İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Webmasteryolcu ile Web Tasarım Dersleri Ders5

webmasteryolcu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Selamun aleyküm değerli arkadaşlar web tasarım derslerimizin 5. dersinde sizlere html yazılar ve yazılara renk verme boyut verme ve yazı tipini belirleme yanı sıra sayfamızın görünüm açısından arkaplan renk ayarlarını anlatacağım . Bu derse geçmeden önce bundan önceki dersimizi inceleme imkanı olmayan arkadaşlarımız için link aşağıda takip açısından mutlaka göz atın diyorum ve başlıyorum.

<font></font>

Font etiketi arkadaşlar sayfamızda kullandığımız yazıları şekillendirmeye yarar nedir bu şekiller dersek
  • Yazılara Renk Verme
  • Yazı Boyutlarını Ayarlama
  • Yazı Tipini Ayarlama
Olarak yukarda saydığım özellikler için <font></font> etiketlerindne faydalanacağız değerli arkadaşlar.

Color

Color bilirsiniz ingilizcede renk demektir arkadaşlar html içeriği ingilizce olarak oluşmaktadır bunuda aklınızda bulundurun diyorum ve devam ediyorum.

Color parametresi ise arkadaşlar yazımızın yada yazılarımızın renklerini belirlememize olanak sağlar sıkça kullanılan bir özelliktir.

Yazıların renk değerini belirlemek için 2 seçenek var demiştim daha öncede neydi bunlar hemen aşağıda ele alalım.

Yazılara Renk Vermek
  1. Yazılara RGB Renk Kodları ile Renk Verilir.
  2. Yazılara Renklerin İngilizce Karşılığı Olarak Renk Verilir.
En Sık Kullanılan RGB Renk Kodları

Siyah: #000000
Beyaz: #FFFFFF
Kırmızı: #ff0000
Mavi: #0000ff

en sık kullanılan renk kodları yukarda verdim renk kodlarını araştırın arkadaşlar aklınızda bulunsun.

Face

Face parametresi arkadaşlar yazılarımızın yazı tipini belirlemeye yarar standart yazı tipini kullanmak istemiyorsanız bu parametreyi kullanarak değer olarakta yazı karakter ismini belirmeliyiz örnek verdana, tahoma, arial şeklinde karakterler.

Size

Size parametresimizde yine çok kullanılan bir parametre olup yazılarımızın boyutunu belirlemeye yarar hani not defteri yada office proğramlarında yazıyı seçip karakteri ayarlarızya buda onun manuel versiyonu
icon_smile.gif
değerli arkadaşlarım.

NOT: Yukarda belirttiğim parametreler sadece etiketleri arasında kullanılabilir ve değer taşır font karakterleri dışında kalan yazılara değer katmaz işlem yapamaz buda aklınızda bulunsun.

Yazılar ve Biçimlendirme Uygulaması

Aşağıda vereceğim örneği sizde boş bir not defteri açıyoruz arkadaşlar ve yazıyoruz kopyala yapıştır kolaylığına kaçmanız sizin öğrenmenizi kodları ezberlemenizi engeller yazın arkadaşlar kodlara aşina olun yazarak ve yazınca farklı kaydet diyerek dosya adı yazilar.

html olarak kaydedin neden yazılar.html değilde yazilar.html derseniz ilk dersimde değinmiştim html türkçe karakter kabul etmez demiştim bu bilgiyide tazelemiş olayım.

<html>
<head>
<title>Webmasteryolcu İle Webtasarım Dersleri Ders5</title>
</head>
<body>
<font size=”6″ face=”Times New Roman” color=”red”> Font Etiketini Kullanmayı Öğrendim </font>

Bu Yazı Standart Yazılacak Çünkü Font Etiketleri Dışında Kaldı <br />

<font size=”5″ face=”Courier New” color=”FF0000″> Burada RGB Renk Kodu Kulandım Diğeri ingilizce İdi Renk Kodu </font>

</body>
</html>

Html Yazılara Renk ve Boyutlandırma

Evet arkadaşlar yukardaki örnekte ne yaptık onu ele alalım ve özetliyim

<font size=”6″ face=”Times New Roman” color=”red”> Font Etiketini Kullanmayı Öğrendim </font>

font size ile yazı boyutumun 6 olmasını istedim face ise yaşı karakterim Times New Roman olsun dedim ve color ilede renk kodumu ingilizce olarak kırmızı olmasını belirttim red diyerek.

Bu Yazı Standart Yazılacak Çünkü Font Etiketleri Dışında Kaldı <br />

Bu örnek ise size font etiketi dışında kalan yazıların naış devre dışı kalacağını göstermek için yaptım standart olur

<font size=”5″ face=”Courier New” color=”FF0000″> Burada RGB Renk Kodu Kulandım Diğeri ingilizce İdi Renk Kodu </font>

Bu örnekte ise ilk örneğime ek olarak renk kodumu ingilizce değilde RGB olarak kullandım yine kırmızı yazdım ama RGF renk kodu ile FF0000 olarak belirttim.

Şimdi arkadaşlar sizlerde farklı örneklerle bol bol uygulama yapın sadece kırmızıya yada farklı karakterlere takılmayın farklı seçenekleri deneyin görün.

Bugünkü dersimizde bu kadar bir sonraki dersimiz Allah iizn verirse Sayfalarımızın arkaplan renkleri ve sayfamızda kullanacağımız listelemeleri anlatacağım arkadaşlar.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5