İpucu Wikipedia’ya en hızlı şekilde nasıl girilir?

KaRNeC

İyinet Üyesi
Katılım
4 Ekim 2002
Mesajlar
2,829
Reaction score
260
Konum
Kahramanmaraş
Wikipedia internet antiklopedisi uzun süredir kapalı. Türkiye dışında dünyanın neredeyse tüm ülkelerinden girilebilen Wikipedia'ya girmenin birçok farklı yolu var. Bunları sizler için tek tek anlatmaya çalışmak yerine en basit olanını VPN olmadan sizin wikipedia.org sitenize erişmenizi sağlayacak yolu anlatayım.

Türkiye'den giriş yasak olduğundan ulusal sözlüğün yöneticiler Türkiye'ye özel bir giriş yolu geliştirdi.

Wikipedia'ya girmek için Wikipedia yazmak yerine, domainin başına 0 (sıfır) yazarak giriş yapabiliyorsunuz.

0Wikipedia.org olarak giriş yapmak için tıklayın: https://www.0wikipedia.org
wikipedia-vpn-olmadan-girme-yolu.jpg
 

yasarkavus

Onaylı Üye
Katılım
29 Aralık 2018
Mesajlar
159
Reaction score
51
Teşekkürler. Neden böyle dev bir bilgi hazinesine Türklerin girişi yasaklanır acaba? Bu kararı verenler Wikipedia'yı mı yoksa kendi insanını mı cezalandırıyorlar?

Wikipedia neden kapatıldı?
2 yılı aşkın bir süredir kapalı olan ve Türkiye'den erişimi yasaklanan Wikipedia'nın engellenmesinin nedeni mahkeme kararı gerekçesinde ifade edildi. Buna göre Wikipedia'nın kapatılmasının nedeni: İngilizce 2 metinde, Türkiye'nin Suriye'deki iç savaşa destek vermekle suçlanıyor olması. Bu metinlerin kaldırılmaması nedeniyle Wikipedia cezalandırılmış. Reklam bile almayan, sadece bağışlarla ayakta duran dünyanın en büyük bilgi hazinesine Türkiye'den erişilmesinin yasaklanması Wikipedia'yı hiç etkilememiştir. Çünkü biz Türkler olarak bedavayı severiz. Wikipedia kullandığı için bağış yapan bir Türk olduğunu da pek sanmıyorum. Olan milyonlarca insanımıza oluyor. Başka ülkenin insanları her istediklerinde bilgiye erişebiliyorken Türkleri bu kaynaktan yoksun bırakmaya daha ne kadar devam edecekler?
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst