Turkcell’den engelsiz teknoloji

deltafx

0
İyinet Üyesi
Katılım
20 Kasım 2013
Mesajlar
1,713
Reaction score
0
Engellilerin eğitim ve istihdamına “Engel Tanımayanlar” hareketi ile destek: Turkcell’den engelsiz teknoloji


Turkcell, teknoloji gücü ile engellilerin günlük hayatlarını kolaylaştırmaya, yaşamlarına değer katmaya devam ediyor. “Engelliler Haftası” ile birlikte Turkcell Akademi bünyesinde engelli abonelerine özel teknoloji eğitimleri vermeye başlayan Turkcell, engellilerin istihdamını teşvik amacıyla Türkiye’nin ilk ve lider insan kaynakları platformu Kariyer.net’teki iş ilanlarını ücretsiz takip edebileceği bir SMS servisi de hizmete sundu.


Turkcell engellilerin istihdamına, eğitimine ve günlük hayatta engelleri ortadan kaldırmalarına yönelik çalışmaları ile “Engel Tanımayanlar” hareketini büyütmeye ve tüm Türkiye’de farkındalık yaratmaya devam ediyor. Turkcell, 11 Mayıs Engelliler Haftası ile birlikte kullanıma sunduğu yeni online hizmetiyle engelli abonelere ve yakınlarına Turkcell Dijital Akademi bünyesinde temel teknoloji eğitimleri verecek. 10 ana başlık altında toplanan teknoloji eğitimleri ile engelli abonelerin akıllı telefonlarını daha verimli kullanmaları hedefleniyor.

Dijital Akademi’den görme engellilere 10 başlıkta teknoloji eğitimi
Dijital Akademi’de sunulan eğitimler şu ana başlıklardan oluşuyor: Erişilebilirlik ve temel parmak hareketleri; Voice Over, Talk Back, Siri ile iPhone kullanımı; Telefon etme, yanıtlama, rehber kullanımı; dokunmatik ekranda standart ya da Braille alfabeleri yazı yazma; mesaj gönderme, yanıtlama, sesli mesaj; e-posta gönderme, yanıtlama ve okuma; internet ve Google kullanımı; Turkcell hayalortagim.com sitesinden bir bölümün okunması; haritalar ve navigasyon kullanımı; takvim ve saat kullanımı; App Store ve GooglePlay’den uygulama indirme. Eğitimler, Engelsiz Erişim Derneği üyesi ve eğitmenleri olan Engin Yılmaz ve Sarper Arıkan tarafından veriliyor.

İş ilanlarını SMS ile ücretsiz takip
Turkcell görme engelli abonelerinin istihdamını teşvik etmek ve kariyer gelişimlerine katkıda bulunmak için Kariyer.net’le iş birliğine giderek yeni bir servisi hizmete sundu. Bundan böyle Turkcell abonesi engelliler kendilerine uygun iş ilanlarını cep telefonlarına gelecek mesajlar ile ücretsiz olarak takip edebilecekler.


ILAN yazıp 2222 ye SMS gönderen aboneler, şehir bilgilerini de girdikten sonra Kariyer.net sitesinde yayınlanan engelli ilanlarını cep telefonlarına SMS ile alabilecekler. Aboneler İstanbul’a özel Asya ve Avrupa yakasına ait ilanları ayrı ayrı takip edebilecekler. Firmaların yayınladığı ve güncellediği ilanlar anlık olarak abonelerin cep telefonlarına düşecek.

ENGEL TANIMAYANLAR HAREKETİ HAKKINDA:
 Turkcell, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gelişimi için toplumun her kesiminin fırsat eşitliğine sahip olmasını önemsiyor ve bunu gerçekleştirmek için somut adımlar atıyor. Bu vizyon doğrultusunda, engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak, onları hayatın içine katmak için "Engel Tanımayanlar" çatısı altında birçok farklı alanda çözümler sunuyor.
 Proje, sadece bir bağış veya kısıtlı bir iş imkanının ötesine geçerek çok daha fazla insana, çok daha uzun soluklu bir fırsatlar bütünü olarak toplumda kalıcı bir farkındalık yerleştirmeyi ve engellileri hayatın içine katmayı hedefliyor.
 Engellilere yönelik hizmetler3 ana başlık altında toplanıyor:
o ENGELLİ İSTİHDAMI:
Turkcell Grup Şirketleri, Turkcell Çağrı Merkezleri bünyesinde 500 engelli istihdam ediliyor. Turkcell Global Bilgi Karaman ve Van-Erciş Çağrı Merkezlerinde çalışanların %50’sini engelli personel oluşturuyor.

