İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Windows 7 Performans Ayarları İçin Hazırlanan Regedit Ayarları!

Msnr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba teknoloji sevenler ve teknoloji aşığı insanlar. Bugün sizler için Windows 7’yi hızlandırmak için gerekli olan bazı Regedit ayarlarını araştırdım ve derleyerek sizlere sunmak istedim. Bayağı uzun bir liste göreceksiniz ancak size vereceğim bazı noktalarda olan önemli aşamaları da kişisel isteğinize ve bilgisayarınızın performansına göre gerçekleştirmeniz daha yararlı olabilir. İster iseniz fazla uzatmadan sizler için toparladığım ince noktalara gelelim. Öncelik ile genel ince ayarlardan başlayalım:

322-1-06297620454a81e9faad6e5d40474255.jpg

• Başlat - Arama satırına “Güç” yazın ve “Güç Seçenekleri” penceresinden güç planı olarak “Yüksek Performans” olanı seçin ve çıkın.

• Başlat - Arama satırına “Aygıt” yazın ve Aygıt Yöneticisini açın. Açtıktan sonra orada bulunan disk sürücüleri satırını genişletin. Hard Diskin driver’ına sağ tıklayarak “Özellikler” tıklayın ve “İlkeler” sekmesine gelin. Burada her iki kutuyu da onaylayın, ardından tamam deyin ve çıkın.

• Başlat - Çalıştır - regedit yazın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisini açın.
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\FileSystem anahtarına gidin;
“NtfsMftZoneReservation” DWORD değerine “2” değerini ver ve aynı konumdaki
“NtfsDisable8dot3NameCreation” DWORD değerini bul ve ona da “1” değerini verin, aynı konumdaki “NtfsMemmoryUsage” DWORD değerini de bul ve ona da “2” değerini verin ve çıkın.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SessionManager\Memory Management anahtarına ulaşın orada “DisablePagingExecutive” ve “LargeSystemCache” DWORD değerlerinin hepsine “1” değerini ver. Aynı anahtardaki “ClearPageFileAtShutdown” DWORD değerini ise “0” olarak ayarlayın. Not: Eğer bu ayarları gerçekleştirdikten sonra yüksek performans gösteren oyunlardan sizi her dakika atıyor ise eski ayarlarına mutlaka geri getirin!

• Başlat - Çalıştır - regedit yaz ve Kayıt Defteri Düzenleyicisini açın.
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop anahtarına ulaşın ve “MenuShowDelay” değerini “400” yerine “200” olarak değiştirin. Not: Bu özellik açılır pencerelerin hızı için gerekli olan bir şeydir. Siz zaten performans ayarlarından bunu ayarlamış iseniz lütfen bu kısma da dokunmayın!

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Mouse anahtarına ulaşın ve “MouseHoverTime” değerini “400” yerine “200” olarak değiştirin. Not: Bu durum sadece Windows 7’de pencere ön izlemelerini hızlandırmak için kullanılan bir özelliktir. Faydasını göreceksiniz.

• Başlat – Çalıştır – regedit yazın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisini açın. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\OptimalLayout
anahtarına ulaşın. Değer adı “EnableAutoLayout” olan DWORD değerini “1” olarak ayarlayın ve işlem tamam. Not: Bu disklerinizin otomatik olarak optimize edilmesini sağlamaktadır. Eğer fazla bir yük binmiyor ise lütfen bunu kullanmayınız!

• Başlat - Çalıştır - msconfig yazın Hizmet Yapılandırmasını açın.
Önyükleme sekmesine gelerek oradaki Gelişmiş Seçeneklere tıklayın. İşlemci Sayısı onay kutusuna işaretle ve ne kadar işlemcin varsa, örneğin; bende 2 olduğu için 2 yaptım. Tamam, & Uygula deyin çıkın.

• Bilgisayarım - Özellikler - Gelişmiş Sistem Ayarları - Gelişmiş sekmesine tıklayın.
Bu yolu izledikten sonra ilk başta Performans kısmının altındaki Ayarlara tıklayın. Yeni çıkan pencerede: Gelişmiş sekmesini seçin ve oradan Değiştire tıklayın. Yeni çıkan pencerede şunu göreceksiniz :
“Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutu” eğer işaretliyse işareti kaldırın ve onaylayın. Daha sonra “Özel Boyut” kısmına tıklayın. Orada:
Başlangıç Boyutu (MB)
En Büyük Boyut (MB)
İfadelerini göreceksiniz. Başlangıç Boyutu ve En Büyük Boyut kısmı aynı olmak üzere
ne kadar RAM’a sahipseniz, sahip olduğunuz RAM miktarının (Eğer 2GB RAM’den daha az ise) 1.5 katını veya direk olarak 2048 yazın.
Not: Eğer 1.5 Katını aldığınızda 2048’den fazla olursa; 2048 yazın, eğer daha az ise 1.5 katı neyse MB cinsinden o değeri yazın. Başlangıç Boyutu (MB) ve En Büyük Boyut (MB) kısımlarına yazın.
Örneğin 1 GB RAM’a sahipseniz:
Başlangıç Boyutu (MB) = 1536
En Büyük Boyut (MB) = 1536

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies anahtarına ulaşın; orada yeni DWORD değeri oluştur deyin ve “NoLowDiskSpaceChecks” ismini yazın, değer olarak ise “1” değerini verin. Not: Gereksiz yere Hard Disk’in yetersiz alan tarama yapmasını engellemek için yapılmaktadır. Programların boyutlarının yeteri kadarından fazla olduğunu görür iseniz uygulayın. Aksi halde ayarlarına karışmayın!

