İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Virüs: Son günlerde FlashBellekler ile bulaşanlar

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Merhaba Arkadaşlar,
Bu aralar beni gerçek anlamda illallah ettiren, bu yoğunlukta çözüm için zorla kendisine zaman ayırttıran flash bellekler aracılığı ile sisteme bulaşan virüslerden nasıl korunucağımız konusunda araştırmalarımı sizinle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle sisteminde ESET(Nod32) Fsecure gibi zırvalıklar(kusura bakmasın kimse) barındıranların KESİNLİKLE sistemlerine ek yük getiren bu gereksiz yazılımlardan kurtulmalarını öneriyorum.

Nedir önerin diyenlerlere KASPERSKY tavsiye ediyorum. Aynı zamanda biz webmasterların, web sayfalarımıza bulaşan virüsler nedeniyle arama sonuçlarında geri düşmeye veya zararlı site olarak fişlenmeye sebebiyet veren virüslerden korunma noktasında KASPERSKY bir numara!

Bununla birlikte, kaspersky'i devre dışı bırakabilen veya herhangi bir nedenle kaspersky i bilinçli şekilde kapatıp, o şekilde unutanların sistemlerine virüslü bir flashbellek takıp virüslerden etkilenmelerini önlemek için,

• USB Bellek (FlashBellek)
  • Ağ sürücüsü (Map)
  • CD-Rom
Gibi aygıltların otomatik çalıştır(autorun) özelliklerini devre dışı bırakmalarını öneriyorum. Microsoft, bunun için bir çözüm üretmiş buradan download edebilirsiniz.

Herhangi bir sebeple(o sebepleri hepimiz biliyoruz) bu dosyayı download edemeyenler aşağıdaki adımları gerçekleştirebilirler;

1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, Aç kutusuna regedit yazın ve Tamam'ı tıklatın.
  2. Kayıt defterinde aşağıdaki girdiyi bulun ve tıklatın:
  3. HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\policies\Explorer\NoDriveTypeAutorun
  4. NoDriveTypeAutoRun öğesini sağ tıklatın ve ardından Değiştir'i tıklatın.
  5. Tüm sürücü türlerini devre dışı bırakmak için, Değer verisi kutusuna 0xFF yazın. Ya da, belirli sürücüleri seçime bağlı olarak devre dışı bırakmak için, "Belirli Otomatik Çalıştır özelliklerini seçime bağlı olarak devre dışı bırakma " bölümünde açıklandığı şekilde farklı bir değer kullanın.
  6. Tamam'ı tıklatın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın.
  7. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Hepinize bol güneşli, virüssüz günler dilerim.

murdock

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
nod32 yi savunanlar sadece alışanlardır.Ben kaspersky kullanıyorum bence bin basar ama genede tam temizliğe asla yetmiyor.

Bunun için herkese ücretsiz olan Spybot programını tavsiye ederim.Türkçe dil seçeneğide var ve sürekli güncelleme geliyor update ediyorsunuz programdan. milyonlarca zararlı çerez ve trojan gibi windowsu hantallaştıran sıkıntı çıkaran şeyi temizliyor.Kaspersky hepsini yakalayamıyor.Kaspersky ın öncelikli görevi virüsdür.Solucanlar ise windowsu hantallaştırır.Bu tarz şeylerde kolay türeyen şeyler olduğundan virüs programları milyonlarca çeşitle fazla uğraşmıyor.Spybotun görevi ise bunlarla uğraşmak..

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Üstteki yazını okumadım loi acele cevap yazmıştım, şimdi okudum evet usb aygıtların autorun özelliği devre dışı bırakılarak çözümlenebiliyor ama benim gibi yüzlerce bilgisayar usb takan kişiler için üstte vermiş olduğum program ile o flashdiske autorun.inf dosyasının tekrardan yazılması engelleniyor buda çok önemli ve gerçekten çözüm üretiyor.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Tam olarak yaşadığın bir problem varmı yoksa sürekli olarak ağdan bulaşan bir virüslemi boğuşuyorsun? Ağ sürücülerindeki virüslerde aynı yöntemle engellenebilir aslında yada paylaşımlarda yazma desteğini vermemek gerekir...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5