İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Hesap Ticareti Viral Reklamlar ile Instagramdan Para Kazanmak

teknosayfam

0
Onaylı Üye
Reaction score
86
Gerçekten instagram’dan para kazanmak mümkün mü ? Biraz araştırmama ve duyumlarıma göre instagram’dan para kazananlar varmış…

Gerçekten var mı ? Yoksa bu da şişirilmiş bir balon mu ?

Uzatmadan cevaba geleyim;

Evet, instagram’dan para kazanmak mümkün ! Hem de ayda küçük rakamlardan on binlerce liraya kadar.

Eğer, nasıl bu kadar eminsin ? Nerden biliyorsun ? Diye soracak olursanız da, kazananları tanıdığımı bilmenizi isterim.

Biz de biliyoruz herhalde kazananları… O kadar instagram’da satış yapmaya çalışan hesaplar görüyoruz… Ben de anlayabiliyorum herhalde instagram’dan para kazanıldığını… Sen bana bunu nasıl yaptıklarını, nerden başladıklarını, ne kadar kazandıklarını söyle.

Demeyin hemen.

#Benim tanıdığım insanalar instagram’dan para kazanma adına çok daha farklı bir yöntem uyguluyorlar. Öyle herhangi bir ürün ya da hizmet felan da satmıyorlar.

Bir şey daha söyleyeyim;

Satış yaparak instagram’dan para kazanma yöntemini instagram’dan para kazanma adına en karlı ve en bilindik yöntem olarak biliyorsanız, yanılıyorsunuz demektir.

Ama bir çok kişi, bir çok site instagram’dan para kazanmak adına hep bunlardan bahsediyor, onlar da mı yanılıyor yani ?

Dünya’da ve ülkemizde de en yaygın olarak instragram’dan para kazanma şekli budur. Buna instragram’da reklam yaparak para kazanma da diyebiliriz ancak genelde bu reklamarın reklam olduğu takipçileri tarafından çok anlaşılmaz.

###Instagram’da reklam yaparak para kazanma sistemi nasıl işiyor ? Bize canlı örnekler gösterebilir misin ? :

Tabii ki canlı örnekler gösterebilirim !

Keza bu örnekleri aşağıda benim yaptığım araştırma yöntemini kullanarak sizler de bulup, görebilirsiniz;

Gelin bu analizi birlikte yapalım: Mesela, 1,2+ milyon takipçi sayısına sahip ve Türkiye’de en çok bilinenlerden biri olan civilking isimli instagram hesabından bakmaya başlayalım.

Hesabın bir kaç paylaşımına göz attıktan sonra 5 eylül 2017’de birdepoda42kmdahafazlayol hashtag’ı ile yapılan paylaşım dikkatimi çekti. (altta mevcut)

Bu sefer de instagram’da bu hashtag ile aratma yaptığımda, yine 700.000 üzeri takipçisi olan audiosoup isimli bir başka hesabın da bu hashtag ile 3 ayrı paylaşım yaptığını gördüm. ( Yine onlardan bir tanesi altta mevcut )

Aynı zamanda civilking hesabının da toplamda bu hashtag ile 4 paylaşım yaptığını aratmam sonucu görmüş oldum. Paylaşımların tarihlerine iki hesap için de baktığımızda ise, tarihler ağustos – eylül ve ekim ayları olarak görünüyor.

Tabi Audiosoup hesabının aynı paylaşımlarda BPUltimateEuroDiesel hashtag’ını kullanmış olması da bize paylaşımın tam olarak ne ile ilgili olduğunu, daha doğrusu tam olarak neyin reklamının yapıldığını söylüyor aslında.

Reklam, BP petrol şirketini satışa sunduğu yakıtın ne gibi bir avantaj sağladığını potansiyel müşterilerine duyurmak istemesinden ibaret.

###Peki böyle bir reklamın kazandırdığı ücret ne kadar olmuştur ? instagram’dan ne kadar para kazanılır ? :

#Bu soruyu cevaplamadan önce bildiğim ortalama rakamlardan bahsedeyim ki, takipçi sayılarına göre bu hesaplar için de aşağı yukarı bir rakam çıkartabilelim.

