İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Vergi konusunda destek ! - yeni site projem için düşünce !

yazarkafam

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
6
Merhaba, küçük bir sorum olacak ve lütfen kısa cevap istiyorum. Lütfen bilgisi olan kişi varsa cevaplasın sağdan soldan konulara bakıp yazmayın lütfen çünkü bu konu hakkında bir çok site üzerinde abuk sabuk gereksiz bilgi çok. (Lütfen yanlış anlaşılmasın bu konuların suyunu çıkardılar çoğu yerde, bir çoğunda bilgi kirliliğinden başka birşey değil.)

Kısaca durumum hakkı da bilgi verim, uzun bir aradan sonra tekrar internet sitesi açmayı düşünüyorum. Daha öncesinde eğlence amaçlı açtığım bir kaç tane sitem vardı ama bu sefer işi ilerletip gelir elde etmek istiyorum. Daha önce açtığım sitelerden de gelir sağlıyordum fakat bu sefer sadece bu işe odaklanıp gelirimi bundan kazanmak istiyorum fazla buyuk mebla olmasına gerek yok ilk etapta site giderlerini karşılasın, ilerleyen aylarda da min. 1-2k gelir sağlasın yeter düşüncesindeyim.

ASIL KONU; Açıcağım site için ilerleyen zamanlar için şahıs şirketi kurmayı düşünüyorum ama tabi o zamana kadar siteden gelir sağlamak gerekli, şimdi önce şahıs şirketi kurmadan bu siteden aylık veya yıllık olarak ne kadar gelir sağlayabilirim ?

Site için bir kaç planlama yaptım, reklam olsun editörlük olsun bu masraflarımı şahıs şirketi kurmadan yapsam herhangi bir sıkıntı olurmu ?

Dip not; site bir konuya ait portal sitesi tarzında olacak , rakiplerim var ama rakiplerini geçebileceğime inanıyorum. Bu konuda siteyi açmadan bir kaç planlama yaptım ve yapmaya da devam ediyorum hayırlısıyla siteyi önümüzdeki ay açmayı düşünüyorum şuan herşey hazır domain, hosting, editör, reklam hazır sadece parayı ödeyip alması ve hazır hale getirmesi var. Bir ay içerisinde de rakip analizine odaklanmayı düşünüyorum.

Ekstra öneri ve tavsiyeleriniz açığım, şimdiden teşekkür ederim.

Nginx

İyinet Üyesi
Reaction score
69
Merhaba,
Kısa bir cevap istediniz elimden geldiğince zamanında mali müşavirlere danıştığım bir konuydu kısa cevap vermeye çalışacağım. Öncelik olarak yaşınızı bilmiyorum fakat devletin 18-29 yaş arası girişimcilere bağkur desteği bulunuyor. ( konuyu buradan detaylı inceleyebilirsiniz.)

Sonrasında bende zamanında internet üzerinden butik satışı yapmaktaydım işlerimi büyütüp e-ticarete oradan sahibinden ve benzeri pazaryerlerinde dükkanımı açıp satış yapmak istiyordum o dönemlerde vergisel konularla tanıştım. Kısa tutmamı istediğiniz için net cevap vereyim size şöyle ki devlete vergiden öncelikle kaçmamanınızı öneririm daha sonrasındaysa eğer kurulum aşamanızda yani kurumsallaşma yolunuzda eğer ki vergi levhalarına ihtiyaç duyulan alanlar yoksa aylık +2200tl geliriniz olana denk bence vergisel konularla ilgilenmeyin gereksiz yük olacaktır.

iyi çalışmalar, sevgilerle.

W

w4nted

Misafir
Merhaba öncelikle zaten site gelir elde etmeye başlamadan şahıs şirketi kurmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Hatta öyle 1000 tl gelire bile şahıs şirketi kurmanız sizi oldukça zorlayacaktır. Basit bi şekilde şahıs şirketinin maliyetlerini açıklayayım size.

350 TL defter tasdik ücreti var 2018de ben o kadar verdim şimdi artmış olabilir. Bu ücret her yıl ödenir.
Aylık 100 Tl muhasebeci ücreti var İstanbul gibi yerlerde artıyor olabilir.
Şirket iş yapsın veya yapmasın her ay ödenmesi gereken damga vergisi var
Her ay yatırmanız gereken 700 tl civarı bağkur ücreti var
Olurda iş yaparsanız sitenize alacağınız reklamlardan bahsediyorum. Her aldığınız ödeme için %18 kdv ve kuracağınız şirkete göre 3, 6 veya 12 ayda bir ödemeniz gereken %15 gelir vergisi var.

Bu yüzden sorun çıkaracağını düşünmeyene kadar şirkete bulaşmayın. Site konusuna gelince sektörü ve anahtar kelimeleri bilmediğimden bişey söyleyemiyorum.

İşe kesinlikle wordpress kurarak başlamayın marka haline getirecekseniz yolda kalırsınız. Rakip analizi oldukça önemli rakiplerinizi analiz edip kategorileri ve konuları buna göre belirlemeniz gerekiyor ve en az 3 aylık yol haritanızın site açılmadan belli olması lazım. Sormak istediklerinizi biraz daha detaylı sorarsanız farklı konularda bilgilendirme yapabilirim. Ben yazmaya kalksam kitap çıkar ortaya

yazarkafam

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
6
Merhaba öncelikle zaten site gelir elde etmeye başlamadan şahıs şirketi kurmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Hatta öyle 1000 tl gelire bile şahıs şirketi kurmanız sizi oldukça zorlayacaktır. Basit bi şekilde şahıs şirketinin maliyetlerini açıklayayım size.

