İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Uzun Soluklu, Yüksek Konfigürasyon Sunucu Teklifi

Opteron

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Öncelikle herkese selamlar biraz uzun bir yazı olucak sıkılmayıp okudugunuzu varsayarak tesekkurler :)

25.Haziran.2005 den bu yana açık olan bir forumum var. Yaklaşık 400 bin+ üyesi 300 bin+ konusu ve 2 milyon+ postu bulunan bir forum. Açıldığından bu yana 3 farklı DC ile çalıştım, ilk 8 ay LT ile sonraki 8 ay Teknoserver ile ve son olarakda 10 aydır Nixcon ile.

Neden bukadar fazla DC değişikliği yaptığımı merak eden wm arkadaşlar için kısaca LT den 8 aylık emeği donanımsal bazı sorunlar yüzünden yaklasık 1 ay bana zaman kaybettirdiği ve umduğum desteği kendilerinden göremediğim için, Teknoserver'ı mevcut sistemimi konuştuğum diğer muadil forum sitesi arkadaşlarımın kullandıkları sunuculardan çok daha fazla sunucu filosu ile anca yayında tutabıldıgım ve Konfigürasyon isteklerimde netdirekt firmasının donanımsal yetersizliğinden dolayı, Nixcon firmasını ise bu tarz büyük bir forum sitesini türkiye şartlarında hat bazında bana yüksek maliyetlere gelmesinden ötürü.(aslında bırakacağım sölenemez 10 aydır aldığım hizmet kalitesi beni tatmin ettiği için, 3 adet Co-location da bulunan sunucumu forum sitem için değilsede diğer projelerim için nixconda devam ettirmeyi düşünüyorum)

Sıkıntılarımdan en önemlisi forumumu türkiyeye taşırken mevcut olan 30k hitimi, 10 ay süre geçtikten ve tekrar yurtdısında barındırmayı gündeme getirdikten sonra 35k olarak (ki 10 ayda en kötü 100k ları görmeyi hedefliyordum) buruk bir şekilde benim için 10 aylık bir kayıpla tekrar başladığım yere dönmek. Yinede bir tecrübe oldu türkiye şartlarında böle bir forumu barındırmanın mümkün olduğunu ancak ödenen hat ücretlerinin maliyet açısından yoruculuğunu anlamış oldum.

Sıkıntılarımı, 2 yıllık seruvenımı paylastıktan sonra sızlerı fazla sıkmadan yavaş yavaş sadete geliyim.

Benim bu saatten sonra 30-40 mgbit hat ile türkiyede barınmam hem maddi anlamda yorucu hemde hedeflerime ulaşmam için engel teşkil edici, bu yüzdendir ki forumumu birkez daha ve umarım son kez olur bu yurtdışına taşımayı düşünüyorum. Eğer kısmet olurda aranızdan bir firma ile çalışmamız sözkonusu olursa şunu bilmenizi isterim ki uzun soluklu bir beraberlık olucaktır bu. Bireylerle değil kurumla çalışmayı düşünüyorum, bu yüzden teklifte bulunucak arkadaşlardan ricam firma olmayan şahış olarak aracılık yapan arkadaslar teklifte bulunmasınlar. Birlikte uzun bir serüvene çıkmamız mümkün olmayacaktır. :)

Bilmenizi istediğim başka bir konuda birlite çalıştığımız süre zarfında donanımsal sıkıntılar dışında kesinlikle başınızın ağrımayacağıdır. Kısacası 3 kuruşluk kar için 5 kuruşluk hırpalanmayacaksınız :) Ayrıca sizler için ne derece önem taşır bilemiyorum ama referans açısındanda türkiyenin sayılı forumlarından birini host etmek eminim firmanız adına ileride benim yaşadığım sorunları yaşıyacak muadil forum sitelerinide portföyunuze almanız açısından bir artı olucaktır.

Yapacağınız tekliflerde sunacağınız konfigürasyonlara baz almanız açısından aşağıda şuanki mevcut kullandığım konfigürasyonlardan ve performanslarından kısaca bahsettim.

Suan co-locationda bulunan 2 adet Core2duo e6600 2.4 ghz , 4 Gb DDR2 , 160 gb Sata2 konfigürasyonlarımdan biri sql server diğeri web server olarak forumumu barındırmaktaydı. Web serverin yükü normalin biraz üstü (%6 loadlar) ancak sql serverin yükü sunucu için yorucuydu.(%20 loadlar) Bahsettiğim iki sunucuda gerek apache gerekse mysql optimizasyonları yapılmış normalde gayet stabil çalışan iki sunucudur.

Sıkılmayıp okuduğunuz için teşekkürler. Şahsen kafamda 3 ile 5 gün arasında forumu yurtdısında taşıma planı var, eğer kısmet olmazsa sizlerden biri ile çalışmak softlayer dan Intel Xeon 5345 yada AMD Opteron 870 tarzında bir sunucu alıp kendi başımın çaresine bakıcam. Umarım sizler yada bizler açısından hayırlısı olur. İyi forumlar.

Not: Site adresini forum kuralları gereği veremiyorum. Ayrıca anlaştığımız firma eğer talep ederse yukarıda belirttiğim Nixcondaki 2 adet Core2duo sistemi ister hat ücretleri tarafımdan karşılanarak ister hat ücretlerinide kandileri üstlenerek birlikte çalıştığımız sürece kullanım ve yönetim hakları tamamen kendilerine bırakma gibi bir opsyonda sağlayabilirim.

Saygılar
Bora TABAKOGLU.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi