İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Virüsler, en çok oyun oynanırken bulaşıyor

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Katılım
6 Ekim 2005
Mesajlar
3,975
Reaction score
2
Konum
İyinet
Türkiye'de virüslerin bilgisayarlara en çok oyun oynanırken bulaştığı bildirildi.
ESET Türkiye'nin aylık tehdit raporuna göre, Türkiye'de zararlı yazılımlar en çok online oyunlar üzerinden bilgisayarlara bulaşıyor.
Rapora göre kasım ayında, söz konusu yazılımlar Türkiye'de açık ara ile en sık rastlanan tehdit oldu. Online oyunlardan gelen virüsler, temmuz ayından bu yana bilgisayarlar için en öncelikli tehlike olmayı sürdürüyor.
ESET'in Proaktif Tehdit Tanıma Teknolojisi ThreatSense.Net raporlarına göre Win32/PSW.OnLineGames adlı yazılım tüm malware tespitlerinin yüzde 15,17'sini oluşturuyor.
ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, söz konusu tehditin 2009 Temmuz ayı itibarıyla yükselişe geçtiğini belirterek, yılın son aylar ında da tehditin tüm diğer tehlikelerin üzerinde olmak üzere sürdüğünü bildirdi. Akkoyunlu, "Bilgisayarda eğlencenin hüsrana dönmemesi için, güvenlik elden bırakılmamalı, kişisel bilgiler paylaşılmamalı ve bir antivirüs programı ile korunma sağlanmalı" ifadesini kullandı.
Kasım ayı boyunca yüze 7,82 ile "Win32/Agent" adlı zararlı yazılım, ikinci önemli tehdit olarak raporlandı. ESET bu etiket ile kullanıcı bilgilerini uzaktaki saldırgana göndermeye çalışan bir dizi malware'i tanımlıyor.
Bu malware genellikle kendini geçici (temporary) dizinlere kopyalıyor ve kayıt defterine, gizlice yerleştirdiği ve rastgele başka dizinlere kopyaladığı dosyalar ile ilgili kayıtlar ekliyor. Bu da dosya tespit edilip silinse dahi sistem her başladığında zararlı işlem tekrar yürütülecek anlamına geliyor.
Bir süredir gündemde olan ve yüzde 5,97 ile üçüncü tehdit sırasında yer alan "Win32/Conficker" ise Windows işletim sistemlerindeki bir açığı kullanarak ağ üzerinde yayılan bir solucan türü. Bu açık sayesinde saldırgan geçerli kullanıcı bilgilerine ihtiyaç duymadan sisteme girebiliyor. Sürümüne bağlı olarak güvenli olmayan paylaşımlar ve çıkarılabilir medyalar aracılığı ile de Windows'un Autorun özelliğini kullanarak yayılabiliyor.
Dördüncü sırada yüzde 5,08 ile "INF/Autorun" (Otomatik olarak devreye giren takılabilir çıkarılabilir aygıtlar), beşinci sırada ise yüzde 3,23 ile ses dosyalarını hedefleyen bir truva atı olan "A/TrojanDownloader.GetCodec." adlı malware geliyor.
İSTANBUL -AA-
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst