Turkcell ve Turkcell Superonline 30,7 milyon TL’lik tasarruf sağladı

deltafx

0
İyinet Üyesi
Katılım
20 Kasım 2013
Mesajlar
1,713
Reaction score
0
Turkcell ve Turkcell Superonline çözümleriyle; Enerjide 1 yılda 111 milyon kilovat saat tasarruf

Turkcell ve Turkcell Superonline, altyapı ve iş süreçlerinde çevre dostu çözümleri kullanarak 2014’te, 111 milyon kilovat saat ve Türkiye’nin enerji faturasında 30,7 milyon TL’lik tasarruf sağladı. Ortaya çıkan tasarruf miktarı, 41 bin hanenin 1 yıllık toplam elektrik tüketimine karşılık geliyor. Turkcell’in, 2014’te kendi şebekesinde çevre dostu sistemlere yaptığı yatırımın toplam miktarı da 25,8 milyon TL’ye ulaştı.
Turkcell ve grup şirketlerinden Turkcell Superonline, iş süreçlerinin her aşamasında hayata geçirdiği enerji tasarrufuna yönelik teknoloji ve uygulamalarla, hem çevre korumasına hem de ülkemizin enerji faturasının azaltılmasına katkı sağlıyor. Uygulanan verimlilik ve tasarruf çözümleri sayesinde, 2014 yılında, 30,7 milyon TL’ye karşılık gelen 111 milyon kilovat saatlik enerji tasarrufu sağlandı.
Turkcell, hibrit iletişim ünitelerinin yanı sıra elektrik şebekesinin ulaşamadığı 26 noktaya kurulan güneş panelleri ve rüzgâr tribünleriyle çalışan iletişim üniteleri ve şebekede yapılan diğer tasarruf çalışmaları sayesinde bir yılda 87 milyon kilovat saatlik enerji tasarrufu elde etti. Bu tasarrufla çevreye yaklaşık 52.200 ton daha az karbondioksit salınımı gerçekleştirilirken ortaya çıkan enerji tasarrufunun miktarı ise 32 bin 200 hanenin bir yıllık toplam elektrik tüketimi seviyesine ulaştı. Turkcell ayrıca, bir yılda yaptığı toplam karbondioksit azaltımıyla, 83bin 780 adet yetişkin kızılçam ağacının yaptığına eşit oranda karbondioksit azaltımı yapmış oldu.
Tasarruf konusunda yaptığı çalışmaları sadece altyapı ile kısıtlı tutmayan Turkcell, binalarındaki elektrik ve mekanik sistemlerde de enerji tasarrufu çalışmalarını sürdürdü. Bu sayede de bir yılda 1670 hanenin yıllık enerji tüketimine karşılık gelen 4,5 milyon kilovat saat enerji tasarrufu sağlandı.
Turkcell Superonline, alt yapı çözümlerinde kullandığı üstün teknolojiyle tasarruf sağlıyor
Türkiye’de evlere fiber internet hizmetini GPON teknolojisini kullanarak sunan ilk şirket olan Turkcell Superonline ise, bu şebekeyi kullanarak, bir yılda yaklaşık 19,5 milyon kilovat saat elektrik enerjisi tasarrufu elde etti. Ayrıca bu teknolojinin kullanımıyla, cihazların ve soğutma sistemlerinin yayacağı 26,7 milyon kilovat saatlik ısı enerjisi de engellenmiş oldu. Ayrıca, 10 Gbps yerine 100 Gbps’lik dalga boyuna geçen şirkette, yaklaşık 299.000 kilovat saat elektrik enerjisi tasarrufu sağlandı. Turkcell Superonline yaptığı tasarruflarla toplamda 7256 hanenin elektrik tüketimine denk gelen enerji tasarrufunu sağladı.
Turkcell Enerji Yönetim Sistemi Standardı sertifikasını almaya hak kazanan ilk GSM şirketi

Turkcell, mobil iletişim sektöründe, enerji yönetiminde sistematik yaklaşımıyla da ISO50001 Enerji Yönetim Sistemi Standardı sertifikasını almaya hak kazanan ilk GSM şirketi oldu. Çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim alanlarındaki başarılı politikalarıyla da Turkcell, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer aldı.

