İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Webmasteryolcu ile Web Tasarım Dersleri Ders4

webmasteryolcu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Web Sayfalarınızda Kullanacağınız Yatay Çizgiler İçin HR Parametresinden Faydalanacağız Yatay Çizgilerin Boyutları ve Renklendirilmesinide Bu dersimizde Ele Alacağız Arkadaşlar.
Öncelikle Bir Önceki Dersimizi İncelemeyen Arkadaşlar Orayada Bakarsa Takılmazlar.

<hr>
Parametresi Arkadaşlar Web sayfamızda yatay çizgi çizmemize yarar dedik ve bu parametrenin ek özellikler katmamızı sağlayacak etiketleri bulunmaktadır nedir bunlar.
  • Yatay Çigilere Boy Vermek
  • Yatay Çizgilere Renk Vermek
Şeklinde Özellikleri Kullanabiliriz değerli arkadaşlar.

Yatay Çizgilere Boy Vermek Width
Width Parametresi ile arkadaşlar hr etiketi ile kullandığımızda yatay çizgimizin boyutunu yani genişliğini belirlemeye yardımcı olur .
Width parametresinin değeri ölçüm olarak piksel yada % oranı ile belirtebiliriz .

Yatay Çizgi Etiketi Kullanımı
<hr width=”200″> yada <hr width=”40%”> şeklinde ister piksel istersek % oranı ile boyut verilebilir

Yatay Çizgilerde Size Parametresi
Size Parametresi hr etiketi ile kullandığımızda çizginin dikeyde boyutunu belirlememizi sağlar

Yatay Çizgilere Renk Vermek Color

Color parametresi hr etiketi ile kullandığımızda yatay çigimizin rengini belirlememizi sağlar arkadaşlar. Renk değeri vermek için gerek RGB renk kodları olabileceği gibi gerekse gerekse rengimizin ingilizce karşılığı olan renk adı ilede değer atayabiliriz.

Yatay Çizgi Renk Uygulaması
<hr color=”red”> yada <hr color=”FF0000″> şeklinde belirleyebiliriz örnekte red biliyorsunuz ingilizce kırmızı demek FF0000 ise renk kodlamasında kırmızı demektir. RGB renk kodlarını inceleyerek çok kullanılan renk kodlarını az çok ezberleyin.

Yatay Çizgileri Hizalamak
Align parametresi daha önceki derslerimizdede değinmiştik hatırlarsanız align hr etiketi ile kullanıldığında yatay çizgimizin hizalanmasını sağlar arkadaşlar değer olarak left, right, center yani sağa sola ve ortala şeklinde hizalama yapabiliriz arkadaşalar.

Yatay Çizgi Uygulaması
Boş bir not defteri açıyoruz arkadaşlar benim yaığım kodları aynen sizde kopyala yapıştır yapmadan yazın ve farklı kaydet diyerek dosya adına cizgiler.html adını vererek masaüstüne kaydedin

<html>
<head>
<title> Webmasteryolcu İle Web Tasarım Dersleri 4 </title>
<body>
Webmasteryolcu Sitesinden Öğrenecekleriniz
<hr size=”5″ align=”left” color=”red”>
Html Kodlamalar<br>
Ftp Kullanımı<br>
<p align=”right”>
Derslerin Devamında Öğrenecekleriniz
</p>
<hr width=”200″ size=”5″ align=”right” color=”green”>
<p align=”right”>
Php Mysql<br>
Cms Hazır Sistemler<br>
Wordpress<br>
Joomla<br>
</p>
<p align=”center”>
Derslerin Sonunda Kazancınız
</p>
<hr width=”50%” size=”5″ align=”center” color=”blue”>
<p align=”center”>
Web Tasarlayabilecek<br>
Php Siteler Yapabileceksiniz<br>
Kazanç sağlayacaksınız<br>
</p>
</body
</html>

Html Yatay Çizgiler

Şimdi ne yap ığımı özetliyim akadaşlar ilk uygulamada çizgi yüksekliği 5 olan sola yaslı kırmızı renkte çizgi çiz dedim ve yazılar
2. uygulama ise piksel cinsinden 200 boyutunu vererek sağa yaslı dikey boyutu 5 olan yeşil renkte çizgi çizdim ve yazılar ekledim.

3. uygulama ise boyutu piksel olarak değilde % oranıyla belirledim ve ortalı olmasını dikey boyutunun 5 renginin mavi olmasını istedim.

Bugünki dersimiz bu kadar arkadaşlar bir sonraki dersimizde Allah kısmet ederse renkler ve arkaplanlara geçeceğiz.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5