İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Vps'den Radyo Yayını Yapma ( Anlatım )

XenTo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
Daha önce paylaşılmadı sanırım anlatımlar bana ait değildir.

Linux Sunucuya Shoutcast Radyo Kurulumu

Linux işletim sistemi kurulu bir Dedicated veya VPS sunucuya Shoutcast Radyo Sunucusu kurmak için öncelikle Linux sunucumuza SSH’tan root olarak giriş yapıyoruz. SSH istemcisi olarak ben PUTTY’i tercih ediyorum.
shoutcast1.jpg

Daha sonra adduser kullanıcıadı ve passwd kullanıcıadı komutlarını kullanarak yeni kullanıcı tanımlıyoruz. Biz burada kullanıcı adımızı dahinet olarak belirleyelim.

adduser dahinet
passwd dahinet

komutlarını ardarda girdiğimizde istemci bizden yeni kullanıcı için parola isteyecek:
shoutcast2.jpg

Linux SSH Yeni kullanıcı ekleme

İkinci kezde aynı parolayı girdikten sonra radyo kurulumu için kullanıcımız tanımlanmıştır.

Bu komutları SSH ile sunucu üstünde girerken kullandığımız kullanıcı root‘tur. Komut satırına da dikkat edersek;

[root@server ~]#

şeklindedir.

Yeni oluşturduğumuz kullanıcıya geçiş için;

su - dahinet

komutunu giriyoruz ve Enter‘a basıyoruz. Komut satırının değiştiğini göreceksiniz.

shoutcast3.jpg

Daha sonra internette herhangi bir adresten bulacağımız shoutcast server kurulum dosyasını (sc_serv_1.9.8_Linux.tar.gz) wget komutu ile sunucumuza indirmemiz gerekiyor.

wget http://yp.shoutcast.com/downloads/sc1-9-8/sc_serv_1.9.8_Linux.tar.gz

Dosya indirmesi tamamlandıktan sonra sıkıştırılmış dosyayı açmak için tar -zxpf komutunu giriyoruz.

tar -zxpf sc_serv_1.9.8_Linux.tar.gz
shoutcast4.jpg

Dosyaları açtıktan sonra ls komutu ile dosyaları görüntülediğimizde README.TXT, sc_serv, sc_serv_1.9.8_Linux.tar.gz, sc_serv.conf dosyalarını görürüz. Radyo yayını için tüm dosyalarımız bunlar. Ancak yayın için şifre ve port ayarlarını barındıran sc_serv.conf dosyasını düzenlememiz gerekmekte. Bunu da linux’un vazgeçilmez metin editörü pico ile yapabiliriz.

pico sc_serv.conf

shoutcast6.jpg

Kursör yardımı ile özellikle Password, PortBase, MaxUser gibi değerler kendimize ve radyomuzda istediğimiz özelliklere göre düzenleyebiliriz. İşimiz bittiğinde Ctrl – X ile editörden çıkarken, kaydedip etmeyeceğimiz soran soruyu da Y tuşuna basıp çıkıyoruz.

shoutcast7.jpg

Bazı sunucularda pico sc_serv.conf komutu çalışmayabilir. Böyle durumlarda da

cd /usr/bin
ln -s nano pico

yazarak pico komutunu sistemimize linkleyebiliriz. Eğer yine sorunla karşılaşırsak linux dağıtım sürümümüz için pico kurulum yöntemlerini araştırabilirsiniz.

Son olarakta

./sc_serv

yazarak radyomuzu çalıştırmaya başlıyoruz.

En son http://ipnumarası:port yazarak radyomuzun çalışıp çalışmadığını kontrol ediyoruz.

XenTo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
Belki reklama girer diye ek olarak yazılı anlatımı yapalım .Eğer reklam olarak görülürse üsteki yazıyı siler yönetici arkadaşlar buda ek bilgi olarak kalır.

Shoutcast Radyo kurulumu için bir kaç işletim sistemi seçeneğimiz var. Windows, FreeBSD, Linux, Mac OS X, Solaris Sparc.

