UTM Tag SEO İlişkisi

kebo_gzb

0
İyinet Üyesi
Katılım
21 Ekim 2011
Mesajlar
166
Reaction score
1
Konum
istanbul
Merhaba arkadaşlar bu makalemde bir teori paylaşacağım, henüz ölçümleyerek pratiğe dökemedim fakat bir kaç döküman okudum bununla ilgili. UTM tag ekleyerek alınan backlink ile ham eklenmiş düz backlinkin seo skoru açısından bir farkı var mı ? utm source tagı eklememiz bize zarar verir mi ? Gibi konulara değineceğiz.

Konuyu hiç bilmeyen arkadaşlar için şöyle örnek vererek açıklamak isterim ;
Ham Link : http://www.seogaste.com
UTM Link : http://www.seogaste.com/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=rss

UTM taglerini satışı ve reklam verilen mecraların takibini yapmak için koyduğumuzu arkadaşlar emin olun google’da anlayacak seviyede. Tabi ki takip, rapor google içinde çok önemli belki onunda işini kolaylaştırıyoruz utm tag ekleyerek fakat, kendileri bizim gibi x mecrasına utm tag ile link koyduğumuzda kuvvetli ihtimal bizim x mecraya para verdiğimizi bilecektir.

Sonuç olarak bu bilgiler eşiğinde organik olmadığının farkına varacaktır. SEO = Organik dediğimiz bu noktada ben utm taglerinin normal seo skoruna bir yararı olmayacağını düşünüyorum. Ters durumda bir zararıda olmayacağı kanısındayım. Ama reklam verdiğiniz mecranın seo katkısınıda yapmasını istiyorsanız ham olarak link koymanızı tavsiye ederim. Yada affiliate ve seo çalışmalarınızı dengeli bir şekilde beraber yürütmelisiniz. Hatta vakti zamanında Matt amca basın bültenleri bile sıralamada size fark sağlamaz demişti ; ( bkz : https://www.seroundtable.com/google-press-release-links-16136.html )

UTM güzel bir teknoloji fakat organik durmayabilir.

Bu konu çok yoruma açık bir konu sizlerde bu konu hakkındaki görüşlerinizi benimle paylaşabilirsiniz. Belki konu farklı bir boyuta ulaşır.

Son olarak şuna değinmek istiyorum , utm taglemeler bize zarar vermez dedik fakat zarar verebileceği bazı durumlarda elbet olacaktır, nedir bu durumlar. Bana kalırsa, her mecranın her bannerın her reklam kampanyasının adı özgün olmalı, sebebine gelecek olursak yine canonical url ilebağlantı kurabiliriz. duplicate link olmaması açısından siz a sitesine aynı utm taglemeyi verip b sitenesinede aynı utm taglemeyi verirseniz tamamen afaki konuşuyorum bu eksiye itebilir sitenizi, madem birşeyler takip etmek için yapıyorsun farklı olacak diyebilir google kendi iç algoritmasında.

Kaynak : http://www.seogaste.com/utm-tag-eklenmis-linkin-seo-backlink-acisindan-farki/
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
pubg mobile uc
Üst