İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Üniversite Portalı

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Arkadaşlar bir üniversite portalında öğrenci için gerekli sizce ne gibi şeyler olmalı. Mesela ders notları, alternatif kaynaklar, sınav takvimleri. Bunlardan başka aklınıza gelen varsa beyin fırtınası yapabilir miyiz?..

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Sanal kampüs olabilir. Kafeterya görseli kullanarak oluşturulabilir. İnsanlara çekici gelebilir.

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Hımm. Güzel bir düşünce olabilir o da. Aklıma kitap paylaşım ağı da geldi ayrıca. İkinci el kitap değişimi gibi yani. (Kampüs içi ya da kampüsler arası)

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
2007'de benzer bir proje (www.umuttepe.net) yaptım fakat yalnızca Kocaeli Üniversitesi odaklı. Okulda 60.000 kayıtlı öğrenci varken, sitenin 20.000 civarı üyesi oldu. Yaklaşık birkaç sene önce siteyi bir firmaya sattım.

Eğer bilim-teknik içerikli bir portal düşünmüyorsanız, önemli olan üyelerinizi sitede aktif olarak tutmak ve üye sayınızı yükseltmek ise, işin eğlenceli kısımlarına yönelmenizi tavsiye ederim.

Örneğin, online oyun salonları, forumlar, itiraf bölümü gibi kısımlar.

Ayrıca, mutlaka site içerisinde bir seri ilanlar bölümü bulundurun. Bir öğrencinin en önemli ihtiyaçları her zaman ev arkadaşı, sahibinden kiralık ev, parttime iş, ikinci el ders kitaplarıdır. Bu ürünlerin satışı eğer sitede aktifleşirse, önemli bir adımı tamamlamış olursunuz.

Etkinlikler ve konserler için bir bölüm ayırabilirsiniz. Ne zaman, nerede kimin konseri var, giriş ücreti ne kadar siteden takip edilebilmeli. İlerleyen zamanlarda, yeni etkinlik eklemeyi ücretli kılarak, bu bölümü gelir kaynağı halinede getirebilirsiniz.

sepulchral'ın fikrinin tersine bence kesinlikle site tasarımında kantini veya okulu birebir çağrıştıran öğeler kullanmayın. Üniversite öğrencisi zaten okul görmekten bıkmış durumdadır :) Logoda veya belli başlı yerlerde kullanmanız hoş olur fakat tüm tasarımı bu öğelerden yaparsanız zannediyorum ki sıkıcı olacaktır.

Deneyimlerim sonucu benim nacizane birikimim bunlar, umarım faydalı olmuştur.

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Evet seri ilanlar olayı oldukça güzel. Ya önplanda eğlence olmasını istemiyorum ve her zaman girilecek bir bir sayfadansa herkesin işi düştüğünde girmesi gereken bir site açmayı düşünüyorum. Etkinlik olayı da oldukça güzel sanırım. Takvim olayında yararlı olur ve bir de puanlama sistemi düşünüyorum. Herkes üniversite mailiyle giriş yapabilecek ve kişilerin özel puanı olacak ve bu puanlar ders notu paylaşmaya göre artıp çeşitli şekilde kullanılabilmesini düşünüyorum.

Kantin ya da okul olayı biraz daha sonraya kalabilir o zaman :) Ayrıca gerçekten güzel düşünceler sunmuşsunuz (tecrübelerinize dayanarak). Teşekkür ederim tekrardan.

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
2007'de benzer bir proje (www.umuttepe.net) yaptım fakat yalnızca Kocaeli Üniversitesi odaklı. Okulda 60.000 kayıtlı öğrenci varken, sitenin 20.000 civarı üyesi oldu. Yaklaşık birkaç sene önce siteyi bir firmaya sattım.

Eğer bilim-teknik içerikli bir portal düşünmüyorsanız, önemli olan üyelerinizi sitede aktif olarak tutmak ve üye sayınızı yükseltmek ise, işin eğlenceli kısımlarına yönelmenizi tavsiye ederim.

Örneğin, online oyun salonları, forumlar, itiraf bölümü gibi kısımlar.

Ayrıca, mutlaka site içerisinde bir seri ilanlar bölümü bulundurun. Bir öğrencinin en önemli ihtiyaçları her zaman ev arkadaşı, sahibinden kiralık ev, parttime iş, ikinci el ders kitaplarıdır. Bu ürünlerin satışı eğer sitede aktifleşirse, önemli bir adımı tamamlamış olursunuz.

