İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Turkcell VINN DNS ayarı

dewoo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
13
Yeni bir VINN kulllanıcısı olarak, DNS ayarları yapma ihtiyacı duydum malumunuz OPEN DNS olmadan artık internetin hiçbir tadı yok. Girişi kısıtlanmış sitelere erişebilmek için DNS değişikliği şart ancak..
Bir Türkcell VINN kullanıcısıysanız dikkat etmeniz gereken bir husus var. Turkcell in çıkarmış olduğu şuan için 2 version VINN bulunmakta. İlk VINN programı MAVİ, ikinci versiyon VINN ise GRİ.
1. version VINN ile yerel ağ bağlantısı ayarlarından DNS değiştirmek mümkün ancak 2. version VINN ile şuan için DNS ayarlamayı çözebilmiş değilim. Zira 2. version VINN kurulumu sonrasında Ağ Bağlantılarım arasında bir Yerel Ağ Bağlantısı oluşmuyor yerine gizli bir PPP bağlantısı oluşturuyor.
Yani Çevirmeli bağlantı tipi ile COM portu üzerinden bağlantı sağlanıyor. Bu sebeple bir DNS ayarı yapamadım.
İşte çözüm:
Türkcell VINN2 nin kurulum esnasında bilgisayarınızın BELGELERIM klasörüne rasphone.pbk adlı bir dosya oluşturmakta;
Dosyayı açıyoruz ve karşımıza aşağıdaki pencere açılıyor.
rasphone.png

Listenden bağlantı profilimizi seçip özellikleri tıklıyoruz.
Karşımıza çıkan yeni pencere(aşağıdaki) Ağ iletişimi sekmesini tıklıyoruz,
VINN2-DNS-AYARI.png

Listeden Internet İletşim Kuralı‘nı seçip yeniden özellikleri tıklıyoruz.
Açılan pencerede Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini tıklıyoruz ve DNS iplerini giriyoruz.
VINN2-DNS-AYARI-2.png

Ben kendi ihtiyacım nedeniyle OPENDNS ip adreslerini girdim. Siz dilerseniz başka bir servisi kullanabilirsiniz.
Hepsi bu kadar, artık Turkcell VINN2 ile de OPEN DNS kullanabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5