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}000 anahtarına ulaşın ve orada yeni bir DWORD değeri oluşturun; isim olarak ise “EnableUDMA66” yazın. Değer olarak “1” değerini verin ve Regedit ’den çıkın. Not: UDMA66 Modunu ve Hard Disk performans özelliğini devreye sokmak için kullanılmaktadır. Bir zararı yoktur!

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SessionManager\SubSystems anahtarına ulaşın ve oradaki “Optional” adlı çoklu dize değerini bulun. Çift tıklayarak girin ve oradaki “Posix” yazısını silerek tamam deyin, çıkın.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\VolumeCaches\Temporary Files anahtarına ulaşın ve “LastAccess” DWORD değerine tıkla. “7” olan değeri “0” yapın ve çıkın.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\explorer\UsersFiles\NameSpace\DelegateFolders anahtarına ulaşın ve {DFFACDC5-679F-4156-8947-C5C76BC0B67F} dizinini silin. Not: Gereksiz ve can sıkıcı ntuser.dat.log1 & ntuser.dat.log2 dosyalarının görünürlüğünü engellemek için kullanılan bir durumdur. Tam olarak araştırmadan bunu gerçekleştirmemeniz tavsiye edilir!

• Başlat - Arama satırına “Disk” yaz ve 1Disk Birleştiricisini1 açın. Oradaki disk birleştirmek için aktif olan Zamanlamayı kapatın. Zamanlamayı kapatıldığı için, zamanla PC’nize ne kadar dosya yükler iseniz o kadar oranla disk birleştirmesini düzenli olarak elle yapmalısınız. Örneğin önemli miktarda yer kaplayan program, oyun, müzik ve resim dosyaları gibi çok sayıda dosyaları diske depolarsanız hard disk birleştirme fonksiyonunu çalıştırmanız için gerekli bir durum ortaya çıkacaktır. Her halükarda bu işlem performans için artı olacaktır. Not: Tavsiye edilen bir durumdur. Faydasını göreceksiniz.

• Başlat – Çalıştır – regedit yazın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisini açın. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\BootOptimizeFunction anahtarına gidin, burada “Enable” adındaki “string” anahtarını bulun eğer yoksa “Enable” adında bir dize değeri oluşturun ve değerini Y yapın. Not: Boot dosyaları ile bilgisayarınızın açılışını daha hızlandırmak için kullanılmaktadır.

• Başlat – Çalıştır – regedit yazın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisini açın.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\PriorityControl anahtarına ulaşın.
Ve bu konuma sağ tıklayarak yeni DWORD değeri oluşturun.
Değer adı: “IRQ8Priority” ve “2” olarak ayarlayın.
“Win32PrioritySeperation” DWORD değerini ise “26” olarak ayarlayın. Not: Windows da performansı daha fazla arttırmak için kullanılır. Oyun esnasında birkaç defa atma gerçekleştirir ise eski ayarlarını değiştirin.

Kaynak

Lütfen Okuyunuz : Bunların çoğunu bizzat kendim denedim ve performansında bir hayli etki gördüm diyebilirim. Özellikle Hard Disc için gerekli olan ayarları gerçekleştirince performans da farklılıklar oldu. FPS türünde oyunlarda da işimi görmedi değil. Siz teknoloji sevenler ve takibinde bulunan kişiler için, bu tür konuları daha sık açmaya özen göstereceğim. Bunların hepsini doğru bir şekilde yapmadığınız ve gerçekleştirmediğiniz durumunda oluşabilecek herhangi bir durumdan da şahsi olarak sorumlu değilimdir. Çoğu internet forumlarında ve bilgi depolarında zaten bu konu ile gerekli olan direktifler bulunmaktadır. Araştırma yapmadan kesinlikle hareket etmeyiniz, ancak emin olun performans için yeterli olan gereksinimi elde edeceksiniz.​

Msnr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben kullanan olan arkadaşlara yardımcı olma amaçlı söyledim yani farkında iseniz artık modası geçti ama bu modaya ayak uydurmak isteyen var ise yetişsin manasında :D İnce bir gönderme de söz konusu. Ama yine de kullananlar elbet vardır. Umarım yararlı bir konu olmuştur.

EmiR34

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
68
Sen açarsında yararlı olmazmı üstadım ? Başarılarının devamını dilerim.

Msnr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sen açarsında yararlı olmazmı üstadım ? Başarılarının devamını dilerim.

İyi dileklerin için çok minnettar kaldım. Çok teşekkür ederim, inşallah başarıların devamını hep beraber endişesi, korkusu, heyecanı ve güzel yönleri ile tadacağız :ehule

EmiR34

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
68
İyi dileklerin için çok minnettar kaldım. Çok teşekkür ederim, inşallah başarıların devamını hep beraber endişesi, korkusu, heyecanı ve güzel yönleri ile tadacağız :ehule

Berhudar ol yavrum....(Bülent Ersoy Misali)

Msnr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5