• TC Kimlik Numaranızı onaylayarak iyinet.com'dan tam olarak yararlanabilirsiniz. Konu açabilmek ve açılan konulara yazabilmek için lütfen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızı doğrulayın. Doğrulama ile ilgili hata alıyorsanız, kimlik ön yüzündeki Ad Soyad, Doğum yılı ve TC Kimlik numarası görünecek şekilde kimlik resmini bize gönderebilirsiniz.

sohbet odaları

Türkiye, oyun dünyası yatırımlarında 333 milyon dolarla Avrupa’da birinci sırada yer alıyor

Moldovali

investor
Moderatör
Bilgiler
Katılım
30 Ekim 2007
Mesajlar
143
Reaksiyon
18
Puanları
21
Şube
Moldova
188 Aydır Üye
Teknoloji dünyasının en çok kazanan ve yatırım yapılan alanlarından biri diyebileceğimiz oyun sektörü, globale olduğu kadar ülkemizde de önemli yatırımlara sahne oluyor. 2020'ye kısa bir dönüş yaptığımızda Türkiye'de oyun sektöründe oldukça önemli bir dönemin başlamış olduğunu görebiliyoruz. Zira o sene Zynga, Türk oyun şirketi Peak'i 1.8 milyar dolara satın almıştı ve bu da Türkiye oyun ekosistemi için oldukça önemli bir mihenk taşıydı.

Daha sonra ise Dream Games sahneye çıktı ve hem 2021 hem de 2022 yıllarında, ciddi yatırımlar aldı. 2021'de toplamda 205 milyon dolar yatırım alan girişimin 2022'de aldığı yatırım miktarı ise 255 milyon dolardı. Benzer bir şekilde 2022'nin en yüksek yatırımlarında Ace Games ve Spyke Games'in isimleri ile de karşılaştık. Üstelik bunların sadece belli başlı yatırımlar olduğunun altını çizmek gerek.

Her geçen gün oyun ekosistemi gelişiyor ve yeni teknoloji trendleri ile birlikte başka bir şekle evriliyor. Kısa bir süre revaçta olan hyper-casual oyunların yerini son dönemde web3 oyunları almış durumda. 2020 yılında 159 milyar dolar gelir elde eden global oyun pazarı, 2022 yılında ise 184,4 milyar dolar milyar dolar gelir elde etmeyi başarmıştı, beklentiler 2023'ün de hızlı geçeceği yönünde. Ülkemizde de durum pek farklı değil. Google'ın bu sene ikincisini gerçekleştirildiği İstanbul Mobil Oyun Etkinliği’nde paylaşılan rakamlar da bunu kanıtlar nitelikte.

İstanbul Mobil Oyun Etkinliği’nde, Deconstructor of Fun ve Savage Game Studios Kurucusu Michail Katkoff, Savage Games Genel Müdürü Sophie Vo, Eric Kress, Matej Lancaric, Kim Nordström, Javier Barnes, Alpagut Çilingir, Josh Willner, Katie Funk, Varun Khanna ve Pasha Nahass gibi sektörün önemli isimleri konuşmacıydı.

Türkiye, oyun yatırımlarında Avrupa'da birinci sırada
Google Türkiye Perakende ve Teknoloji Sektör Lideri Alpagut Çilingir, Türkiye’nin oyun şirketleri için uluslararası bir merkez olma yolunda ilerlediğini söyledi. Türkiye’nin oyun ekosistemine yapılan yatırımlarda 333 milyon dolarla Avrupa’da birinci sırada olduğunu belirtirken toplam girişimcilik ekosistemi yatırımlarındaysa Avrupa’da dördüncü sırada yer aldığını belirtti.
 
Tüm sayfalar yüklendi.
  • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst