İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

vBulletin Kurulduğunda Yapılması Gereken Ayarlar " Bölüm 1 "

Mf.Rub

1
İyinet Üyesi
Reaction score
11
Değerli dostlar uzun zamandır ders anlatmıyordum. Artık yavaş yavaş ders anlatımlarına başlıyorum.

Öncelikli olarak sitemize vBulletin kurduktan sonra ne yapılması gerekir? Bugünkü konumuz bu.

Sitemize 3.8.x versiyonlarından bir tanesini kurduğumuzu var sayıyorum (ben 3.8.4 kurdum)

Sitemizi kurduktan sonra admincp paneli ingilizcedir. Bunu Türkçe yapmak için izleyeceğiniz yol

Languages & Phrases=>Download / Upload Languages=>Import Language XML File bölümünün altından EITHER upload the XML file from your computer şu kısmın karşısında dosya seç'e tıklıyoruz. Açılan ufak ekrandan Bilgisayarımızdaki Türkçe dil dosyasını bulup kaydediyoruz. Sonrasında ise
Ignore Language Version kısmından yes'i seçip import'a tıklıyoruz.

Dil dosyamız yüklenmiştir.

- Yüklediğimiz Dil Dosyasını Nasıl Sitenin Ana Dili Yaparız?

admincp=>Languages & Phrases=>Language Manager Bölümünden yüklediğimiz Türkçe dil dosyasının karşısındaki Set Default butonuna tıklıyoruz. İşlem tamamdır Sitemizin ana dili Türkçe olmuştur. ( sizde admincp hala ingilizcedir )

-vBulletin seçeneklerinden gerekli düzenlemerin yapılması.
(Türkçe dil dosyalarının tümü aynı olmadığı için bazı çeviriler farklı olabilir)

Admincp=>vBulletin Seçenekleri=>vBulletin Seçenekleri=>Bütün Ayarları göster(en üstte)

Site ismi / URL / İletişim yolları
Site ismi: Sitenizin adını yazın. (iyinet.com) gibi.
Site yolu (URL): sitenizin olması gereken url'sini yazın. (iyinet.com) gibi.
Forum ismi: Sitenizin ismi nasıl gözüksün? (iyinet.com webmaster forumu) gibi.
Forum yolu (URL): Forum'un url'si (forum.iyinet.com) gibi.
İletişim Forumundaki Başlık seçenekleri: Reklam-Şikayet-Öneri-Diğer gibi..
Forum Kurallarının yolu (URL): Sitenizin kurallarını belirten linki ekleyin.
Copyright Yazısı: Sitenizin adıyla aynı olabilir.

Genel Ayarlar
Meta Tag´lar: Sitenize ait anahtar kelimeleri girin ( webmaster,forum,iyinet ) gibi.
İçeriğe göre Meta Taglar ( çeviri yanlış ) : Buraya sitenizin açıklamasını yapın. ( iyinet.com webmaster forumunda bilginize güç katın ) gibi.

Saat / Tarih / Saat kaymaları
Saat gösterim seçenekleri: Detaylı
Standart Saat kayması: GMT +2
Yaz / Kış sezonunu aktifleştirilsinmi?: Evet
(bu 3ünü yaptığınızda saat sorunu olmayacaktır)
Tarih formatı: m-d-Y
Saat Formatı: h:i A
Kayıt Tarihi Formatı: M Y
Doğumtarihi Formatı (Sene / Yıl verilmiş): F j, Y
Doğumtarihi Formatı (Sene / Yıl verilmemiş): F j
Panel kullanımı Tarihi Formatı: H:i, jS M Y

Biçim ve Dil ayarları
Standart Dil Paketi
(Türkçe yapmıştık)
Standart Biçim: (tema yüklediyseniz onu seçersiniz şuan default tema vardır.)
Üyeler Biçim seçebilsinlermi?: Sizin tercihinize bağlı.
Mesajlar eski vBulletin 2 sürümdeki gibi gösterilsinmi?: Evet'i seçerseniz postbit sol tarafta gözükür. Hayır'ı seçerseniz mesajın üstünde gözükür.

Sansürlü Kelimeler
Sansür Açık: Evet
Sansürlü Kelimenin yerinde gösterilecek işaret: Sansürlü kelimeyi yazınca onun yerine gözükecek yazı (örnek olarak aaaaa yazdığında sansürlü kelime kullandınız yazısının çıkması)
Sansürlü kelimeler: m.eta i.frame l.ocation (aradaki noktaları silip öyle ekleyin.)

Şimdilik bu kadar :) Devamı gelecektir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5