Instagram’da kaç takipçiden sonra para kazanılır ya da intagram’da para kazanmak için kaç takipçi gerekir gibi sorulara ortalama, gördüğüm ve tecrübe etiğim kadarı ile tabii sektöre göre farklılık göstermek ile birlikte;

100.000 takipçisi olan ve etkileşimi yüksek bir hesabın ( takipçi sayısının %5 – %10 arasında bir oranın yorum ya da beğenme ile etkileşim gösterme ortalamasına sahip ) paylaşım başına 500 ila 1000 TL arası ücretler aldığını kendi blogger arkadaşlarımdan biliyorum.

Bu arada: gezi blogları – makyaj blogları – kişisel bloglar – yemek blogları – en iyi bloglar başlıklı yazılarımdan ünlü bloggerları görebilirsiniz.

Bu hesap ile de biraz önce üstte bahsettiğim hesapların takipçi sayılarına oranla paylaşım başına kabaca 3500 TL ve üzeri aldıklarını tahminen söyleyebiliriz.

###Hangi sıklıkla reklam yayımlayabilirim ? Veya reklam vermeye istekli firma / kişi sayısı ne düzeyde ? Potansiyel nedir ? :

Aslında bu tamamı ile hesap sahibinin insiyatifine kalmış bir durum. Takipçisini sıkmayacak şekilde tüm hesaplar bunun ayarlamasını yapıyor.

Keza bu tür reklam paylaşımları da çoklu bir şekilde uzun vadeye yayılarak yapılıyor. Üstteki BP örneğinde reklamların 2 ayrı hesapta ayda 1 paylaşım olacak şekilde 3 aya yayıldığını gördük.

Bu sıklık biraz da reklamın odaklandığınız niş ile uyumuna da bağlı. Yani bir reklam yaptığını diğer paylaşımlar ile ne kadar uyumlu ise, viral olması ve göze batmaması da o kadar kolay oluyor. Tabii böyle durumlarda da reklam paylaşma sıklığı artıyor.

Mesela aynı hesap üzerinden (audiosoup) incelememize devam edebiliriz.

Misal;

1-6 Kasım 2017 – visitcopenhagen etiketi ile yapılan bir paylaşım. Paylaşım içeriği hesabın diğer paylaşımlarına oldukça yakınlık gösteriyor.

Ee bu bildiğin gayet albenisi olan bir evin fotoğrafı, reklam bunun neresinde ? Demeyin, devam ediyorum. Bunun bir reklam olduğu, hatta viral bir reklam çalışmasının bir parçası olduğunu devam eden diğer paylaşımlardan anlıyoruz
2-1 Kasım 2017 visitcopenhagen etiketi ile yapılan bir diğer paylaşım. Yine aynı şekilde hesabın diğer paylaşımları ile oldukça alakalı.
3-22 Ekim 2017 visitcopenhagen etiketi ile yapılan bir diğer paylaşım.
4-17 Ekim 2017 visitcopenhagen etiketi ile yapılan bir diğer paylaşım.
5-16 Ekim 2017 visitcopenhagen etiketi ile yapılan bir diğer paylaşım.
6-15 Ekim 2017 visitcopenhagen etiketi ile yapılan bir diğer paylaşım.
7-14 Ekim 2017 visitcopenhagen etiketi ile yapılan bir diğer paylaşım.

Visitcopenhagen resmi instagram sayfasını ziyaret ettiğimizde ise, bu oluşumun Danimarka Başkent Bölgesi için kurulmuş resmi Turizm Ofisi / Organizasyonu olduğunu görüyoruz.

Muhtemelen de bu Ofis, Kopenhag tanıtımı yaptırmak için takipçi sayısı fazla olan instagram hesaplarına viral reklam yaptırıyor.

Zira;

Bu hashtag ile instagram üzerinden aratma yapıp, yapılan paylaşımlara bir göz attığımda ise yine yüz binlerce takipçisi olan, yani influencer etkisi olan dünyaca ünlü instagram hesaplarının da paylaşımlarını görmeniz mümkün.

( İnfluencer ne demek: temel olarak takipçi ya da okuyucularının düşünceleri, yazdıkları ya da paylaştıkları ile belirli bir etki altında bırakan, yönlendirmeleri değer gören, saygı duyulan, trend belirleyici, güvenilir kişiler )

İşte o paylaşımlardan bir tanesi ve paylaşımı yapan instagram hesabı.

Yine audiosoup instagram hesabı için takipçi sayısına oranla Kopenhag için yaptığı viral reklamları ortalama bir rakama döktüğümüzde, paylaşım başına 3500 TL gibi bir rakam istendiğini varsaydığımızda, toplamda 9 paylaşım için kabaca 31.500 TL gibi bir rakam kazandığını tahminen söyleyebiliriz.

