• TC Kimlik Numaranızı onaylayarak iyinet.com'dan tam olarak yararlanabilirsiniz. Konu açabilmek ve açılan konulara yazabilmek için lütfen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızı doğrulayın. Doğrulama ile ilgili hata alıyorsanız, kimlik ön yüzündeki Ad Soyad, Doğum yılı ve TC Kimlik numarası görünecek şekilde kimlik resmini bize gönderebilirsiniz.

    deneme bonusu veren siteler cratosroyalbet pubg uc smm panel smm panel
sohbet odaları

Vesta Cp Yandex Disk Otomatik Yedek Aldırmak

yavuzselim

0
İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
16 Temmuz 2016
Mesajlar
253
Reaction score
4
Puanları
0
Yaş
31
Şube
Bursa
88 Aydır Üye
Arkadaşlar selamlar centos üzerine yandex otomatik yedek aldırma konum baya ilgi gördü sağolun :) Aynı işlemi vesta cp için istediler bende araştırdım sonunda onuda çözdüm :)

Öncelikle SSH ile sunucumuza bağlanıyoruz ve klasik şekilde yandex disk sunucumuza yüklüyoruz.

Sırası ile aşağıdaki komutları uyguluyoruz.

HTML:
nano /etc/yum.repos.d/yandex.repo

Yukarıdaki komutu uyguladığımızda sayfanın içi boş gelecek sayfa içerisine aşağıdaki komutları yazıyoruz.

HTML:
[yandex]
name=Yandex
failovermethod=priority
baseurl=http://repo.yandex.ru/yandex-disk/rpm/stable/$basearch/
enabled=1
metadata_expire=1d
gpgcheck=1
gpgkey=http://repo.yandex.ru/yandex-disk/YANDEX-DISK-KEY.GPG

CTRL + X diyerek kayıt ediyoruz.daha sonrasında aşağıdaki anahtar keyimizi çağırıyoruz bu anahtar key yandex disk repomuzun çalışabilmesi için gerekli keydir.

HTML:
rpm --import http://repo.yandex.ru/yandex-disk/YANDEX-DISK-KEY.GPG

Daha sonra sıra yandex diski kurmaya geldi

HTML:
yum install yandex-disk

Kurulum bitti peki şimdi ne olacak tamam kurduk ama hangi yandex hesabına yedek alacak bunu nasıl belirleyeceğiz ? Aşağıdaki komutu uyguluyoruz.

HTML:
yandex-disk setup

komut uyguladıktan sonra size proxy server kullanmak istiyor musunuz diye soracak ben kullanmaktan yana değilim çünkü bizim yapacağımız mantıkta buna luzum yok o yüzden N diyerek geçiyoruz.

Daha sonra bizden username ve parola isteyecek yandex hesabımızın [email protected] olarak giriyoruz entere tıklıyoruz ve parolamızı yazıyoruz.

Daha sonra bize varsayılan klasör /root/Yandex.Disk olsunmu diye soracak bu klasörü değiştirebilirsiniz ama bizim klasör ile işimiz yok sonuçta önemli olan yedeklerimizi sağlam şekilde o yüzden direkt entere tıklıyoruz varsayılan klasör bu olsun diyoruz.

Sonrada size soruyor yandex servisi başlangıçta başlasın mı diye bu sorduğu soru şu değil sunucu açılır açılmaz yedek alacak manasına gelmiyor sadece servis o yüzden "y" diyip başlasın diyin.

Evet arkadaşlar şimdi kurulumumuz tamamen bitti şimdi sıra geldi vesta panel yedek klasörüne vesta panelin varsayılan yedek klasörü aşağıdaki gibidir.

HTML:
/home/backup

şimdi biz /root/Yandex.Disk klasörüne ne atarsak atalım 30 saniye içinde yandex hesabımızda da oluyor anında senkronize ediyor bu nedemektir biz vesta panelin varsayılan backup klasörünü /root/Yandex.Disk yaparsak ne olur *? oto yedeği bu klasöre atar bizim hesabımızda anında senkronize eder anında yandex diskimizde olmuş olur :)*

Şimdi vesta panel varsayılan backup klasörünü nasıl değiştiriyoruz hemen ona bakalım aşağıdaki komutu uyguluyoruz.

Ek olarak şunu belirtmek isterim arkadaş ben neden varsayılan backup klasörünü değiştireyim diyenler olursa diye söylüyorum sizin sunucu gittiği zaman çöktüğü zaman o backup klasörüde gidecek o yüzden farklı bir sunucu yada bu tür yöntemler her zaman yararlıdır.

HTML:
nano /usr/local/vesta/func/main.sh

vestacp.jpg


BACKUP değeri karşısında normal şartlarda /backup yazar siz onu /root/Yandex.Disk klasörü yada yandex klasörü içinde oluşturduğunuz klasör yapıyorsunuz sonrasında ise vesta panel servislerini resetliyorsunuz.

HTML:
service vesta restart

Şimdi yedek klasörümüze değiştirdik artık aldığınız her yedek otomatik yandex hesabımızda olacak şimdi size kalan tek şey vesta paneli oto yedeklemeyi başlatmaktır oda size kalmış ister manuel ister günlük haftalık yedek alabilirsiniz

Hayırlı olsun sağlıcakla kalın :)

Kaynak # http://yavuz-selim.com/23/05/2017/273/vesta-cp-yandex-disk-otomatik-olarak-yedek-aldirma

Yapamayan olursa web sitemde konu altına yorum yaparsa yardımcı olurum buraya bazen bakmadığım olabiliyor :)
 
  • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst