İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Webmasteryolcu ile Web Tasarım Dersleri Ders17

webmasteryolcu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Merhaba değerli arkadaşlar kurban bayramına 2 gün kaldı güzel bir tatil insanları bekliyor ve bizde hız kesmeden derslerimize devam ediyoruz artık derslerimiz proje uygulamalı geçecek sayfaları oluşturmayı ve yayınlamayı göreceğiz bundan sonraki derslerde bugün çerçeveleri görecez onun öncesinde bir önceki dersimizi hatırlayalım.

Bir Önceki Dersimiz: Web Tasarım Dersleri Cellspacing ve CellPadding Kullanımı Ders 16

Çerçeveler

Çerçeveler arkadaşlar html sayfalarımızda kullanılan tablolalara alternatif bir yapı olarak belirtebiliriz.

Çerçeveler birden fazla html sayfayı birleştirerek tek sayfa şeklinde göstermemizi sağlamaktadır.

Çerçeve Kullanmanın Avantajları
  1. Sayfanın daha çabuk açılmasını sağlar
  2. Web sayfasının boyutu daha küçük olabilir
  3. Tablo ile yapılan tasarıma göre daha az zaman alır
Çerçevelerde Kullanılan Etiketler

Çerçeve dedik şöyle güzel böyle güel dedik peki nasıl yapacaz ne kullanacaz hangi etiketlerden faydalanacaz şimdide bunu görelim arkadaşlar.

<frameset></frameset>

Frameset etiketi arkadaşlar çerçeve için kulanılan etiketimizdir. Çerçeve yapısını oluşturabilmek için frameset etiketi ile cols ve rows parametrelerini kullanacağız peki nedir bu cols ve rows parametreleri ne işe yarar şimdide onları ele alalım tanıyalım.

Rows

Rows parametresi arkadaşlar sayfayı yatay olarak bölümlere ayırmamızda kullanılır. Cols değeri verirken boyutlandırmalar % ve piksel olarak belirtmek mümkündür.

Çerçeve boyutları belirtilirken arada , virgül kullanılmalıdır. Şayet boyutlandırma % olarak belirtilecekse % işareti boyut değerinden sonra yazılmalıdır örnek: 70% şeklinde
Rows parametresine verdiğimiz değerler aynı zamanda sayfada yer alack çerçeve sayısınıda belirler.

Cols

Sayfayı dikey olarak bölümlere ayırmaya yarayan bir parametredir

Rows Parametresi Kullanım Örnekleri

<frameset cols=”20%,50%,30%”>
<frameset cols=”200,100,500″>
<frameset cols=”20%,200,*”>

Yukarda verdiğim örnekleri hemen özetliyim arkadaşlar ne işe yarayacaklarını.
  1. Örnek %100 e tamamlanacak şekilde bir boyutlandırma yaptım ve % olarak değer atadım
  2. Örnek ise piksel değeri kullanarak boyutlandırma yapılmasını istedim
  3. Örnek ise ilk bölümde sayfanın %20sini verdim ikinci bölüm ise piksel cinsinden 200piksel deim üçüncü bölüm ise kalan kısmın hepsini ona aktarılmasını istedim * işareti ile
<frame>

Frame arkadaşlar hangi bölümde hangi sayfanın gösterileceğini belirlemizi sağlar. isterseniz bir siteyi frame ile kendi sitenizde bile yayınlayabilirsiniz ne işe yarar derseniz mesela haber blokları vardır sitelerin verdiği onu kendi sitenizde yayınlayabilir ama iframe ile çekilen içerik googlede size bir fayda sağlamaz.

<frame> Parametreleri

• Name: bu parametre ile çerçeveye isim verebilirsiniz arkadaşlar
  • Noresize: hazırladığınız pencerenin ziyaretçi tarafından değiştirlmesini istemiyorsak kullanabiliriz
  • Src: çerçevede hangi sayfanın açılacağını belirtmek için gereken parametre
  • Scrolling: Çerçevenin içinde açılmasını istediğiniz sayfa sığmazsa kaydırma çubukları oluşturur
  • Yes: yukardaki Scrolling parametresinde kullanılır yes dersek kaydırma çubuğu çıkar
  • No: yes değerinin tam tersi işlem yapar
  • Auto: yes ve no belirtme gerekmeksizin bu değer sığmama durumunda otomatik kaydırma oluşturur
  • Marginheight: çerçevede sayfamızdaki ilk nesne ile üstten bırakılacak boşluğu ayarlar
  • Marginwidth: çerçevede sayfamıdaki ilk nesne ile soldan bırakılacak boşluğu ayarlar
Uygulamaları bir sonraki derste yapacağız arkadaşlar şimdi bu derste fazlada kafanız karışmasın bugünlük bu kadar bir sonraki dersimizde görüşmek dileği ile Allaha emanet olun

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5