İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

windows 64bit 32 bit farkı?

T

trgy

Misafir
Az önce bilgisayarıma format attım ve 64bit kurdum. Hiç memnun kalmadım açıkçası çünkü bilgisayar açıldığında ram'in yüzde 38'i otomatik olarak harcanıyor. Bunun yanına chrome gibi programları da açtığımızda iş oldukça çekilmez hale geliyor.

İnternette araştırdığımda pek bir bilgi bulamadım 64bit ile 32 bit arasında ama sanırım iyi olanı 32bit şu an için. Daha detaylı bilgi sahibi olan biri aydınlatabilir mi acaba?

OnuR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
64bit mi Allah korusun.
Denediğim hiçbir programı yüklemedi ya.

T

trgy

Misafir
Değil. Orjinal cd varmış arkadaşta ondan aldım deniyeyim bi dedim olmadı memnun kalmadım. :)

Amd'de var sanırım bir tek 64 bit yanlış bilmiyorsam?

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Var varda senin şuan kullandığın bilgisayarin 64 bit değilse, işletim sistemi bu şekilde kurman yanlış zaten.

Benzinli aracı dizel yakıtla kullanmak gibi bişey bu :)

acemipenguen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
işlemcin 64 destekli değilse zaten kurulum yapamıyorsun. 64bitin avantajları daha fazla 32bite göre fakat çoğu açık kaynaklı yazılımlar veya çok sık kullanılan kimi programlar 64bit destekli değil (gerçi sorun olmaz gene kullanabilirsiniz sorunsuzca)
şuradan genel bir bilgi de edinebilirsiniz.

OnuR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
SPSS, teamviewer denediğim sadece 2 programdı ve sınavım vardı Spss analiz programını 64bit sürümü olmasına rağmen yükleyememiştim hala bilmem sebebini.

X

Xman

Misafir
Ben 2 senedir tüm bilgisayarlarımda 64 bit kullandım, driverları yükledikten sonra hiçbir sorun olmaz, 32 bitlik işletim sisteminde anakartınız 8gb ram desteklese ve bu ramleri fiziksel olarak taksanız bile 3 gb dan sonrasını sistem görmez ve kullanamaz o nedenle 4 gb ve 8 gb ram kullanmak isteyenler mutlaka 64 bit işletim sistemi kullanmak zorundalar.

OnuR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Ben 2 senedir tüm bilgisayarlarımda 64 bit kullandım, driverları yükledikten sonra hiçbir sorun olmaz, 32 bitlik işletim sisteminde anakartınız 8gb ram desteklese ve bu ramleri fiziksel olarak taksanız bile 3 gb dan sonrasını sistem görmez ve kullanamaz o nedenle 4 gb ve 8 gb ram kullanmak isteyenler mutlaka 64 bit işletim sistemi kullanmak zorundalar.

Abi 3gb'den sonrasını sistem görmez mi yoksa sistem görmez gibi olur ama o aslında 4gb ram'dir?

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Ram 4gb olarak görülebilir fakat kullanılan bellek miktarı anakarta göre 3 yada 3.5gb arasında değişir (bu işletim sistemine göre değişir standart olarak windows da böyle, ancak 32bit farklı işletim sistemlerinde en fazla 4gb ram desteklemekte), aradaki farka gelince gözle görülür düzeyde yani son kullanıcıyı ilgilendiren detaylar aslına bakılırsa az gibi görülüyor yani 4gb ve üstü rami sorunsuzca adresleyebilmekte, fazla sayıda işlemi sorunsuzca yürütebilmekte vs. ancak bunların dışında işlemci mimarisinin değişmesini en açıklayıcı şekilde şöyle anlatmak mümkün, sene 97/98lerde hotmailin brute force ile heklenebildiği dönemlerde hatta internete direkt olarak bağlı windowslara ait şifrelerinde brute force ile kırdığımız dönemlerde 128bit gibi kırılması zor olan şifrelerin kendi bilgisayarlarımızla ne kadar zamanda kırılabileceğini düşünürdük, o günlerde hesapladığımız zaman ile 10 yıl süren bir işlemin bugünkü teknoloji ile birkaç ayda kırılabileceği gibi bir örnek versek sanırım doğru olur. Bunun yanında 64bit yüklemekle iş bitmiyor bugün yazılan programların geneli 64bit desteklemiyor yada 32/64bit sürümleri farklı yayınlanıyor bu yüzden sorunlar yaşanabiliyor, loinin dediği gibi benzin dizel olayına dikkat etmek gerek yoksa insanlar saçmalık olsun diye böyle bir çalışmaya girip 64bit diye birşey icad ettik demezler.

Ps: Admin post kasıyor gibi geliyor bana da böyle soru soracağını sanmıyorum trgy'nin :p

X

Xman

Misafir
Abi 3gb'den sonrasını sistem görmez mi yoksa sistem görmez gibi olur ama o aslında 4gb ram'dir?

4gb fiziksel ram taksan bile 32bit işletim sistemi bunun ancak 3072 mb'lik kısmını kullanabilir, 1024 mb kısmı kullanılamaz, 4096 veya daha üstü ram kullanabilmek için 64 bit işletim sistemi kullanman gerekir. Zaten 2-3 yıl içerisinde 32 bit işletim sistemleri oem olarak hazır ürünlerle dağıtılmıyacak, yeni çıkan tüm ürünlerde 64 bit standart olacak.

cadobay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
benim makinede ram 4 gb ama performans kısmında

bellek : 1.75 gb olarak görünüyor..

bu acaba 32 bit olmasından mıdır?

T

trgy

Misafir
32 bit kurdum snaki daha hızlı geldi bana ya da psikolojik olarak öyle oldum. :D

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5