Bu kadar büyük bir kitleye hitap eden, hitap ettiği kitle üzerinde etkileyici biz izlenim bırakma gücü olan bir hesabın böylesine rakamlar kazamasını anlayabiliyorum.

Ancak benim bu takipçi sayısı rakamlarına ulaşmam çok zor, bir hayal ! diye düşünmeyin.

###Instagram’dan para kazanmak için kaç takipçi gerekir ? Kaç takipçiden sonra para kazanılır ? :

İster 1000 takipçiniz olsun ister 500.000, eğer etkileşim oranınız yüksek, hitap ettiğiniz kitle üzerinde bir influencer etkiniz varsa, instagram’dan para kazanmamanız imkansız.

Evet, 1000 kişilik bir takipçi kitlesi ile de para kazabilirsiniz, 10.000 kişilik bir takipçi kitlesi ile de !

Takipçi sayısı sadece para kazanma oranınıza etki eder. Reklam teklifi almanıza engel bir durum değil. Keza 700.000+ kişilik takipçi kitlesine sahip bir hesaba reklam veren bir firma, 50.000 takipçisi olan bir instagram hesabına da reklam veriyor.

Mesela;

Yine audiosoup hesabından yola çıkarak bulduğum şu reklam örneklerini verebilirim;

17 Ocak 2017 tarihinde yapılmış şu paylaşımda bir çanta / valiz markasının reklamı yapılmış.

Bu reklam içerisinde yer alan #mosaferturkiye etiketi ile aratma yaptığımda karşıma gezgin_kutubaligi isimli hesabın şu paylaşımı ve tadindaseyahat isimli hesabın şu paylaşımı çıkıyor.

Bu hesapların her ikisi de yaklaşık olarak 50k takipçisi olan, gezgin blogger’ların hesapları. Takipçi sayıları audiosoup’a oranla çok daha az olsa da, yine de instagram’dan para kazanmak adına potansiyelleri olduğu ve bunu gerçekleştirdiklerinin bir kanıtı.

Tabii;

700.000+ kişi takipçisi olan hesap firmadan paylaşım başına 3500+ TL isterken
50.000+ kişi takipçisi olan hesap firmadan paylaşım başında 250-500 TL arası rakamlar istiyor.

Yani sadece miktar aynı takipçi sayısına doğru orantılı bir şekilde farklılık gösteriyor.

Bir de bu varsayımların belirli bir etkileşim oranına sahip instagram hesapları için geçerli olduğunu bilmenizi isterim. Yani 10.000 takipçiniz var bunun kaç tanesi bir paylaşım yaptığında paylaşımı beğeniyor ya da yorum yapıyor ?

Güzel bir etkileşim oranınız yok ise ( %5, %10 üzeri ) isterseniz 1 milyon takipçiniz olsun. Hiç bir şekilde hesabınıza reklam verecek bir talipli bulamazsınız.

###Peki hangi firmalar, kimler bu instagram hesaplarına reklam veriyor ? Bizimle nasıl iletişime geçiyor veya reklam verenlere ben nasıl ulaşabilirim ?

Aslında günümüzde sosyal medyaya reklam vermeyen şirket sayısı nerede ise yok denecek ölçüde. Dolayısı ile sizin de sahip olduğunuz instagram hesabı hangi sektöre yönelik olursa olsun, mutlaka bir reklam verecek firma ya da şahıs çıkacaktır.

Çünkü artık en etkili reklamlar viral şekilde sadık takipçi kitlesine sahip, bu kitle üzerinde etkileyici bir rolü olan, influencer da denilen sosyal medya hesapları üzerinden yapılıyor.

Devir böyle işliyor artık.

Bir tek sektöre göre rakamlar değişebilir tabii ki. Kar marjının ve rekabetin yüksek olduğu bir sektöre yönelik ve bu sektörün reklamlarının hesabınız ile olan alakasını kaldırabilecek herhangi bir ingtagram hesabınız varsa, kazanılan rakamlar pek tabii diğer sektörlere göre çok daha yüksek seviyede olacaktır.

İntagram’dan para kazananlar örneklerine kaldığımız yerden devam edersek eğer, bu söylemlerimi de canlı örnekler ile göstererek kanıtlamış olurum.

Mesela tadindaseyahat instagram hesabının paylaşımlarına göz atarak devam edelim. 4 Kasım 2017 tarihinde yaptığı şu paylaşımda komili zeytin yağı reklamı yapılmış.

