabi ayrı mesele.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
hey adamım aklında bir sorun mı var senin :=)

Forumda yanlış hatırlamıyorsam bu tarz bir konu daha vardı ve bu tarz konuları her zaman destekliyorum. Hatta msn dahil olmak üzere benle bu tarz konuşmalar içine girenlerden hiç bir zaman lafımı esirgemiyorum.

Ancak BlackThorn'a katılmıyorum. yapabileceğimiz o kadar çok şey var ki ? Konu sahibi arkadaşımızın belirttiği tarzda yazışan kişiler görüldüğü zaman sert çıkışlar yerine büyük bir inatla oldukça nazik bir şekilde sürekli uyarılar, vurgular yapılırsa ve sürekli bu şekilde yazışdığı zaman insanlar tarafından anlaşılamadığı vurgusu belirtilirsek iyi birşeyler yapmış olacağımızı düşünüyorum.

Bu şekilde davranan sadece forumları bir nevi haberleşme için kullanan insanlar değildir. Yani sadece msn'e bağlamak olmaz. Çünkü sürekli karşılaştğım bir durum var ki çok şiayetçiyimdir. Şirketlerin tanıtım sayfalarını bir gezerseniz ( özellik listemelerin yapıldığı sayfalar ) nasıl "Turkche" kullanıldığını ve bu site sahiplerinin nasıl buna müsade ettiklerini görürsünüz.

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Benzer bir konuda yazdığım mesajdan bir alıntı yapayım.:

Sanırım temel sorun burada Türkçe'yi yüzde yüz imla hatası yapmadan, tüm kurallara uygun bir şekilde yazmak değil de anlaşılır bir şekilde yazmak. Misal, "Oda benimle geldi" şeklinde yazan birisinin hatası, "Oda bh€n!mL€ q€Ld!" şeklinde yazan birinin hatasından daha iyidir. Zira ilkinde "de" ekinin ayrı yazılması gibi basit bir hata yapılmışken, diğerinde sırf farklılık olsun diye neredeyse tüm harfler değiştirilmiş, farklı şekillere getirilmiştir. Bana göre bu konuda dertli olanların birçoğunun asıl yakındığı konu da budur.

UykusuzNagme

0
İyinet Üyesi
Reaction score
14
Asimilasyona uğruyoruz , az kaldı yakında oda elimizden gider ingilizce konusuruz artık.

BlackThorn

1
İyinet Üyesi
Reaction score
49
yagmayok katılma bana zaten çünkü ben, aslında boş yere yazıyorum daha fotoğraf demesi gereken bir şeye "resim" diyen bu toplumun Türkçe kavramı tartışılır.

Sebebi: MSN

Her zaman kullanılan: "şu resmini yollada görek."

Oysa, doğrusu: Şu fotoğrafını yollar mısın görelim.

Ayrıca kimseye güler yüzlü olmak zorunda değilim.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
O tarz hatalar bir açıdan hoş karşılanabilir. Düzeltmek için yapılması gerekenle daha basit olabilir, çünkü kimi bilmeyerek yapıyor olabilir. Ancak Turkche olayını daha farklı olarak görüyorum. Burada bir özentilik, bir farklı olmak yatıyor.

Ayrıca BlackThorn bu sert cevabın ile bana birşey mi demek istiyorsun ? Anlayamadım da.

BlackThorn

1
İyinet Üyesi
Reaction score
49
Türkçe yazılım kuralları zaten her yerde olan mevcut bir şey. Her gün onlarca insanı yapmış olduğu yazılım hatalarında güler yüzle karşılamak bir yerden sonra bayar.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Eğer bir şeyi düzeltmek istiyorsak biraz sabırlı olmak gerekir. çünkü bu yazım hatalarını yapan insanlara sürekli sert çıkışlar yapmak onların bu hatalarını düzeltmeye bir katkı sağlayacak tavırlar olacağını hiç düşünmüyorum. Halbuki anlaşılamadıkları vurgusu yapılırsa daha anlamlı olur. Sert çıksan adam bir daha senin olduğun yere gelmez ki... Gider başka yerde öyle davranmaya devam eder, tabi başkalarına da örnek olmaya...

Tabi herkes benim gibi sabırlı olamaz :=)

BlackThorn

1
İyinet Üyesi
Reaction score
49
Aslında bir eklenti yazacaksın kötü yazıyı düzeltecek otomatik :D

BlackThorn

1
İyinet Üyesi
Reaction score
49
Yok ya yine önüne geçilmez herif gider nokta koyar boşluk koyar yine yazar :alkış: :D

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
MSN değil sorun, internet olgusunu kullanma biçimi. Msn sadece icq ve mirc denen chat sistemlerinin yerini aldı, bunuda reklamla yaptı. Aynı kişiler msn kullanmasaydı icq kullanacaktı, buna da kimse engel olamazdı zaten.

Öğrenci bilgisayar dükkanına babası ile girer, baba konuşmaya başlar,
- Çocuğuma ders çalışması için bilgisayar almak istiyorum, okulda lazım oluyormuş.
O bilgisayar satın alınır, bir kaç ay sonra servise geldiğinde bir kere olsun dersler veya başka bir konu ile ilgili internet sitesine girilmediği saptanır. Defalarca, onlarca. Açıkca söyleyebilirimki, interneti kullanmayı bilmiyoruz. Sorunda buradan kaynaklanıyor, internet yaşamımızın büyük bir kısmını oluşturduğu için böyle bir sosyal problemle karşı karşıyayız.

Derecho

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Birilerinin çoook arzu ettiği "batılaşma" sayesinde tüm bunlar..
Şirketler yabancılara satılıyor diye yaygara koparanlar bu asimilasyonu neden görmüyolar? Ya da neden görmek istemiyorlar? Çünkü onlar da bunu istiyor, -onların deyimiyle- "gericilik" değil "batı medeniyeti" istiyorlar, hoşlarına gidiyor..
Yazık...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5