• TC Kimlik Numaranızı onaylayarak iyinet.com'dan tam olarak yararlanabilirsiniz. Konu açabilmek ve açılan konulara yazabilmek için lütfen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızı doğrulayın. Doğrulama ile ilgili hata alıyorsanız, kimlik ön yüzündeki Ad Soyad, Doğum yılı ve TC Kimlik numarası görünecek şekilde kimlik resmini bize gönderebilirsiniz.

sohbet odaları

Windows 8 Beğenilmedi Mi? Alışamadık Mı?

iyinet

Administratör
Bilgiler
Katılım
2 Eylül 2002
Mesajlar
5,021
Reaksiyon
53
Puanları
51
Şube
Sakarya
252 Aydır Üye
Yaklaşık olarak 6 ay önce son kullanıcı ile buluşan Windows 8 işletim sistemi uzmanlara göre beklenilen ilgiyi görmedi.

Dünya devi Microsoft, Windows 8 işletim sisteminden çok şey bekliyordu. Biz tüketiciler ise, alışıla gelmiş Windows versiyonlarından sonra karşımıza devrim niteliğinde gelen değişikliklere maalesef ki iyi gözle bakmadık.

Alışkanlıkları hele ki Başlat menüsü gibi (Start Menu) devrimsel değişikliklere pek de alışamadığımız kesin! Birçok kişi Windows 8′i yüklediğinde hemen sol alt köşeye gidip BAŞLAT çubuğu aradığını gördük.

Bu ne lan? Başlat nerede?

İlk olarak Microsoft’un Başlat çubuğunun bilgisayar dünyamızdan kaldırılıp, yerine dokunmatik bir başlat menüsü gelmesini sindiremedik. Sebebi ise radikal bir değişiklik olması ve en büyük etkenlerden bir tanesi de piyasada yeterli kadar dokunmatik olmaması değil mi?

Hele ki iş ve ev bilgisayarlarımızı düşündüğümüzde yenilemek ve sırf Windows 8 için tüm donanımı dokunmatik ekranla değiştirmez söz konusu olmayacaktır.

Bu sadece bizim için geçerli de değil, bankalar, büyük firmalar, kurumlar bilgisayar donanımlarını bir anda kalkıp dokunmatik ekranlı bilgisayarlara çeviremezler!

Fakat Microsoft biz son tüketicilerin ekranlarını bir gecede çöpe attı!

Windows 8′in meşhur başlangıç menüsü aslında dokunmatik cihazlar için düşünülmüş! Windows 8′in meşhur modern arayüzü hakkındaki deneyimlerimi ilk deneyimlediğimde Microsoft Türkiye Blogunda dile getirmiştim.

Yazımda da dikkatinizi çekecektir. Aslında Modern Arayüz gerçekten de keyifli, rahat ve farklı bir şekilde karşımıza geliyor. Alışmak çok kolay fakat sadece dokunmatik bir cihaz ile bu keyfi çıkarabilirsiniz.

Eğer kullandığınız cihaz dokunmatik bir cihaz değilse, Modern Arayüzü fare ile kullanmak gerçekten de zor olabiliyor! Alışmak daha fazla zaman alıyor, bir de insanlar bu tarz bir radikal değişiklikte ters bakabiliyor!Aslında tüm sorun bundan ibaret?

Benim gördüğüm ve tecrübelerime göre, Microsoft bu radikal değişiklik için erken davranmış oldu. Modern arayüz gerçekten de harika! Fakat modern arayüzü kullanmak, başlat menüsünü iptal etmek için biraz erken davrandılar. Çünkü modern arayüz daha çok dokunmatik cihazlar için geliştirilmiş.

Aynı şekilde içerisindeki uygulamalar da benzer sorunlar çıkarabiliyor. Örnek vermek gerekirse, Twitter uygulamasını kurup denemenizi tavsiye ederim. Önünüze gelen Tweetleri yenilemek için fare ile scrool çubuğunun üst tarafına gidip basıp, tutmak gerekiyor. Fakat dokunmatik bir ekran olsaydı parmağımızla ekranın üstünden, aşağıya doğru çekmek yeterli olacaktır.

Fare kullanımında ise ana feedi yukarıdan aşağı çekemiyorsunuz. İllaki Scrool çubuğuna gidip üst tarafınına dokunmak gerekiyor!

Modern Windows 8 arayüzünde de aynı şekilde köşeleri kullanmak, bir uygulamayı kenara sürüklemek, kapatmak, arkaya atmak… gibi gibi birçok noktada dokunmak gerekli!

Fare ile bu tarz özellikleri ve kullanmak, modern arayüzü deneyimlemek çok güç olabilir!

Dokunmatik ekran deneyimi ise bambaşka! Müthiş keyifli, rahat ve asla eski Başlat Menüsünü aramıyorsunuz. Zaten dokunmatik ekranlı bir cihazda parmaklarınızla o küçük başlat menüsünü kullanmak zor geliyor! Dokunmatik ekranda eski başlat menüsü ile yeni modern başlat arayüzünü deneyimleyebilirseniz bana hak vereceksiniz.