350 TL defter tasdik ücreti var 2018de ben o kadar verdim şimdi artmış olabilir. Bu ücret her yıl ödenir.
Aylık 100 Tl muhasebeci ücreti var İstanbul gibi yerlerde artıyor olabilir.
Şirket iş yapsın veya yapmasın her ay ödenmesi gereken damga vergisi var
Her ay yatırmanız gereken 700 tl civarı bağkur ücreti var
Olurda iş yaparsanız sitenize alacağınız reklamlardan bahsediyorum. Her aldığınız ödeme için %18 kdv ve kuracağınız şirkete göre 3, 6 veya 12 ayda bir ödemeniz gereken %15 gelir vergisi var.

Bu yüzden sorun çıkaracağını düşünmeyene kadar şirkete bulaşmayın. Site konusuna gelince sektörü ve anahtar kelimeleri bilmediğimden bişey söyleyemiyorum.

İşe kesinlikle wordpress kurarak başlamayın marka haline getirecekseniz yolda kalırsınız. Rakip analizi oldukça önemli rakiplerinizi analiz edip kategorileri ve konuları buna göre belirlemeniz gerekiyor ve en az 3 aylık yol haritanızın site açılmadan belli olması lazım. Sormak istediklerinizi biraz daha detaylı sorarsanız farklı konularda bilgilendirme yapabilirim. Ben yazmaya kalksam kitap çıkar ortaya

Merhaba,
Kısa bir cevap istediniz elimden geldiğince zamanında mali müşavirlere danıştığım bir konuydu kısa cevap vermeye çalışacağım. Öncelik olarak yaşınızı bilmiyorum fakat devletin 18-29 yaş arası girişimcilere bağkur desteği bulunuyor. ( konuyu buradan detaylı inceleyebilirsiniz.)

Sonrasında bende zamanında internet üzerinden butik satışı yapmaktaydım işlerimi büyütüp e-ticarete oradan sahibinden ve benzeri pazaryerlerinde dükkanımı açıp satış yapmak istiyordum o dönemlerde vergisel konularla tanıştım. Kısa tutmamı istediğiniz için net cevap vereyim size şöyle ki devlete vergiden öncelikle kaçmamanınızı öneririm daha sonrasındaysa eğer kurulum aşamanızda yani kurumsallaşma yolunuzda eğer ki vergi levhalarına ihtiyaç duyulan alanlar yoksa aylık +2200tl geliriniz olana denk bence vergisel konularla ilgilenmeyin gereksiz yük olacaktır.

iyi çalışmalar, sevgilerle.

İkinizede ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Cevaplarınız benim için yeterli ve yararlı oldu sağolun.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
maliye geriye dönük araştırma yaparsa, kazandığınız ama vergisini ödemediğiniz aylara karşı ceza uygulayabilir.

yazarkafam

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
6
maliye geriye dönük araştırma yaparsa, kazandığınız ama vergisini ödemediğiniz aylara karşı ceza uygulayabilir.

Evet geriye dönük kazançlar için vergi aldığını biliyorum fakat bunun bir limiti yokmudur. Örneğin yıllık 5k kazanç sagladiysaniz bunun vergisini vermelisiniz ama 1-2k kazanç için buna gerek yok tarzında.

yasintekin

Onaylı Üye
Reaction score
54
Evet geriye dönük kazançlar için vergi aldığını biliyorum fakat bunun bir limiti yokmudur. Örneğin yıllık 5k kazanç sagladiysaniz bunun vergisini vermelisiniz ama 1-2k kazanç için buna gerek yok tarzında.

Gene yılın verilerine göre yıllık geliriniz 27.000 TL'nin üzerindeyse o yıl için KDV ve gelir vergisi ile bunların cezalarını ödemeniz gerekiyor. Konuyla ilgili henüz Maliye çalışanları da yeterli bilgi sahibi değil. Sizin pasif tutumunuz karşısında kendileri sizden en yüksek miktarda para tahsil etmeye çalışacaktır.

Şimdiye kadar bana gelen bilgiler 1/4 oranında ceza alındığı yönünde.
Örneğin geçmişte 400.000 TL gelir elde ettiyseniz, bunların cezaları KDV'si filan sizden 100.000 TL isteniyor.

yazarkafam

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
6
Maalesef hayır yok. Denk gelirse faiziyle birlikte geri alıyor devlet

Peki bir önceki yorumunuza istinaden; en uygun olan şahıs şirketini bile kurmadan nasıl vergi ödenir. Büyük ihtimalle böyle birşey de mümkün değil en azından şahıs şirketi oluşturulması gerekli diye biliyorum.

"Merhaba öncelikle zaten site gelir elde etmeye başlamadan şahıs şirketi kurmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Hatta öyle 1000 tl gelire bile şahıs şirketi kurmanız sizi oldukça zorlayacaktır"

_________

Peki şöyle birşey yapmış olsam; zaten çalıştığım yerden devamlı gelirim var suanlik o yüzden oluşturacağımız siteye yatırım yapabilirim. Oluşturacağımız siteden de örneğin adsense den gelir sağlayacağım ve minimum adsense 200 TL olunca ödeme yapıyor ben bu ödeme limitini en üste çıkarsam veya denemedim oluyormu bilmiyorum ama ben isteyene kadar parayı hesabıma geçirmeden adsense hesabımda birikse ve adsense hesabımda 5-10k para birikti ve bende daha sonra şahıs şirketi oluşturup bu parayı çeksem olurmu?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5