İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Web sitesi olmayan yöneticilere hapis cezası geliyor

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
2012 yılının Temmuz ayında yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ticaret Kanunu(TTK), devrim niteliğinde düzenlemeleri de beraberinde getirecek. Bu düzenlemelerden biri de web sitesi olmayan şirketlerle ilgili... Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte web sayfası olmayan şirket yöneticileri hapis cezalarıyla karşılaşacak. Türkiye yazılım sektörünün önemli oyuncularından ve eski bir IBM yöneticisi olan LOGO'nun CEO'su Ali Güven ile yeni kanunun özellikle bilgi teknolojileri alanında ne gibi yenilikleri ve yaptırımları beraberinde getirdiğini konuştuk.

Yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) 2012 Temmuz’da yürürlüğe girecek. Şirketler, özellikle bilgi teknolojileri alanında bu kanunla birlikte hangi yükümlülükleri yerine getirmek durumunda kalacak?

Yeni Türk Ticaret Kanunu, işletmelerimiz için kurumsallaşma, şeffaflaşma ve çağın gerektirdiği finansal denetim uygulamalarını hayata geçiren önemli bir değişimi gündeme getirmektedir. Bu kanun sayesinde Uluslararası Finansal Raporlama Standartları’na (UFRS) uygun finansal tablo hazırlanması; Uluslararası Denetim Standartları’na uygun bağımsız denetim; kurumsal yönetimin gerekliliği olan iç kontrol, iç denetim ve risk yönetimi gibi konularda uygulanan birçok uluslararası standart, Türk Standartları olarak yürürlüğe girmekte ve genel anlamda arzu edilen değişimi, deyim yerindeyse, zorunlu hale dönüştürmektedir.

Kanun, tüm sermaye şirketlerine (anonim, limited) internet sitesi kurmayı zorunlu hale getiriyor. Başka bir ifadeyle şirketçe yapılması gereken tüm ilanlar, finansal tablolar, denetleme raporları başta olmak üzere ticari sır niteliği taşıyan bilgiler hariç; halka açık şirketlerde ise hissedarların bilmesi gereken tüm bilgilerin ilgili internet sitesi üzerinden güncel bir şekilde yayınlanması yükümlülüğü hükme bağlandı.

WEB SİTESİ OLMAYAN YÖNETİCİYE HAPİS CEZASI GELECEK
Kanuna uymayarak web sitesi açmayan şirketleri ne gibi yaptırımlar bekliyor?

Yeni kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde internet sitesini oluşturmayan veya ''bilgi toplumu'' hizmetlerini uygulamayan şirket yöneticileri, 6 aya kadar hapis ve 300 güne kadar adli para cezasına çarptırılacak.

Türkiye’de web sitesi olmayan şirketler sayıca fazla mı? Dünyada durum nasıl?

Bu konuda mevcut tablonun şu an için çok iç açıcı olmadığını söyleyebiliriz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) verilerine göre Türkiye'deki şirket sayısı 1,3 milyonu aştı. Ancak, web adresine sahip şirket sayısı ise yalnızca 130 bin civarında. Başka bir ifadeyle şirketlerin sadece yüzde 10'u kendi web sitesine sahip görünüyor. Web sitesi ihtiyacı ise özellikle küçük ve orta ölçekli (KOBİ) işletmelerde kendini göstermektedir. Çünkü Türkiye'deki büyük şirketlerin yüzde 90'ının kurumuna ait bir sitesi bulunurken, orta ölçeklilerde bu oran yüzde 50'nin altında kalıyor. Küçük ölçekli şirketlerin ise yüzde 90'ının bir web sitesi olmadığını söyleyebiliriz.

Özellikle ihracatın yüzde 10’unu gerçekleştiren KOBİ’lerimizin internet ortamında varlık göstermesi özellikle bu işletmelerimizin küresel rekabet güçleri açısından yaşamsal önem taşımaktadır.

