İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Ve Erdoğan karar verdi: Erken seçim!

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
seçim en iyisi zaten bu sene bende oy vericem nasıl olsa. Akp bi koltuk fazla olur artık mecliste :D

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
AKP'nin oluşturduğu ve hep arkasına sığındığı "biz ekonomiyi çok iyi yerlere getirdik" şeklinde söylemlerini hepimiz biliriz...

1-) Dünya'da son bir kaç yıl içinde artan petrol fiyatlarından dolayı kaynaklanan fazla para dünya'da farklı ülkelere gitme eğilimindedir. İster istemez. bu ülkelerden biride Türkiye'dir. Lakin Dünya'da bulunan bu SICAK PARA daha bizden başak birçok ülkeye gitmektedir ve Arjantin'e bile akan para bize gelen paradar daha fazladır !...
Ekonomiyi düzgün gösteren nedenlerden biride budur. Gelen SICAK PARA

2-) Bir diğer değinmek istediğim kısım ise özelleştirme ile gelen SICAK PARA Bunlarda ekonominin düzgün bir seyirde olduğu izlenimini yaratmaktadır...

Peki bir gün özelleştirme bittiği zaman bu sıcak para kaybolunca veya bir gün ülkemize dışardan gelen sıcak para birileri tarafından birden geri çekilmek istenirse sizce ne olur ??? Bunları hiç düşündünüz mü ???

Bunların yanında birde üretime doğru bir yönelme olsa idi yani hepimizin daha iyi anlayabileceği bir dille kısaca üretip dışarıya satsaydık. ÇİN'in yaptığı gibi. İşte o zaman ekonomimiz sağlam temellere oturur, ülkemize maddi açıdan, refah ve huzur gelirdi...

Ve yapılan diğer uygulamalara hiç değinmiyorum bile...

Herkesi uyanmaya davet ediyorum...

İyi Geceler...

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Üretime yönelme var bundan emin olabilirsin. Ülkenin çeşitli yerlerinde sanayi bölgeleri açıldı. O yerlerde fabrika açmak isteyen işverenler için bir sürü kolaylık sağlandı (bknz:google) Ayrı yeten bazı çiftçiler her nekadar isyan ettiklerini dile getirsede alakası yoktur çiftçilere bir çok imkan sağlandı. Fındık . mısır vs. gibi ürünlere katkı amacıyla ücretler verildi. Ve daha bir sürü yardım.

Özelleştirmeye niye bu kadar karşı çıkılıyor anlamadım. Sonuçta rekabet olması böyle bir piyasada herzaman iyiidir.

Ekstra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Merak Ettiğim Konu;
Erken Seçim Olucak Akp Gene Tek Başına İktidar Olursa(%90 Öyle Olucak).
Erken Seçim İsteyenler Nasıl Çıkıp Konuşucak.Milletin Yüzüne Nasıl Bakıcaklar?

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Üretime yönelme var bundan emin olabilirsin. Ülkenin çeşitli yerlerinde sanayi bölgeleri açıldı. O yerlerde fabrika açmak isteyen işverenler için bir sürü kolaylık sağlandı (bknz:google) Ayrı yeten bazı çiftçiler her nekadar isyan ettiklerini dile getirsede alakası yoktur çiftçilere bir çok imkan sağlandı. Fındık . mısır vs. gibi ürünlere katkı amacıyla ücretler verildi. Ve daha bir sürü yardım.

Özelleştirmeye niye bu kadar karşı çıkılıyor anlamadım. Sonuçta rekabet olması böyle bir piyasada herzaman iyiidir.

Herhalde yanlış anladınız özelliştermeye karşı oluşumdan yazmadım... Gerektiği yerlerde olabilir. Değinmek istediğim ekonomiyi sağlam temellere oturmadığı halde farklı söylemlerde bulunmalarıdır...

Çiftçiler konusunda sana katılmıyorum. Benim akrabalarımın bir kısmıda çiftçilik yapıyor ve hiç de durumlarından memnun değiller... !!! Canlı tanığım...

Dediğim gibi bu sadece değindiğim bir konu ....

Herkesi uyanmaya davet ediyorum...

İyi Geceler...

Zanza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
1-) Dünya'da son bir kaç yıl içinde artan petrol fiyatlarından dolayı kaynaklanan fazla para dünya'da farklı ülkelere gitme eğilimindedir. İster istemez. bu ülkelerden biride Türkiye'dir. Lakin Dünya'da bulunan bu SICAK PARA daha bizden başak birçok ülkeye gitmektedir ve Arjantin'e bile akan para bize gelen paradar daha fazladır !...
Ekonomiyi düzgün gösteren nedenlerden biride budur. Gelen SICAK PARA

2-) Bir diğer değinmek istediğim kısım ise özelleştirme ile gelen SICAK PARA Bunlarda ekonominin düzgün bir seyirde olduğu izlenimini yaratmaktadır...

Peki bir gün özelleştirme bittiği zaman bu sıcak para kaybolunca veya bir gün ülkemize dışardan gelen sıcak para birileri tarafından birden geri çekilmek istenirse sizce ne olur ??? Bunları hiç düşündünüz mü ???