o ÜRÜN VE ÇÖZÜMLER:
 “Turkcell Hayal Ortağım” Servisi
Engelli abonelerimizi hayata bağlamayı hedefleyen servisimiz. Young Guru Academy işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz servisle engelli abonelerimiz cep telefonlarından 8020 kısa numarasını arayarak veya Hayal Ortağım mobil uygulamasından Türkiye ve dünyadan tüm güncel haberleri, 70’i aşkın köşe yazarını, dünya klasiklerinden kişisel eğitime, hatta çocuklar için masallara kadar birçok konuda binlerce kitabı, astroloji, döviz kuru, hava durumu, Goller cepte gibi ilgi servislerini, sosyal hayata entegrasyonları için vazgeçilmez olan birçok eğitimi sesli olarak dinleyebiliyorlar. Haberler için içerik desteği Medya Takip Merkezi tarafından sağlanıyor.
 “Yol Arkadaşım” hizmeti
Turkcell’in toplu yaşam merkezlerinde görme engellilerin hayatını kolaylaştırmayı amaçladığı Hayal Ortağım servisi içindeki “Yol Arkadaşım” ilk kez İstinye Park işbirliğiyle İstinye Park’ta uygulandı. Yol Arkadaşım ile görme engelliler herhangi birinden yardım almadan, tüm alışveriş merkezini rahatlıkla kendi başlarına gezebiliyor.
 İşitme engellilere görüntülü çağrı merkezi (ücretsiz)
Turkcell’in işaret diliyle hizmet verebilmek için geliştirdiği Görüntülü Müşteri Hizmeti servisi işitme engelli Turkcell aboneleri için ücretsiz olarak sunuluyor.
 Neredeyim Destek Servisi (ücretsiz)
Görme engelli abonelerimiz 8081’i arayarak bulundukları noktayla ilgili bilgileri sesli olarak dinleyebiliyor, bir yakınını kendi konumunu sorgulayabilmesi için tanımlayabiliyor veya yakınıyla konumunu paylaşabiliyor.
 Sesli fatura ve sesli sözleşme (ücretsiz)
Görme engelli Turkcell’liler fatura kesim tarihlerinden itibaren aranarak fatura tutarı, son ödeme tarihi ve fatura içeriği ile ilgili ücretsiz olarak bilgilendiriliyor. Ayrıca görme engelli aboneler Turkcell tarafından kendilerine gönderilen tüm mailleri bilgisayarlarında sesli olarak dinleyebiliyorlar.
 Turkcell’in Parmakları Konuşuyor
İşitme engelli müşterilere mağazadan hizmet verebilmek, ürün-servis tanıtmak için oluşturulan müfredat için 200’ün üzerinde Turkcell ürün ve servisiyle 20’nin üzerinde abonelik süreci işaret diline çevrildi. İşitme engelli müşterilerin fazlaca yaşadığı İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa illerinde 6 Turkcell Mağazası’nda ve belirlenmiş 127 Turkcell İletişim Merkezi’nde 200’den fazla çalışana eğitim verildi. Turkcell İletişim Merkezi çalışanları, Türk işaret dili eğitimlerini Turkcell Akademi üzerinden alabiliyorlar.
 “Çalarken Dinlet”: İşitme engellilere anons hizmeti (ücretsiz)
İşitme engelli müşterilerin Telefonlarına ücretsiz olarak tanımlayacakları Çalarken Dinlet anonsuyla kendilerini arayan kişilere “Aradığınız kişi işitme engellidir. Kendisine ulaşmak için SMS ya da MMS atabilirsiniz” mesajını dinletebiliyorlar. Uygulamadan faydalanmak için abonelerin ISITME yazıp 1040’a göndermeleri yeterli oluyor.
 Görme Engelliler için Sesli Bilgi Servisi
Bu servisle görme engelli aboneler tarife veya hizmetlerdeki değişiklikleri,
kullanım durumlarıyla ilgili bilgilendirmeleri sesli mesaj olarak alabiliyorlar.
 Avantajlı konuşma ve data tarifeleri
Engellilerin ihtiyaçlarına göre ayrıştırılmış indirimli ve çok avantajlı engel tanımayan ve destek tarifeleri bulunuyor.

o SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ:
 Engelli Kardelenler için TESYEV ile işbirliği
Kardelenler projesi kapsamında TESYEV işbirliğinde maddi durumu yetersiz olan 100 engelli Kardelen kızımızın eğitimine destek oluyoruz. Kardelenler arasında işitme, görme ve ortopedik engelli öğrenciler var.
 Engel Tanımayan Akademi ile Eğitimde Engelleri Kaldırıyoruz

Teknolojiden kişisel gelişime, iş dünyasından liderliğe, inovasyondan girişimciliğe 30 farklı eğitim işitme engelliler için Turkcell Akademi’de işaret dili ve altyazılı olarak veriliyor. Görme engelliler için Turkcell Akademi eğitimleri Turkcell Hayal Ortağım servisine dahil edilerek hem görme engellilere hem de işitme engellilere eğitim fırsatı sunuyor. Turkcell Akademi, İşitme Engelliler Federasyonu işbirliği ile işaret dili eğitimlerini tüm müşterilerine sunuyor.
 Görme Engelli Futbol
Turkcell, Türkiye Futbol Federasyonu ve Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu işbirliğiyle görme engelli futboluna da destek vermeye başladı. Turkcell, Görme Engelli Futbol Milli Takımı ile Görme Engelliler Ligi’ne de adını vererek Turkcell Sesi Görenler Ligi’ne ana sponsor oldu.
 Karanlıkta Diyalog Sergisi
Katılımcılara görme engellilerin dünyasını günlük hayattan kesitlerle deneyimleten Karanlıkta Diyalog sergisi, Turkcell’in desteğiyle engelleri ortadan kaldırıyor. Engelli istihdamına katkıda bulunan sergi, Turkcell’in; engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak ve onları hayatın içine daha fazla katmak için çözüm ve projeler ürettiği “Engel Tanımayanlar” çatısı altında destekleniyor. Sergi İstanbul Social Enterprise tarafından Gayrettepe metro istasyonunda kuruldu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul Ulaşım A.Ş. ev sahipliğinde düzenleniyor.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
pubg mobile uc
Üst