İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Veri çekimi Hakkında

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Arkadaşlar teorik bir bilgi soracaktım. Şimdi php sistemim var diyelim. Veritabanından veri alacağım. Mesela sepet diye bir tablo var. 1. sepet 2. sepet diye filan.. Şimdi onun içindekileri aynı tabloya "1. veri", "2. veri", "3.veri" sutunları şeklinde yapmak yerine ayrı bir tabloya("veriler" diye) "sepetid" ve "veriadı" şeklinde 2 sütun ile çekersem. Bu durumda performans olarak ne gibi sorunlar olabilir. 10.000 tane veri olsa filan ordan idsi 2 olanları filan bulması herhangi bir sorun oluşturur mu bu konuda bilgilendirebilen birisi teorik olarak açıklayabilir mi?

vaybe

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
biraz karışık anlatmışsın
yapmak istediğin şumu
veriler
sepetid veriadı
1 elma
2 elma
3 elma
4 armut
4 elma
4 çilek

yani herkesin sepetinde elma var, 4. sepette elma, armut, çilek var
bunu mu soruyorsun?

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Aslında benimde zaman zaman karşılaştığım bir durum. Cevablarınızı merak ediyorum.

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
biraz karışık anlatmışsın
yapmak istediğin şumu
veriler
sepetid veriadı
1 elma
2 elma
3 elma
4 armut
4 elma
4 çilek

yani herkesin sepetinde elma var, 4. sepette elma, armut, çilek var
bunu mu soruyorsun?

Evet yoksa bunu sepetid veri1 veri2 veri3.... şeklinde mi yapsam daha mantıklı olur demek istedim. Yani belirli zaman sonra Sql da sepet id satırında bissürü aynı id olacak ve bunu bulması sql açısından sorun oluşturur yada yavaşlatır mı??

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
sınırsız bir şekilde yapmak istersen ilk şekildeki gibi yapabilirsin. :) yani 20 tane sepete bir şey eklese 20 tane alan açman lazım ve 21. şeyi sepete eklemez ama ilk kimde sınır yok.

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
sınırsız bir şekilde yapmak istersen ilk şekildeki gibi yapabilirsin. :) yani 20 tane sepete bir şey eklese 20 tane alan açman lazım ve 21. şeyi sepete eklemez ama ilk kimde sınır yok.

Sorum o değil. Mesela en fazla 20 tane yumurta eklenebilir. İlk şeyle yapınca her yumurta için satır açmış oluyorum ve çok yer kaplayacak. Ama ikinci stilde 1 yumurta olan sepetlerde 19 boş hücre kalcak ve yapı olarak biraz kötü olacak fakat her sepet için 1 satır gerekecek ve sql aratması bakımından daha hızlı olacak mı olmayacak mı? Sorun oluşturur mu oluşturmaz mı? İlkini yapmam..

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Tabloları bağlayarak veri çekersin birşey olmaz.

tablo1 = anatablo
tablo2 = veriler tablosu

SELECT t2.veri,t1.id,t1.isim FROM tablo1 as t1, tablo2 AS t2 WHERE t1.id=t2.sepet_id
gibi.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5