Özbil: “İşimizin her aşamasında çevre dostu uygulamaları kullanarak verimlilik ve tasarruf sağlıyoruz.”
Turkcell Kurumsal Sosyal Sorumluluklar, Sponsorluk ve STK İlişkileri Direktörü Zeynep Özbil, şirketin çevresel sürdürülebilirlik çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi:
“Turkcell olarak çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim alanlarında üzerimize düşeni en iyi şekilde yerine getirmek ve hepimiz için daha iyi bir gelecek yaratmak için çalışıyoruz. Hem sürdürülebilir bir dünya hem de ülke ekonomisine katkı sağlamak için çevre dostu uygulamalarımızı işimizin her noktasında hayata geçirmeye özen gösteriyoruz. Doğa dostu yenilenebilir ve alternatif enerji odaklı çalışmalarımızla “Sürdürülebilir Kalkınma” alanında ülkemiz ve sektörümüz için iyi bir örnek oluşturduğumuza inanıyoruz. Sadece 2014’te yaptığımız yatırımın miktarı yaklaşık 25,8 milyon TL oldu. Grup şirketlerimizden Turkcell Superonline da fiber şebekesinde kullandığı teknolojik çözümlerle enerji tasarrufuna büyük katkı sağlıyor. Enerji alanında yürüttüğümüz başarılı çalışmaların bir sonucu olarak 2014’te ISO50001 Enerji Yönetim Sistemi Standardı sertifikasını almaya hak kazandık. 2015’te de çevreyi koruyan, verimlilik ve tasarruf sağlayan uygulamalarımızla çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz.”
Yılda 5 bin 712 ağaç e-fatura ile kesilmekten kurtuluyor
Turkcell, enerji tasarrufu bilincini şirketle sınırlamayarak abonelerine de yaymayı amaçlıyor. Bu kapsamda hem kağıt tüketimini hem karbon salınımını azaltan çevre dostu bir uygulama olarak e-fatura kullanımını teşvik eden Turkcell’de, e-fatura kullanımı ile sadece 1 ayda 28 ton daha az kağıt kullanılarak 476 ağaç kesilmekten kurtarılıyor. Bu da yılda 5.712 ağacın varlığının korunması anlamına geliyor.
2014’te M2M çözümleriyle daha az yakıt tüketildi
2014 yılında Turkcell Makineler arası iletişim (M2M) çözümlerinin daha fazla kullanılmasıyla, birçok alanda da enerji tasarrufu ve ülke ekonomisine katkı sağlandı. Lojistikten tarıma, su ve elektrik sayaçlarından beyaz eşya sektörüne ve konutlara kadar kullanım alanı çok geniş olan teknoloji sayesinde bir yılda ülke ekonomisine, 1,8 milyar TL’den fazla fayda sağlandı. Turkcell M2M Akıllı Araç çözümleri sayesinde ise sadece trafikteki araçların yakıt tüketiminin azalmasıyla 1,3 milyar TL tasarruf sağlanmış oldu.


Turkcell’in enerji tasarrufu karnesi
Turkcell, şebeke elektriği ile çalışan iletişim ünitelerinde;
 Ürün seçiminde enerji verimi yüksek tercihlerle 16.802 sahada inverterli klima kullanımı ile yıllık 40 milyon 294 bin kilovat saatlik; 8.392 sahada yüksek verimli güç kaynakları kullanımı ile 10 milyon 700 bin kilovat saatlik;
 10.594 sahada pasif soğutma cihazı kullanılmasıyla yıllık 6 milyon 827 bin kilovat saatlik;
 Güç kaynakları modül sayısı optimizasyonu ile yıllık 3 milyon kilovat saatlik;
 170 adet sahada yerli üretilmiş dış mekân kabinlerin kullanımıyla yıllık 100 bin kilovat saatlik;
 Yalnız 2014 yılında 1.541 sahada yapılan ekipman modernizasyonları sayesinde yıllık 5 milyon 500 bin kilovat saat’lik;
 İletişim ünitelerinin enerji tüketimlerinin konuşma trafiğine bağlı dinamik olarak yönetilmesini sağlayan bir güç tasarruf algoritmasıyla 20 milyon kilovat saatlik;
 Veri merkezlerinde bulunan yenilenmiş iklimlendirme sistemleriyle 300 bin kilovat saatlik;
olmak üzere yılda yaklaşık 86 milyon 700 bin kilovat saat daha az enerji tüketimi sağlıyor. Bu işlemler sonucunda 32 bin 100 hanenin bir yıllık enerji tüketimi kadar tasarruf sağlanıyor.


www.turkcellmedya.com
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
pubg mobile uc
Üst