Avrupa Birliği’nin 2020’ye kadar tek bir online Avrupa pazarı oluşturma hedefi içinde önemli değişimler yaşanması beklenmektedir. Avrupa’da B2B ve B2C ticaretin boyutları hızla artmaktadır, bu çerçevede işletmelerin mevcut gelişmelere hazırlıklı olması gerekmektedir. AB’nin mevcut planları çerçevesinde her üç Avrupalı KOBİ’den biri, önümüzdeki üç yıl içerisinde, ürün ve hizmetlerini internet ortamından pazarlıyor olacak. Bu açıdan yeni TTK ile gelen web sitesi sahibi olma zorunluluğunu artık tüm işletmelerimizin ciddi bir görev olarak ele almasında fayda olduğu kanısındayız. Çünkü artık ödeme sistemlerinden yasal işlemlere kadar iş dünyasındaki birçok faaliyetin dijital platformlara taşınması gibi genel bir manzarayla karşı karşıyayız, bu süreci doğru değerlendirmek Türkiye ekonomisine rekabetçi bir avantaj kazandırabilir.

Türk Ticaret Kanunu’nun getirdiği yeni hükümleri şirketler nasıl karşılıyor?

01 Temmuz 2012’ye kadar verilen süre iyi değerlendirildiği takdirde bu yeni düzenlemelerin getireceği değişim firmaların rekabet güçlerini artıracaktır. Şirketlerin bir kısmı bu süreyi iyi ve doğru bir şekilde değerlendirme konusunda bilinçli diyebiliriz. Yeni yükümlülükler ve bu doğrultuda bilişim tarafında yapılması gereken yatırımlar konusunda şimdiden araştırmaya ve uygulamaya geçmek için somut adımlar atan firmalar olduğu gibi henüz düzenlemeler konusunda bir planlama yapmamış ve aksiyona geçmemiş firmaların maalesef çoğunlukta olduğunu söyleyebiliriz.

YENİ KANUN TÜRK İŞ DÜNYASINA ÖNEMLİ AÇILIMLAR SAĞLAYACAK

Yeni kanunda eksik bulduğunuz noktalar var mı?

Aksine, bu düzenlemelerde geç bile kalındığını söyleyebiliriz. Yeni düzenleme, şirketlerimizin uluslararası standartlarda ve şeffaf bir şekilde çalışmasına zemin hazırlayacak ve küresel rekabet açısından Türk iş dünyasına önemli açılımlar sağlayacaktır. Tüm bu düzenlemeler, ülkemizde yatırım ortamının iyileştirilmesi, şirketlerin kurumsallaşması, doğrudan dış yatırımın ülkemize daha fazla çekilebilmesi, rekabet gücünün artması ve uluslararası piyasalarda şirketlerimize güvenin artması için yapıldı. Bu düzenlemeler şirketler tarafından doğru değerlendirildiği takdirde, büyümelerine destek veren, kurumsallaşmaları ve sürdürülebilirlikleri için önemli bir adım olacaktır.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/17763176.asp?gid=381

X

Xman

Misafir
merak etmeyin 10 liraya wordpress kurup o işinde içine edenler çıkacaktır :(

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
Vallahi ben de anlamıyorum bu sitelerin ve reklamların halen aşağı çekilmesini hiç anlamış değilim. Piyasayı bazı kendini Wm sanan kişiler aşağıya çekiyor. İnanamıyorum burda görüyorum bazen adamın 2K hiti var buna bir de organic diyor adam gelmiş reklamlara 10 Tl diyor 15 Tl diyor yahu bunu bu kadar aşağı çekmek niye... Bunlara göre hiçkimse hareket etmesin ki onlar içimize asimile olsun.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Bunun önüne geçilemez. 5 dolara site yapanlar var. 5 dolara yaptırıp 10 dolara satanlar da var :)

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
@eif : ne olacak bu wm'lerin hali?

Kabacası: Rekabet edemeyip, şikayet ediyorsanız; kendinize yeni bir iş bulun... Ben arıyorum alternatifler ...

chalap

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Geçenlerde çalıştığım firmanın sitesi için bir web tasarım firmasından fiyat teklifi istedim keşke istemeseydim :) Tam 5000 TL + KDV dediler.
Ucuz iş yapanların yanında böyle kabarık fiyatlara da iş yapanlar var yani...

