İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

veri yedeklerinizi mutlaka alın

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
dün gece saat 01.30'da makinam kapandı. ticket açtım cevap gelmedi. 2 kez reply yaptım. öğlen makina açıldı, ticketi kontrol ettim cevap yazılmadan kapatılmıştı.

makina açıldıktan birkaç saat sonra yeniden kapandı. yeniden ticket açtım. donanımsal bir problem olduğu söylendi ve teknisyenler incelemeye aldı.

sonuç olarak hdd'nin fiziksel olarak bozulduğu anlaşıldı ve verileri tamamen kayıp ettik, kurtarılamadı.

daha sonradan anlaşıldıki makinamdaki hdd 3 yıllık bir pata hddmiş. bununda etkisi büyük tabi.

bu makinayı djkickass aracılığı ile almıştım, Allah razı olsun hakikatten çok yardımcı oldu bana. 3 aylık ücretsiz kullanım verildi. ama tabiki gidenlerin yerini 33 aylık ücretsiz kullanım verilse bile dolduramayacak.

sonuç olarak, anladım ki her serverda mutlaka bir backup hdd si olmalı ve düzenli olarak yedekler alınmalı. şu anki halimi gerçekten yaşamak istemezsiniz. eğer makinanızda backup hdd yoksa mutlaka taktırın, eğer host müşterisiyseniz işi hostcunuza bırakmadan düzenli olarak yedeklerinizi alın.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
geçmiş olsun üzüldüm. bu arada yedekleri lütfen sunucuya değil kendi bilgisayarınıza alın.

bu arada şunuda belirteyim genellikle hdd ler yazmazlar, dc deki dikkatsiz kişiler tarafından bu hale gelirler.

çoğu zamandır bu işin içinde olduğum için iyi biliyorum. bir arkadaşım anet dc'nde görev yapmıştı. ana routerin altina bir sunucu koymuştu. başındayken sunucuyu resetliyecem diye 20 kere ana routere reset atmıştı her atarkende "bu sunucu niye reset olmuyor?" sorusunu soruyordu:) kasaları karıştırmıştı

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
sağol caesar.

son bir not, caesar sen bilirsin makinamda gd2 yüklü olmadığı için web üzerinden çalışıyordum. 2 bucuk aydır php ile yazdığım arkadaşlık scriptiminde mysql kayıtları ve bazı bölümleri komple gitti. eğer benim gibi serverda çalışanlar varsa localde çalışın arkadaşlar

düşündükçe aklıma yeni yeni şeyler geliyor. ya neler gitti anlatamam...

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
katılıyorum. yedekler mutlaka elinizin altında olmalı
mesela ben yedeklerimi Flash Disk'e alıyorum her ay
yedekleme çok önemli bir konu. aman dikkat

djkickass

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kardeşim çok büyük geçmiş olsun 3 ay ücretsiz kullanım umarım biraz acını dindirir.

GaLadRe

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Çok üzücü bir durum geçmiş olsun . Banada oldu aynısı sinirimden 15 gün nete girmedim .

qdin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Merhaba,
Geçmiş olsun atay. ne yazikki bu tür problemler oluyor yedekleri ayri bir serverda almak en mantıklısı çünkü bir çok datacenter özellikle Almanya server4you.de sürekli bu tür hatalara gebe kalıyorlar.

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
geçmiş olsun dostum,
şahsen benim başıma böyle bir durum gelmedi ama her hafta başka bir sunucuya verilerimi yedekliyorum, ne olur ne olmaz.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
sağolun arkadaşlar.

valla benim ağzım yandı bu işten. bundan sonra mutlaka düzenli olarak yedek alıcağım. şu anda makinaya yeni hdd takıldı. sitelerimin scriptlerini yüklüyorum, veritabanlarını sıfırdan kuruyorum. tüm kayıtlarım gitti. hakikatten feci bir durum.

yaşadığım stresi, kaybettiğim zamanı ve prestiji tahmin bile edemezsiniz.

siz, siz olun yedek alın :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5