Ben Linux için olan kurulumu anlatacağım, FreeBSD içinde aynen geçerlidir. Öncelikle SHOUTcast - DOWNLOAD adresine girip işletim sisteminize uygun olan dosyanın adresini kopyalayın.

Ve kurulumumuza başlıyoruz:

wget http://www.shoutcast.com/downloads/s...-glibc6.tar.gz

ardından tar.gz dosyasını açıyoruz:

tar -zxvf shoutcast-1-9-5-linux-glibc6.tar.gz

kullanım kolay olsun diye klasörün adını radyo olarak değiştiriyoruz:

mv shoutcast-1-9-5-linux-glibc6 radyo

radyo klasörüne giriyoruz:

cd radyo

radyomuz için önemli olan sc_serv.conf dosyasını editliyoruz:

pico -w sc_serv.conf

burada mutlaka değiştirmemiz gereken bir kaç yer var:

MaxUser=32 Burası radyomuza bağlanacak max kullanıcı sayısını bildiriyor. istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Password=changeme Burası radyomuza bağlanabilmek için kullanacağımız şifre bölümüdür. Burayı yeri mutlaka değiştirin.

PortBase=8000 Radyomuza bağlanmak için kullanacağımız port numarası. Değiştirmek zorunda değilsiniz ama aynı bu port boş olmalı. 1-1024 arasındaki portları kesinlikle kullanmayın.

biraz aşağılara iniyoruz ve 105. satıra geliyoruz:

SrcIP=ANY Radyonuza bağlanmak için kullanacağınız ip adresi. Eğer kendi serverınız ise boştaki 1 ip yi kullanabilirsiniz, eğer bir shell kullanıcısıysanız shell firmanızdan ip isteyebilirsiniz. ANY yazan bölümü size verilen ip ile değiştirin aksi takdirde radyonuza sunucudaki tüm iplerden uluşalılır.

DestIP=ANY Yine aynı şekilde burayıda size verilen ip ile değiştirin.

145. satıra geliyoruz ve admin şifresini editliyoruz:

; AdminPassword=adminpass Admin şifresi size djleri/kullanıcıları banlama kickleme gibi olanaklar sunuyor. Normalde optional bir seçenek olmasına rağmen şiddetle tavsiye ederim. adminpass yazan yeri güzel bir şifre ile değiştirin fakat bu şifreyi sizden başka kimse bilmesin. Ayrıca satırın başındaki ; işaretinide silmeyi unutmayın.

AdminPassword=şifre şeklinde olmalı.

Dosyamızı editledik. ctrl+x tuşlarına basıp kaydedip çıkıyoruz.

ardından radyomuzu çalıştırıyoruz:

./sc_serv

karşınıza

************************************************** ********** *******************
** SHOUTcast Distributed Network Audio Server
** Copyright (C) 1998-2004 lisanssızsoft, Inc. All Rights Reserved.
** Use "sc_serv filename.ini" to specify an ini file.
************************************************** ********** *******************

Event log:
<10/26/05@04:44:18> [SHOUTcast] DNAS/Linux v1.9.5 (Dec 27 2004) starting up...
<10/26/05@04:44:18> [main] pid: 2164
<10/26/05@04:44:18> [main] loaded config from sc_serv.conf
<10/26/05@04:44:18> [main] initializing (usermax:32 portbase:8000)...

gibi bilgiler gelecektir. Buradan çıkmak için shellinizden çıkmanız gerekiyor kesinlikle ctrl+c yapmayın aksi takdirde radyonuzu durdurursunuz.

Artık radyomuza http://ipadresi: port adresinden ulaşabiliyoruz. admin bölümü için kullanıcı adı: admin dir. Şifre ise sizin belirlediğiniz admin şifresidir.

Eğer domain.com gibi bir alan adınız varsa ve radyo.domain.com ort gibi bir adresten yayın yapmak istiyorsanız DNS recordlarınıza radyo diye bir A record yaratıp ip numarasına yönlendirmeniz gerekir.

İyi yayınlar

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5