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
255
eniştem siteyi kesin bana yaptıracak:D
iletişim
hakkımızda
içerik kim uğraşacak yahu :D
2 kb lık html templates ile yaparım:D öyle durur, var mı var işte

!whp!

0
İyinet Üyesi
Reaction score
14
Geçenlerde çalıştığım firmanın sitesi için bir web tasarım firmasından fiyat teklifi istedim keşke istemeseydim :) Tam 5000 TL + KDV dediler.

o kadarı fazla şöyle güzel bir site 1500-2500 arası olacak

daniel1336

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
100
Vallahi ben de anlamıyorum bu sitelerin ve reklamların halen aşağı çekilmesini hiç anlamış değilim. Piyasayı bazı kendini Wm sanan kişiler aşağıya çekiyor. İnanamıyorum burda görüyorum bazen adamın 2K hiti var buna bir de organic diyor adam gelmiş reklamlara 10 Tl diyor 15 Tl diyor yahu bunu bu kadar aşağı çekmek niye... Bunlara göre hiçkimse hareket etmesin ki onlar içimize asimile olsun.

Organik değildir o hit. Sanırım forumda dün bannlanan bir arkadaş var onun konusundan bahsediyorsunuz.

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
Yok kardeş ya geliyorlar bu fiyatlara işler yapiyorlar piyasa aşağı çekiliyor. Yani fiyatlar orta düzeyde bile değil :) ben bu durumlara giren birisi değilim ama bence aşağılara çekilmiş durumda. Ama tabiki referanslara önemli bazı kişiler yükse para dahi isteseler hak ediyorlar yaptıkları işlerle.

KIVANCEFE

0
Yasakli Uye
Reaction score
39
bana ne iş gelirse gelsin wordpress joomla dle php kodlama hayatta 250 liradan aşağı iş yapmadım yapmamda bir işi yaptığım zamanda müşteriyi memnun etmeden o parayıda almam forumdan bir çok referansım var az çok ne kadar ciddi iş çıkardığımıda gördüler ve parayı yatırırken helali hoş olsun emeğine sağlık diyip yatırdılar tabiki iş oldu 1 hafta sürdü iş oldu 2 gün sürdü haliyle bazen forumdan takip ediyorum 10 tl ye wordpress kuruyorlar tema hazırlıyorlar vs vs hayrola ya noluyor bir kişinin pc başında günlük geçirdiği zaman diliminde yediği para 20 lira nasıl 10 liraya iş yapıyor hala anlamış değilim herkese kolay gelsin

daRius

0
İyinet Üyesi
Reaction score
19
Bu yasayı dün konuştuk büyüklerim ile. Yeni çıktığını düşündüğüm bu yasa, meğer 3-4 yıl önce yürürlüğe girmiş. Yürürlüğe girdiğinde çoğu işletme web sayfası yaptırmış ancak yaptırdığı ile kalmış. Takibi yapılmamış. Vali ve bir çok kişinin konuşmasına göre bu işin en iyi takip edilebilirlik yolu şu şekilde düşünülmüş. Bir şehir örneğin izmir; elektronikçiler odası bir alan alıyor ve tüm kendine bağlı kuruluşlara ait bilgileri subdomain ile sitesini açarak yapılandırıyor. Aksi halde yapılması çok zor bir sistem. Kaç yıldır yapılmadığına göre...

Bu konuya gelince "evet". Arkadaşım 5 aydır php kitaplarını geceli gündüzlü okudu. Şu an aldığı kurslarıda bitirdi ve bir şirketten teklif aldı. Yeni ayrılan bir Php uzmanının görevine geçecekti. Ayrılan adamın aylık maaşı 4.500 ytl imiş ve bu arkadaşa 3.000 ytl başlama teklifi edildi ve yaptıkları e-tic'lerin çoğuda o fiyattan satılıyor. :)

roymand

0
İyinet Üyesi
Reaction score
21
web site işleri bitti gibi bişey piyasayı öldürdüler eskiden 1000-1500 tl ye rahat site yapılıyordu şimdi artık 3 dolardan başlıyor yapımlar adam bi wp kurup üstüne bi uyduruk tema olayı bitiriyor yazık ettiler site işlerine öyle insanlar görünce bişeyler dememek için kendimi zor tutar oldum

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5