İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Visual Basic ile Basit Saldırı Sistemi

V

vBasic

Misafir
Merhabalar, öncelikle şunu belirteyim vb bir oyun kodlama motoru değildir aslında ama iyi çalışmalar sonucu güzel şeylerde çıkmıyor değil :) Ben oyun projelerine yeni başladım ve temel olarak GM derslerini izliyorum, okuyorum. Sizlere de temel olarak vb 6'da basit bir saldırı sistemi göstermek istiyorum.

Konumuza şöyle girelim öncelikle karakterimizin gücünü, savunmasını ve zekasını bir yerde tutalım.
39bx.jpg

Ben bu labelleri şöyle adlandırdım:
Güç = saldiri
Savunma = savunma
Zeka = akil

Şimdi kodlamaya geçmeden önce karakterimiz eğer savaşı kazanırsa parasını, exp'ini ve Enerjiyi nereye atacak onu ayarlamamız lazım ben şu şekilde yaptım:
• Para = altin.caption - Label
• Exp = exp.caption - Label
• Enerji = enerji.caption - Label

90jt.jpg

Şimdi Kodlamamıza Geçiyoruz:
PHP:
If saldiri > 9 Then
If savunma > 4 Then
If akil > 3 Then
para.Caption = Val(para.Caption) + Val(25)
exp.Caption = Val(exp.Caption) + Val(400)
Enerji.Caption = Val(Enerji.Caption) - Val(5)

Label26.Caption = "Savaşı Kazandın Şovalye Tebrikler"
Else
Label26.Caption = "Savaşı Kaybettin"
onur.Caption = Val(onur.Caption) - Val(1)
Enerji.Caption = Val(Enerji.Caption) - Val(15)
End If
End If
End If
Burada ney yaptığımı adım adım anlatayım:
Eğer Güçüm 9'dan büyükse, savunmam 4'den büyükse ve Zekam 3 den yüksekse bu şavaşı kazanıyorum ve 25 Altın, 400 Exp kazanıyorum aynı zamanda enerjimiz 5 azalıyor.

Değilse, yani savaşı kaybettiysem onur puanım 1 azalıyor ve enerjim daha fazla düşüyor.

Resimli olarak şöyle örnek göstereyim:
moha.png

Yararlı olduysa ne mutlu bana eğer VB ile oyun kodlayan arkadaşlar varsa (ki hiç sanmıyorum :D ) derslere devam edebilirim.

İyi Çalışmalar.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5