İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Vds Kaynak Tüketimini Hangi SSH Konutu İle Görebilirim ?

atamyrat17021994

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar ben bir vds sunucu aldım ssh üzerinden kaynak tüketimini hangi kod ile öğrenebilirim.

Mesela şu kadar cpu kullanılıyor şu kadar ram kullanılıyor vs.

onder

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
sadece top komutu ile görebilirsin, karşına şöyle bir ekran çıkar

linux-unix-top-command.png

detaylı açıklamayı buradan okuyabilirsin

top – En yüksek işlemci (CPU) kullanan işlemleri gösterir.
Komut satırındayken top yazıp enter’a basın. orada değişken bir şekilde çalışan işlemleri görebileceksiniz.
Bu noktada d(delay) gecikme parametresidir. top komutu çalışırken d’ye (veya s’ye) basıp 2 ve enter’a bastığınızda, top komutundaki şlemler 1 saniyede bir yenilenir. 1 yazarsanız da her saniye yenilenir.
KOMUT SATIRI SEÇENEKLERİ

-d
2 Ekran yenilenmesi arasındaki gecikmeyi belirler. Bunu top çalışrıken s veya d ye basarak da değiştirebilirsiniz.
-p
işlem id si verilen işlemleri takip eder. 20 taneye kadar id verilebilir.
-q
ekranı sürekli yeniler. arasına d parametresindeki gibi süre koymaz. Super bir kullanıcıda top bu şekilde çalışabilir.
-S
ps(1) komutunun çıktısındaki mod gibi bir çıktıyı açar. (kümülatif mod)
-s
top komutunu güvenli modda çalıştırır. Bazı interactive komutları kullanım dışı bırakır.
-i
Top komutunun zombie(dead) veya bekleyen(idle) işlemleri umursamamasını sağlar.
-H
tüm işlemleri (threadleri) gösterir.
-n
iterasyon sayısı. Bu kadar işlemden sonra top’tan çıkılır. (top -n 3 dersek, 3 yenilemeden sonra top komutu sona erer)
-b
yığın modu. Diğer programlara veya bir dosyaya çıktı göndereceği zaman kullanışlıdır. Bu modda, top komut satırından girdi kabul etmez. bitene kdar veya siz onu durduna kadar çalışır. Çıktı düz yazıdır. Terminalde de rahat okunabilir.
ALANLARIN AÇIKLAMALARI

top komutu işlemci durumlarıyla ilgili birçok bilgi sunar. Varsayılan olarak 5 saniyede bir yenilenir fakat bu d anlık komutuyla ayarlanabilir.
“uptime”
Bu satır sistemin çalışır vaziyette olduğunu, ve 3 adet sistem yük ortalamasını gösterir. Bu 3 ortalama sırasıyla 1,5,15 dakikalık bilgilerdir. Bu satır aynı uptime(1) komutunda çıkan satır gibidir. Bu satır anlık komut l harfi ile açılıp kapatılaiblir.
processes (işlemler)
Çalışan toplam işlem sayısıdır(yenilendiği andaki). Bu alan t ile yenilenebilir.
“CPU states” (işlemci durumları)
İşlemcinin yüzdesel clocklarını kullanıcı modu (user mode), sistem modu (system mode), niced tasks (nasıl çevirsem bilemedim görevleri
icon_smile.gif
), girdi çıktı bekleme (iowait) ve bekleme modu (idle) olarak gösterir.
Mem (hafıza)
Hafıza (ram) üzerindeki istatistikleri, toplam kullanılabilir bellek, boş bellek, kullanılan bellek, paylaşılan bellek, ve tampon için kullanılan bellek olarak gösterir.
Swap
Swap (ram görevi gören hard disk) üzerindeki istatistikleri gösterir. Toplam swap alanı, ve kullanışlan swap alanı bilgilerini verir. free(1) komutuyla verilen çıktının aynısıdır.
PID
Her görevin işlem ID ‘sidir.
PPID
Her görevin ana (ebeveyn) işlem ID sidir.
UID
görevi çalıştıran kullanıcının ID ‘si.
USER
görevi çalıştıran kullanıcının kullanıcı adı.
PRI
görevin önem derecesi
NI
yine çeviremediğim bir alan olan nice value.
icon_smile.gif

SIZE
görevin kodu + veri + yığın boyutnun toplam boyutunun kilobyte cinsinden değeri.
TSIZE
görevin kod boyutunu verir. Kernel işlemleri için garip gurip değerler verebilir, ve ELF işlemleri için saçmalayabilir. (ELF işlem ne diye sormadım ben, sen de sorma.)
DSIZE
Veri ve yığın boyutu.
TRS
Yazı yerli boyutu.
SWAP
Görevin swap edilmiş kısmının boyutu.
D
KİRLİ(Dirty) Olarak işaretlenmiş sayfaların boyutu.
LC
Son kullanılan işlemci.
RSS
Kilobayt cinsinden toplam kullanılan fiziksel bellek.
SHARE
toplam paylaşılan bellek.
STAT
Görevin durumunu belirtir. S : uyuyor, D : uyandırılamayan uyku, R : çalışıyor, Z : zombie, T : durdurulmuş,
WCHAN
Bilmiyorum.
TIME
Süre
%CPU
işlemci.
%MEM
bellek
COMMAND
işlemin komutunu verir

Kaynak: http://dubluve.net/2012/01/04/linux-unix-top-komutu-parametreleri-top-command-parameters/

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5