İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

WHM Panelde Spam Mail Tespiti

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
62
Merhaba,

Birçok kişinin başına bela olmuş olan spam mail gönderimleri ve ip adreslerinin blacklist'lere düşmesi sonucunda mail trafiği neredeyse durma noktasına gelmektedir.

WHM panelde mail gönderimlerini exim üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Bunun için WHM panele giriş yaparak " Email >> Mail Queue Manager " Bölümüne gelerek " Run Report " butonuna tıklayıp kuyrukta bekleyen mailleri görebilirsiniz.

Mail içeriklerini sağ taraftaki " Actions " barı altında bulunan " Büyüteç " simgesine tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. Mail içeriğine göre spam olup olmadığına karar vermek sizlere kalmış birşeydir.

Örnek bir spam mail çıkışı yapılan panel görüntüsü;
n9ssb.png

Nasıl sizin haberiniz olmadan mail gönderimleri yapılabiliyor ?

Ülkemizdeki webmaster arkadaşların yaptığı hataların en büyüğü basit şifreler kullanmaktır. Sunucuda siz sağlamda olsanız başka bir webmaster'ın veya bu işe yeni başlamış kişilerin yaptığı şifre belirlemeler veya script açıklarından sunuculara sızılarak gerek mail hesapları açılması gerek ise sunucuda aktif olan mail fonksiyonları ile mail göndeilebilmesi mümkün olabiliyor. Hizmet alırken kaliteli firmalar seçmenizi ve paylaşımsız sunucular kullanmanızı öneriyorum.

Ek olarak konu hakkında detaylı bilgi almak isteyenler veya yardıma ihtiyacı olanlar konu altından belirtebilirler.

Herşey İYİNET İçin :)

TrustLayer

1
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Çok güzel bir makale olmuş yeni başlayan arkadaşlar için açıklayıcı ve faydalı bir konu eline sağlık.

guvenuzman

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba,
Ben 2004 yılından bugüne kadar web tasarım yapmaktayım, 5 yıldan bu yanada VPS sunucular ile çalışmaktayım.
Son 2-3 aydır o kadar çok saldırıya mazruz kaldım ve IP adreslerimin Blacklist'e girmesinden dolayı o kadar çok uğraştım ve yıprandım ki, mesleği bırakma noktasına geldim.

KLAMP

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
peki nasıl engellenicek ? eski konu ama cevap yazmak istedim belki sorunu çözen birileri olmuştur

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

<-->sekito <-->sekito