vBulleti Nedir ? Nasıl Kurulur ? Eklenti Kurulumu ve Tema Kurulumu Nasıl Yapılır ?

berkuras

0
İyinet Üyesi
Katılım
10 Ağustos 2008
Mesajlar
116
Reaction score
3
Konum
eskişehir
vBulletin nedir ?
vBulletin, Türkiyede ve bütün dünyada en çok kullanılan, en kullanışlı forum scriptidir kısaca.
Bazı webmaster arkadaşlarımız vBulletin'in eskisi gibi tutmadığını, artık WordPress blogların devrinin olduğunu söylese de ben hâla forum kurmaktan ve forumda vBulletin forum scriptini kullanmaktan yanayım. Çünkü forumlarda çok güzel bir aile ortamı oluyor, herkes birbirini tanıyor, paylaşım yapıyor ve yardımlaşma çerçevesinde forum sitesi gelişiyor. Fakat wordpress kullandığımızda ya kendimiz içerik ekliyeceğiz yada post atan arkadaşlar ile çalışacağız ücret karşılığı. Sadece hit kazanmış olacağız , wordpress'te index almak daha çabuk oluyor. Ama vBulletin'deki güzel ortam yok diye düşünmüşümdür hep.
Yani tekrar konumuza dönersek, vBulletin dünyanın en iyi forum scriptidir ve özel scriptleri saymazsak genel klasmanda da dünyanın en iyi scriptlerindendir vBulletin.


vBulletin Nasıl Kurulur ?
vBulletin kurulumu basittir. Öncelikle vBulletin lisansını almalısınız , yaklaşık 289$ . Biraz tuzlu bir fiyatı var vBulletin'in ama deyiyor bence. Lisansı alıp bilgisayarınza vBulletin'i indirdikten sonra dosyaları sitenizin ftp'sine atacaksınız. Ama ftp'ye atmadan önce ufak bir işiniz var ; includes klasörüne giriyorsunuz, "config.php.new" adlı bir dosya olacak, o dosyanın adından "new" kısmını siliyoruz. Daha sonra word dosyası ile config.php'yi açıyoruz. Config.php'nin içine daha önceden oluşturduğumuz Mysql Database Adı, Mysql Databese Kullanıcı adı ve Şifremizi yazıyoruz.Daha sonra includes klasöründen çıkıp bütün herşeyi ftp programımız aracılığı ile sitemizin ftp adresine atıyoruz. Dosya transfer işlemi bittikten sonra www.siteadı.com/install/install.php adresinden vBulletin kurulumumuzu tamamlıyoruz.
vBulletin Eklenti Nasıl Kurulur ?
vBulletin eklenti kurulumu çok basit bir iştir. Çoğu zaman tek yapacağınız admin paneline girip, ürün yöneticisinden xml dosyasını yüklemektir. Bazen eklentinin ftp'ye atmamız gereken dosyaları olabilir, o zamanda atmamız gereken dosyaları ftp'de gerekli yerlere attıktan sonra yine xml dosyamızı admin paneline girip ürün yöneticisinden yüklüyoruz ve eklentimiz kurulmuş oluyor.
http://www.resimupload.com/ds963594698_xml2.html

vBulletin Tema Nasıl Kurulur ?
Tema kurulumuda basit, en başta dediğim gibi vBulletin basit ve kullanışlı bir forum scripti.
Temamızın dosyalarını ftp programımız aracılığı ile forum anadizininden images klasörüne atıyoruz. Temamızın yanında orjinal psd dosyalarıda mevcuttur muhtemelen. Psd dosyaları ile beraber bütün temayı images klasörüne atıyoruz ftp forum anadizinimizde. Daha sonra admin paneline giriyoruz, Stiller & Temalar > Tema Yükle / İndir ' e giriyoruz , temamızın xml dosyasını seçip yükle diyoruz ve işlem tamamdır.


Bir mesajda maksimum 10 adet resim kullanabildiğim için bu son resmi link olarak koyuyorum. Tema kurulum resmi .
http://www.resimupload.com/ds129564119_tema1.html


Yazı ve düzenleme bana aittir. :)
Yeterince bilgilenmişsinizdir umarım, haydi kolay gelsin.
 

mhmt

0
İyinet Üyesi
Katılım
5 Kasım 2007
Mesajlar
408
Reaction score
8
Konum
Karşıyaka
Anlatım daki yazı karakteri çok ufak olmuş, büyültersen çok daha iyi olur. Emeğine sağlık güzel anlatım olmuş.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst