İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

vbulletin forumunu 2 servera kullanma

rosende

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
arkadaslar bunu nasıl yapabılırım bıraz aydınlata bılırmısınız bır server var mysql onda 2 web olsun ıstıyorum

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
birazdaha acıklayıcı yazarmısın bir forum sitesini iki sunucu uzerindemi barındırmak istiyorsun ?

rosende

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
forum sıtesını ww.xxx.com ıkı sunucu uzerınden ulasım saglanacak.Mesala frmtr.com dekı gıbı tek mysql 5 web sunucu ornegın

donanimmerkezi.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Birine dosyaları atarsınız diğerinede veritabanını. Mysql bağlantı ayarlarında sunucu kısmına db olan sunucunun ip adresini yazarak 2. sunucuya yani veritabanına bağlantı kurarsınız. 1. sunucuda ftp server diğeri mysql server olur.

rosende

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
plesk kullanıyorum bıraz daha ayrıntı verebılırmısınız

donanimmerkezi.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ayrıntılık bir iş değil aslında. veritabanını sitenin bulunduğu server dan diğerine taşıyın. config dosyanızdada dbhost yerine db i taşıdığınız makinenin ip adresini yazin. Yani site veritabanı için diğer sunucuya bağlansın.

greyfurt

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Ayrıntılık bir iş değil aslında. veritabanını sitenin bulunduğu server dan diğerine taşıyın. config dosyanızdada dbhost yerine db i taşıdığınız makinenin ip adresini yazin. Yani site veritabanı için diğer sunucuya bağlansın.

bu işlemin performansa bir faydası olacağını sanmıyorum ve arkadaşın sölemek istediği şeye cevap olduğunuda sanmıyorum sonuçta vb hemen hemen bütün işlemleri db den yaptığı için yükün yüzde 98 i yine db yi barındıran server a binecektir .. yanlışm var ise düzeltelim...

bleem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
%100 yanlışın var.

Webde yalnızca php.exe çalışacak diğerinde mysql. Ve herkes kendi meselesiyle ilgilendiğinden genel bir artış olacak. Ve bu performansı %60 % 70 etkiliyor.

Sunucunun neyi kastığı önemli: Mesela web bağlantılarınız fazlaysa (resim dosya ekmek & html dosyalarını çagırmak gibi) web'i network balancing olayıyla çiftleyebilirsiniz. Hatta benim bu konuda 2 dns > ikiside ayrı sunucular > içeriği aynı dosyalar (bu sunucular ayrı 1 mysql dbsinden veri çekiyordu) ile değişik bir tecrübem oldu. Ziyaretçiyi kafasına göre bi oraya bi oraya sokuyordu. Ama dns 1 %70 ini alıyordu. Bu konuyu anlayamadıgım için anlatamıcam.

Hıı şayet mysqlünü ayrı sunucuyada alsan DB yükün fazlaysa ayvayı yedin. Mysql tarlası kurmaktan başlada, mirror , slave db olaylarına kadar ek başka seçeneklerin var.

Hıı şu anda benim yaptıgım birşey var mesela. Bi sitenin webini ve mysqlünü ayırdık. Mysql sunucusu hiç dışarı baglantı vermediği için webi bosta kalıyor ya. Bende webdeki resimleri mysqlsunucusuna kurduk birde subdomainden dns kaydı yarattım.
www.xxx.com a acıldıgında buranın resimleri, img.xxx.com dan yani msyqlsunucusunda geliyor. Hem webin hattı rahatlıyor, hemde mysqlü boş boş oturtmuyorum. Tabi bu sizin yük dengelerinize göre düşünülmeli.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5