Etkinlikler ve konserler için bir bölüm ayırabilirsiniz. Ne zaman, nerede kimin konseri var, giriş ücreti ne kadar siteden takip edilebilmeli. İlerleyen zamanlarda, yeni etkinlik eklemeyi ücretli kılarak, bu bölümü gelir kaynağı halinede getirebilirsiniz.

sepulchral'ın fikrinin tersine bence kesinlikle site tasarımında kantini veya okulu birebir çağrıştıran öğeler kullanmayın. Üniversite öğrencisi zaten okul görmekten bıkmış durumdadır :) Logoda veya belli başlı yerlerde kullanmanız hoş olur fakat tüm tasarımı bu öğelerden yaparsanız zannediyorum ki sıkıcı olacaktır.

Deneyimlerim sonucu benim nacizane birikimim bunlar, umarım faydalı olmuştur.

Konu dışı,

Umuttepe.net'i görünce şaşırdım. Bu adresi satın alan firmanın sorumlusu Mesut, kısa süreli çalıştığım eski bir iş arkadaşımdır. Sizden aldığını bilmiyordum. Geçmiş olsa bile hayırlı olsun ;)

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
Evet seri ilanlar olayı oldukça güzel. Ya önplanda eğlence olmasını istemiyorum ve her zaman girilecek bir bir sayfadansa herkesin işi düştüğünde girmesi gereken bir site açmayı düşünüyorum. Etkinlik olayı da oldukça güzel sanırım. Takvim olayında yararlı olur ve bir de puanlama sistemi düşünüyorum. Herkes üniversite mailiyle giriş yapabilecek ve kişilerin özel puanı olacak ve bu puanlar ders notu paylaşmaya göre artıp çeşitli şekilde kullanılabilmesini düşünüyorum.

Kantin ya da okul olayı biraz daha sonraya kalabilir o zaman :) Ayrıca gerçekten güzel düşünceler sunmuşsunuz (tecrübelerinize dayanarak). Teşekkür ederim tekrardan.

Rica ederim :)

Konu dışı,

Umuttepe.net'i görünce şaşırdım. Bu adresi satın alan firmanın sorumlusu Mesut, kısa süreli çalıştığım eski bir iş arkadaşımdır. Sizden aldığını bilmiyordum. Geçmiş olsa bile hayırlı olsun ;)

Teşekkürler, iki taraf içinde hayırlısı olduğunu düşünüyorum.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Kitap, tez, ders notu, oda arkadaşı arayanlar

...::LorD::...

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
atay yeri değil belki ama sormak istediğim bir şey var büyük bir projeye başlayacaz. başlangıç için mysql kullanılacak tabi daha sonra oracle'a geçilecek. oracle'ın mysql'den farkı varmı yani sorgulamalar INSERT ,DELETE kodlamada fark var mı?

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
atay yeri değil belki ama sormak istediğim bir şey var büyük bir projeye başlayacaz. başlangıç için mysql kullanılacak tabi daha sonra oracle'a geçilecek. oracle'ın mysql'den farkı varmı yani sorgulamalar INSERT ,DELETE kodlamada fark var mı?

Oracle deneyimim pek yok, oracle test amaçlı küçük bir script yazmıştım mysql sorgularına benziyor fakat tabiki birebir aynısı değil. MySQL'e hakimseniz, Oracle'a geçişiniz çok zor olmayacaktır.

Konu baya bir dağıldı, the_alorak kusura bakma. :)

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Oracle deneyimim pek yok, oracle test amaçlı küçük bir script yazmıştım mysql sorgularına benziyor fakat tabiki birebir aynısı değil. MySQL'e hakimseniz, Oracle'a geçişiniz çok zor olmayacaktır.

Konu baya bir dağıldı, the_alorak kusura bakma. :)

Yok yaa ne kusuru :) Alacağım görüşleri aldım ben nasılsa. Teşekkürler..

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Lord, hepsi SQL tabanlı olduğu için çok büyük değişiklikler olmaz. Tavsiyem PostgreSQL alternatifine bakman. Ücretsiz ve büyük ölçüde ölçeklenebilir. Bir çok üniversitede milyonlarca kayıdı çok rahat ve sorunsuz tuttuğunu biliyorum. 200'e yakın tablolu veritabanımızda 5-6 milyon sayfa gösterimini hiç sorunsuz gerçekleştirdik yakın zamanda. Hem ücretsiz ve kolay.

...::LorD::...

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Angelo bilgi için teşekkürler bizimki üniversite portalından çok mynet gibi bir portal olacak mysql ile başlamayı düşünüyorum. mysql'in kaldıramadığı yerde oracle. acaba sorgulamalarda farklılık var mıdır diye sordum çünkü sistem bittiğinde veritabanı kaldırmadığında tekrar kodlamalarla ilgilenmek istemiyorum şahsen.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5