1- Biz büyük bir petrol üreticisi bir ülkemiyizde petrol fiyat artışı bize para olarak dönsün. Biz petrol alan bir ülkeyiz dünyada petrol fiyatı artarsa bizi olumsuz etkiler. yani seninkiyle tezat.
2- Dünyada özelleştirme yapmayan hiç bir ülke yoktur. liberal ekonomi... yani bunuda geçiniz...

devamında bu sıcak para nasıl kayboluyor pardon? al telekomunu ver paramı mı diyecekler?

egitimsart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ecevit zamanındaki doların günlük 200 bin lira değiştiğinden, Milli maçların olduğu gece kesin zam geldiğinden, Hortumcuların milleti soyduğundan, Laiklik ve Atatükün arkasına sığınarak kadrolara adam dolduranlardan,....... Uyandık;)

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
1- Biz büyük bir petrol üreticisi bir ülkemiyizde petrol fiyat artışı bize para olarak dönsün. Biz petrol alan bir ülkeyiz dünyada petrol fiyatı artarsa bizi olumsuz etkiler. yani seninkiyle tezat.
2- Dünyada özelleştirme yapmayan hiç bir ülke yoktur. liberal ekonomi... yani bunuda geçiniz...

devamında bu sıcak para nasıl kayboluyor pardon? al telekomunu ver paramı mı diyecekler?

Keşke yazdıklarımı iyi okusaydınız !!!

Daha yazılanları bile okumayan veya dikattli okumayan birisinin yaptığı açıklamalar ne kadar önemsenir bilemiyorum !

İlk başta yazdığımı iyice bir okumanızı tavsiye ederim...

O bahsettiğniz yerlere Atatürk Düşmanı, Laiklik Düşmanı veya sadece işe girmek için eşinin başının örten kişilerin geçmesinden daha iyidir değil mi ? Zaten öylede olması gerekir...

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sıcak para elbette risktir, fakat gerekli güven ve istikrar ortamı sağlandıktan sonra birden çıkması olanaksızdır. ekonomideki bütün olumlu gelismeleri de sıcak paraya bağlamak bence normal değildir.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
sıcak para elbette risktir, fakat gerekli güven ve istikrar ortamı sağlandıktan sonra birden çıkması olanaksızdır. ekonomideki bütün olumlu gelismeleri de sıcak paraya bağlamak bence normal değildir.

Aslında benimde demek istediğim senin bu yazdıkların. Söylenen, ekonomimizin sağlam temellere oturduğudur ve bunun üzerinden siyaset yapmaları... halka gerçekleri ile anlatmamaları...

Ama şu hususuda unutmamak gerekmez mi ploop ?

Artık Dünya'da savaşlar farklı şekillerde gerçekleşmektedir !!!
İmkansız diye birşey yoktur !

antiTRust

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşım yagmayok kısmen doğru diyorsun zaten babacan da onu gördü ve erken seçim istedi bütçe kaldırmaz dedi yani daha doğrusu ekbütçe lazım bu ekbütçeyi tr kaldırmaz dedi ve en güzeli zaten erken seçimdi yeni aksiyon lazımdı para konusunda sıcak para konusunda katılıyorum ama bu sıcak gelen para eğer tarihe baktıysan her gelişmekte olan ülkede sıcak izler bırakmıştır ve o ülkeler yavaş yavaş düzelmeye başlamıştır. nitekim arjantin dedin bak sen de aynı şekilde hindistan yazılım devi aynı şekilde çin sahtekarlık taklit uzmanı aynı şekilde hollanda lale pazarı daha saysam geçmişten birçok ülke var hep bu sıcak para esintileri ülkeleri canlandırmış donmui ekonomilerini harekete geçirmiştir. ve artık bundan sonra ekonomi canlanacaktır. sen çiftçi tanıdığım var diyorsun ben babam çiftçi diyorum.. sen özel sektörden görüyorum diyorsun ben sana makine mühendisiyim diyorum yani bunları işkembe-i kübramdan atmıyorum. cidden böyle bu iş yani ümitvar olun arkadaşlar karamsar olmayın durumumuz iyi demiyorum bakın iyiye gidiyoruz inşAllah bu ülke sağcısıyla solcusuyla kürdüyle türküyle yakın bir zamanda dünyanın sayılı ülkelerinden olacaktır. yeter ki inanalım buna yoksa inanmassak ekonomi fırlasa da yerimizde sayarız tembellikten kalkıp işyeri açamayız. lütfen biraz inançlı olalım.. chp akp bunlar gelip geçici hepsi geçici aslolan halktır. askeriye de halkındır meclis de halkındır anayasa da halkındır . bu ülkede kimse halktan üstün değildir halk inanırsa diğerleri inanmak zorunda kalırlar;)

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yagmayok, imkansız diye bir sey yoksa madem hiç riske girmemek lazım. sıcak para geliyor diyenlere soruyorum, bugüne kadar ne sermaye ürettiniz de para gelince rahatsız oluyorsunuz? gelisen ülkelerin sermayeleri yetersizdir, dolayısıyla dısarıdan sermaye gelmesi gerekiyor. aksi taktirde ekonomi çöker (doğal kaynak vs. yoksa). tabi ki sıcak paradan ziyaden, yabancıların doğrudan yatırım yapması daha isime gelir.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
arkadaşım yagmayok kısmen doğru diyorsun zaten babacan da onu gördü ve erken seçim istedi bütçe kaldırmaz dedi yani daha

Ama şunuda unutmaka lazım geçmişe bakarak sıcak paranın geldiği ülkelere göre yorumlama yapma bence çünkü büyük yanılgıya düşeriz.

