İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Ucuz Backlink Edinme Yöntemleri

Akif95

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Seoliz.com Yazarı Mehmet Akif Aktaş’ın Yazısı:
Seo‘ya gönül veren webmasterlarımız, rakiplerinin üstüne çıkmaya çalışırken genelde en çok backlink edinmeyi sorun ederler. Halbuki backlink politikası, gözünüzde çok büyültebileceğiniz sorun olmamalıdır. En azından içeriğinize ve kendinize güveniyorsanız.
Herşeyden önce Google backlinklere neden önem vermiş bunu bir düşünelim. Google backlinklere önem verirken, site sahibinin değil, ziyaretçilerin bu siteyi kendi istekleriyle paylaştığını düşünerek değer vermiştir. Ziyaretçileriniz sizin bağlantılarınızı internet dünyası ile paylaşınca, Google o sitenin insanlar tarafından sevilen bir site olduğunu düşünecektir ve rakiplerinize göre daha üst sıralarda çıkaracaktır. Zaten teknik olarak sosyal medya sitelerinde paylaşılan linklerin önemi bu yüzden artmıştır. Çünkü hedef kitle gerçek insanlardı ve de onların beğendiği bilgileri paylaşmasıydı.

Herneyse bu kadar ön bilgilendirmenin yeterli olduğunu düşünüyorum ve çeşitli backlink edinme yöntemlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Yazımın mantığı en ucuz yoldan bu işlemi yapmaya çalışmaktır. Maddi durumu veya bütçesi pahalı reklam veya backlink çalışmalarına uygun olmayan kişiler için öneriler taşımaktadır.
1) Basit Sosyal Bookmark Link Eklettirme Taktiği
Biliyorum bu gerçekten çok bilinen ve hatta krişe sayılabilecek bir yöntem ama yinede faydalı ve denemelisiniz. Yapacağınız iş çok basit. Arkadaşlarınızın Facebook, Twitter, FriendFeed profillerinde bağlantınızı paylaşmasını rica edin. Bu işlemi her 4-5 haftada tekrar ettirin.
2) Çapraz Makale Değişimi
2. maddede bilgi verdiğim link değişiminin aynısının tanıtım yazısı versiyonudur. Yalnız bu tekniği uygularken dikkat etmeniz gereken nokta herkese değişik tanıtım yazıları vermenizdir.
3) Hosting Sponsorluğu
Birkaç farklı hosting firmasından ucuz, alanı ve bw değerleri yüksek reseller hosting satın alın. Ardından webmaster paylaşım forumlarında sitelerine sponsor arayanlarla iletişime geçin. Onlara sponsorluk hizmeti verebileceğinizi ama karşılığında asıl sitenize link vermesini isteyin.
4) “Makale Gönder”in
Piyasada birçok makale ve genel blog siteleri mevcut bildiğiniz gibi. Bunlardan Google’nin sevdiklerini ayırın ve o sitelere makale gönderin. Makale içlerinde sitenize (abartmadan) link verin. Reklam yerine bilgilendirme niteliği taşıyın.
5) Kendi Güzel Temanızı Paylaşın
En çok kullanılan scriptler için size ait, güzel ve kullanışlı temalar yapın ya da ücreti karşılığı yaptırın. Ardından bu temanın footer bölümünde websitenizin linkini ekleyin ve bu alanı şifreleyin ki linkinizi kaldırmak isteyenler için de şifreleme uygulayabilirsiniz. Örneğin bir blog temasında seo şeklinde seoliz.com ‘a link verilmesi gibi.
6) Ücretsiz Hizmetler Verin
İnsanımız bedavayı seviyor ve bu konunun haberlerinin yayılması hızlı oluyor bildiğiniz gibi. Siteadiniz.com/hizmetinizin-adi şeklinde ücretsiz ve kaliteli hizmetler sunarsanız forumlarda, bloglarda ve sosyal platformlarda sitenize bol bol linkler verilecektir. Bu işi yaparken dikkat etmeniz gereken nokta asla bu hizmeti hizmetadi.siteadiniz.com şeklinde yapmamanızdır. Çünkü her subdomain ana siteden farklı sayılır ve hizmetiniz çok sevilen, çok link verilen birşey olsa bile bu ana websayfanızın işine yaramayacaktır. Tekrar söylüyorum bu tarz çalışmalar için subdomain kullanmayın.
7 ) Yarışmalar Düzenleyin
Yine basit ama etkili bir yöntem ve biraz kafayı çalıştırdığınızda çok ucuza mal olacak birşey. 5 – 10 TL değerinde 2-3 tane ürün alın ama bu ürün ihtiyaç duyulabilecek ya da sevilen ürünler olsun. Parça kontör olabilir, ucuz bilgisayar donanımları olabilir, özel yaptırdığınız t-shirtler olabilir. Ödül ne kadar bol olursa, yarışma o kadar değerlenecektir ve yarışma ne kadar değerli olursa, internet dünyasında o kadar yayılacaktır. Eğer birgün yarışma düzenlerseniz size tavsiyem bu yarışma en azından 20gün sürsün.
Tabi bu yöntemler artırılabilir ama benim aklıma gelen “ucuza backlink yöntemleri” olarak en iyi 7 yöntem bu oldu. Ciddi bir projeniz varsa eminim backlink politikası ve reklam ağı için çok bütçe ayırmışsınızdır ama burada bahsettiğim uygulamaları çok makul fiyatlarla uygulayabilirsiniz. Yazım; daha küçük işler, şahsi siteler gibi içerikler için bütçenizi korumaya yönelik bilgilendirme yazısıdır, M.Akif Aktaş – Orjinal Yazı Sayfası

Dipnot: Seoliz.Com'daki ilk yazım oldu
smile.gif

TuFFy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Güzel bir yazı olmuş, teşekkürler.
Bazıları bildiğim yöntemler fakat 3. madde hiç aklıma gelmezdi, bence denemeye değer.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5