Firmanın başka hangi instagram hesapları üzerinden reklam yaptırdığını öğrenmek için tadindaseyahat hesabının paylaşımında yer verdiği #komiligurme etiketini instagram üzerinden arattığımda ise bir çok ünlü instagram hesabının aynı etiket ile paylaşımlarını görüyorum.

Zannediyorum Komili Ayvalık’ta bir organizyon düzenlemiş ve tüm bu instagram hesaplarının sahiplerini de bu organizasyona davet etmiş.

Tabii katılanlara eminim ki hem paylaşım başına ücret ödenmiş hem yol hem de konaklama masrafları da karşılanmıştır.

Bu etiket ile paylaşım yapan hesaplar arasında yemek blogları, ünlü şefler, gezi blogları, profesyonel fotoğrafçılar da bulunuyor. Bu da instagram’dan para kazanma adına her nişin iş yapabileceğine dair güzel bir örnek oldu diye düşünüyorum.

Daha benim değinmediğim, ancak yine araştırılırsa ortaya çıkacak fitness, güzellik, moda, kozmetik, teknoloji, otomativ, edebiyat vs. gibi onlarca hatta yüzlerce sektör var.

#İnstagram dünyasında para kazanmak adına nasıl bir ticaretin döndüğünü, işlerin nasıl ilerlediğini, reklamların nasıl yapıldığını, aynı yukarıda benim incelediğim gibi siz de adım adım yakaladığınız bir ipi takip ederek çorap söküğü gibi gerisini getirip, kendi analizinizi yapabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken her yapılan paylaşıma acaba bu paylaşım ile ne hedeflenmiş ? Bu bir reklam olabilir mi gözü ile bakmak. Her paylaşım hakkında böyle düşündüğünüzde emin olun siz de neyin reklam olduğunu, neyin olmadığını rahatlıkla göreceksinizdir.

###Reklam verenlerin sizi nasıl bulduğu sorusuna gelince;

Eğer yeterince büyüksenseniz, markaları bulmak için herhangi bir çaba sart etmenze gerek yok diyebilirim. Onlar siz bir iletişim kanalı açık tuttukça (mail adresi ya da resmi internet siteniz ) bulacaktır zaten..

Ancak bilinirliğiniz ve takipçi kitlenizin büyüklüğü ne seviyede olursa olsun, benim üzerimden reklam yapmak isteyen zaten gelir beni bulur diye düşünmeyip, kendinizi pazarlamak adına mutlaka harekete geçmelisiniz.

Bir de odaklandığınız nişte yer alan ve belirli bir gücü yakalamış diğer instagram hesaplarını hep incelemekten geri kalmayın. Çünkü bir marka onunla reklam için iletişime geçip, bir çalışma yaptırdıysa ve sizin ile buna benzer bir çalışma için iletişime geçmeydiyse,

Bu büyük ihtimalle markanın sizden haberdar olmamasından kaynaklıdır. Dolayısı ile siz bu noktada marka ile iletşime geçip, yaptırdıkları reklam çalışmasını sizin ile de aynı koşullarda yapabileceklerinden haberdar ederseniz, kendinize reklam alma şansı yaratmış, yani kendinizi pazarlama fırsatı bulmuş olursunuz.

Tabii sadece bununla da sınırlı kalmayın. Hitap ettiğiniz nişe uygun bir şekilde hangi firmanın ürününü viral bir şekilde reklam yapıp, pazarlayabilirim diye düşünüp, mantıklı bulduğunuz noktada da o firma ile iletişime geçip, fikrinizden bahsedip, onları ikna ederek bu fikirleri hayata geçirebilir, daha doğrusu paraya dökebilirsiniz.

Mesela,

Bir gezi blogu yazarısınızdır, aynı zamanda blogunuzun verdiği organik güç ile instagram’da da ciddi bir takipçi kitlesini yakalamış, bir influencer haline gelmişsinizdir

Bir markanın sattığı çadırı bir instagram paylaşımımda viral bir şekilde nasıl pazarlayabilirim diye düşünüp, markaya, çadıra karar verdikten ve pazarlamanın paylaşımınızda nasıl yapılacağını da tasarladıktan sonra marka ile iletşime geçip, bu fikrinizden bahsedebilir ve kendinizi bu şekilde pazarlayarak bu fikri paraya dökebilrisiniz.

Kaynak. wpmavi.com

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5