Neden mi? Bazı şeyleri anlamak için, çevremizden fazla uzaklaşmaya gerek yok. En yakın komşumuzda neler oluyor herkez görüyor. Parçalandı ve bölündü bölünecek... neden petrol yüzünden... Ve yavaş yavaş diğer taraflara da kayma planları yapılıyor...

Peki bir kaç yıl sonra ne olacak. petrol yavaş yavaş tükenecek: Alternatif enerji kaynağı nelerdir ? En başta "bor"....

Artık Dünya'da savaşlar farklı şekillerde gerçekleşmektedir !!!

ve Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur lafını hatırlatıyorum...

Onun için Atatürk İlke ve İnkilapları çerçevesinde yönetilip,
dışa bağımlı olmamaız gekir...

Ve şuan ki hükümetin bunları görmezden geldiğini görüyorum, ki benim gibi düşünen birçok Atatürk Çocuğu var, geçen pazar günü ÇAĞLAYAN'dalardı.

Bu arada size iyi geceler...

:)

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben petrol tükeniyor masallarına da doydum açıkçası, kendimi bildim bileli 20 sene sonra petrol tükeniyor oluyor :) bir türlü tükenemedi gitti

antiTRust

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yagmayok arkadaşım bişeyler yazacaktım ama gördüm ki at gözlüğüyle çok çelişkili şeyler yazıyorsun kendinle çelişiyorsun o yüzden vazgeçtim :S ya hem diyorsun sıcak para olayından anlarmış gibi konuşuyorsun gelip geçici diyorsun hem de senin 77 sülalenden daha eskiden beri varolan artık kalıplaşmış doğal kaynaklara sahip ırak ı örnek veriyorsun pess.. bu ne lahana turşusu bu ne perhiz :S neyse keşke babanızın partisine göre değil de objektif yorum yazabilsek de aklın bilmin yolunda uzlaşmak ama malesef olmuyor. başka bir topikte görüşmek üzere umarım çelişkisiz tarafsız şeyler yazarsın ben de seni ayakta alkışlar en büyük destekçin olurum ;)

Ekstra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Neyse Seçimlerden Sonra Görücez.
Milletin Seçtiği Meclisi ve Cumhurbaşkanını Beğenmiyenlere Tek Cümle Söylücem. " Beğenmeyen Gitsin İstediği Ülkede Yaşaşın". :p

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Sıcak para güzel etki bırakabilir bazı örnekleri var ama bu örneklerin hiçbiri bizim ülkemizde olmadı. Bizim ülkemize giren sıcak para her zaman hepimizin zararına oldu. Ayrıca böyle ufak göstergelerle ekonomi iyi diyen arkadaşlar ve cumaya göre daha fakiriz diyen slogancı bir bakanımız var. Şimdi mahkeme kararından sonra Borsa 1200 puan yukarda, Türk Lirası bütün pariteler karşısında değer kazandı bugün. Buradan ne anlam çıkarmalıyız, Türk ekonomisi kararı beğendi ve şimdi daha mı zenginiz?

Çok ekonomiyle ilgileniyorsanız, gelişmişlik endeksine bakın, Türkiye'nin gelişmekte olan ekonomiler arasındaki sıralamasına, eğitimdeki sıralamasına bakın, orada borsadan liradan daha belirleyici göstergeler var. İstikrar borsayla kurla olan birşey değil, dünya zaten para kaynıyor, millet parasını satmak için kendini satacak neredeyse, böyle ortamda ülkeye para çekmek kolay, o parayı nasıl değerlendirdiğin önemli bence. Yurtdışına göre fahiş fiyattan para satın alıyoruz yurtdışından, bu parayı düzgün yatırımlara döndürmemiz şart yoksa ancak borcu borçla döndürürüz. Bütün hükümetlerin yaptığı bu çevrimdir, herkes birbirinden kötüdür bu yüzden. Bu yüzden toplu konut, emlak ve yol yapmaktan öteye iktisadi bir fikri olan, Türk ekonomisini şu planlarla ayağa kaldıracağız diye birisi çıkmadıkça ekonomi zaten yurtdışı-içindeki bazı yüksek sermaye güçlerinin elinde olmaya devam eder. Biz de havanda su döveriz. Aç adama ne laikliği anlatabilirsin, ne kıyafeti yüzünden üniversiteye giremeyen insanı anlatabilirsin.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5