İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Uzayda internet

X

Xman

Misafir
NASA olabilir diyor! Tabi amaç uzay boşluğunda canı sıkılan astronotların YouTube'a girmesi değil.

Biz sıradan insanlar, dünyanın gündelik dertleriyle uğraşırken NASA'daki bilim adamları çok daha farklı sorunlara sahip. Onlar ya 40 yıl önce kaydedip unuttukları notları yeniden okumaya çalışıyorlar, ya da uzaydaki çöpleri ne yapacaklarını tartışıyorlar. Ama bu kez dertleri uzayda internet bağlantısını nasıl sağlayabilecekleri.

İlk çalışmalar oldukça başarılı. Ekim ayı boyunca NASA, Mars yörüngesindeki Epoxi uzay aracı ile haftada iki kere internet bağlantısı kurulduğunu belirtti. Bu insanoğlunun ilk kez gezegenler arası internet bağlantısı kurmuş olduğu anlamına geliyor. Pek çok kişi, NASA'nın uzayda internet bağlantısı kurmaktan daha öncelikli problemlerle uğraşması gerektiğini düşünüyor olabilir ama bu aslında internetin hangi amaçla kullanılacağına bağlı. NASA bu teknolojiyi, uzay derinliğindeki merkezlerle hızlı ve güvenli iletişim kurulabilmesi için kullanmayı planlıyor.

Aslında uzayda internet, NASA için yeni bir konu değil. Projeye destek veren TCP/IP protokolünün yaratıcılarından ve şu anda bir Google çalışanı olan Vint Cerf'in de dahil olduğu ekip, son 10 yıldır bu konu üzerinde uğraşıyordu. Geçen Ekim ayı itibariyle, eğer bir uzay fırtınası durumu yoksa ya da iletişim kurulacak merkez bir gezegenin arkasında kalmamışsa yaklaşık 20 dakika içerisinde tüm bilgilerin kayıpsız olarak dünyadan uzaya iletilebildiği açıklandı.

İşin biz sıradan insanlar boyutuna geri döndüğümüzde ise aklımıza hemen, bu tip "bilim kurgu"vari gelişmelerin dönüp dolaşıp bizim de işimize yaradığı geliyor. İnternet de aslında önce akademik, ardından askeri amaçla geliştirilmişti ve bugün geldiğimiz nokta ortada. Bu yüzden NASA'nın uzayda internet için yapacağı çalışmalar eninde sonunda bizlerin de yaşam kalitemizi artırmaya etkisi olacağını tahmin etmek zor değil.

Kaynak : Hürriyet

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
hürriyet'te yayınlanan habere yakışmamış.

....İnternet de aslında önce akademik, ardından askeri amaçla geliştirilmişti.....

internet, önce askeri (arpanet) daha sonra akademik amaçlı olarak kullanıldı.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
İşin derin teknolijisini bilmiyorum o yüzdende bana basit geldi. Zaten bu adamlar video ve ses alışverişi yapmıyorlarmıyıdı ki internet için gelişme diyorlar :D
o veri bir şekilde gelip gitmiyormuyduki zaten...adına internetmi demişler şimdi?!?

Çok basit düşündüm sanırım :D

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Oh oh iyi!

Başka gezegenlere de kursunlar, modemleri ordan oraya ışınlasınlar; belki diğer gezegenlerde veya galaksilerde yaşayanlar vardır. İletişim kurmuş oluruz :D

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
peki uzaydaki diğer elemanlar dünyamıza ait bir kablosuz ağ yakalarda mp3 indirmeye başlarlarsa müyap ne yapacak onu merak ediyorum :D

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Bana yeterince para versinler ben onlara neler yaparım, uyduları access point olarak kullanıp Gora' ya kadar interneti götürürüm.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
önce askeri sonra da ticari kullanıma açıldı diye biliyorum.

internet ilk olarak, abd'nin nükleer bir saldırı alması durumunda ordunun kesintisiz bir şekilde iletişimde olabilmesini sağlayabilmek için ortaya konuldu. (arpanet)

daha sonra bu ağ okullara dağatıldı, ardından www çıkışı ile ticari bir boyut kazandı.

aXzel

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Oh oh iyi!

Başka gezegenlere de kursunlar, modemleri ordan oraya ışınlasınlar; belki diğer gezegenlerde veya galaksilerde yaşayanlar vardır. İletişim kurmuş oluruz :D

acaba o gezegenlerde iyi para veren sponsorlar varmıdır :)

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
acaba o gezegenlerde iyi para veren sponsorlar varmıdır :)

Abi Gogıl'dan korkacaksın. Yemin ederim öyle birşey olsa 1 ay sonra Google orda da çalışır :D

Haa, oraya ait bir sponsor var mıdır acaba? Orada dolar kaç para ki acaba? Belki bizim hayalini bile kuramadığımız meblalar onların sakız parasıdır :p

FrontPage

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Belki bizim hayalini bile kuramadığımız meblalar onların sakız parasıdır :p

Ya tam tersiyse :D
Doing!!

Bunlar güzel gelişmeler ancak bizim bunu haber sitesinde okuyup arkasından sadece espiriler yapmamız, ilerisine gidememiz de üzücü tarafı.
Herşeye rağmen hayat devam ediyor...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5