Windows 8 sanki Windows Me ve Windows Vista gibi olacak söylentileri, Microsoft’un ara senelerdeki çıkarttığı sürümlerde büyük sıkıntılar çıkmış olması, Windows 8′e bakışlarda da bir ön yargıya da sebep olmuştu.

Sadece 6 ay geçmesine rağmen Microsoft tarafından farklı haberler gelmeye başladı.

Yazılım devi Microsoft, Windows 8 işletim sistemindeki eksiklikler ve kullanıcılardan gelen şikayetler üzerine alışılmadık bir şekilde açıklama yaptı!

Microsoft tarafından söylenilene göre, kullanıcılardan gelen şikayetler doğrultusunda Windows 8 üzerinde bazı değişiklikler yapıldığı söyleniyor ve çok yakında “Windows Blue” isimli bir güncellemenin geleceğini açıklandı.

Kısacası teknoloji dünyasının son kullanıcı tarafında tüm cihazları dokunmatik ekranlı olmadan, dokunmatik bir arayüz için geliştirilen Windows 8 için değişiklikler karşımıza geliyor!

Hangi değişiklikler nasıl olacak maalesef ki bir bilgim yok. Fakat kullanıcılardan gelen talepleri değerlendirerek Windows Blue güncellemesini bizlere sunacaklarını bilmek! Takdire şayan bir hareket!

Tabletlerde dokunmatik kullanıma alıştık!

Tabletlerde ve telefonlarda Windows 8′in modern arayüzü rahat bir şekilde kullanılacağını düşünüyorum. Gördüğüm kadarı ile pek kimsenin de bir şikayeti yok gibi? Fakat, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda bu şikayetler, herkesi bezdirmiş durumda. Hele ki karşımıza çıkan hatalar şikayetleri maalesef ki daha da fazla körüklüyor!

Bir yandan da analistler, Windows 8′in en çok şikayet gelen özelliklerini açıklıyorlar. En çok şikayet de yukarıda vurguladığım gibi Başlangıç menüsü (Modern arayüz)…

Alışamadık ki?

Daha durun Bismillah!

Önce bir tabletlerinize sonra Windows Phone 8′li akıllı telefonlarınıza alışsınlar. Sonrasında teknoloji dünyası tüm donanımlarımızı dokunmatik ekranlı bir hale getirsin? Tümü olmasa dahi, masaüstü ve dizüstülerin büyük bir kısmının artık dokunmatik bir hale gelmiş olması gerekli…

İşte o zaman Modern Arayüz daha çok hoşumuza giderdi!

Bazı araştırma şirketleri ise her ne hikmetse ve nasıl araştırdılarsa Windows 8 deneyiminin standartların altında olduğunu söylüyor. Standartların üstünde deseydiniz daha iyi olmaz mıydı? Ya da onlar da dokunmayı denmemiş olmasın?

Microsoft tarafında ise, satış rakamları pek tatmin etmemiş. Yine de ilgi gördüğü için bir şikayetleri yok. Yeni gelen Windows Blue güncellemesi ile de hataların ve sorunların önüne geçip bizlere bu deneyimi daha da iyileştireceklerini söylüyorlar.

Bazı araştırma şirketleri ise Windows kullanıcılarının şevkinin kırıldığını belirtmiş. Haklılar da büyük bir beklenti içerisine girdik, elimizin altındaki dokunulmayan bir bilgisayara kurup, dokunmadan deneyimlemeye çalıştık. Windows 8′in ilk çıkışı ile karşımıza gelen ufak tefek hatalar, çökmeler, mavi ekranlar derken kırıldık yalan değil…

Microsoft aslında Apple gibi tablet, telefon ve masaüstü için farklı deneyimler getirmek yerine, tableti, telefonu ve dizüstü platformları birleştirip tek bir deneyimle sunmak istedi.

Bence çok yerinde ve doğru bir karar. Fakat biraz erken oldu? Hani daha son tüketici dokunmatik ekranlara zor alıştı. İlk dokunmatik ekranlı telefonlar çıktığında hepimiz zorlanmamış mıydık? Fiziksel klavyeli Blackberry’lere neden koştuk? Kayar kapaklı fiziksel klavyeli Nokia’lar, Sony Ericsson’lar, Samsung’lar neden çıktı? İşte tam o geçiş süresinde dokunmatiğe alışamayan bir anda geçiş yapamayan kullanıcılar için çıkmamış mıydı?

Herkes bir anda iPhone’un sanal klavyesine alışamadı ki? Dokunmatik ekrandan e-mail mi gönderilir diyen yüzlerce kullanıcıyı ne çabuk unuttunuz?

Şimdilerde benzerini işletim sistemi olan Windows 8′de gördük. Alışamadık arkadaş, bir anda radikal bir kararla bizlere dokunma deneyimi yaşatmak zor olabilir. Gerçi benim gibiler bir şekilde teknolojiye ayak uyduruyor. Fakat son kullanıcı için bu çok çok zor bir durum!

Şimdilerde herkes çatır çatır iPhone’un sanal klavyesinden SMS, E-posta hatta blog yazıyor! Fiziksel klavyeli BlackBerry’ler bile tarihe karışmadı mı?

Biraz zaman gerekli diye düşünüyorum!

Sonrasında Microsoft’un her platformda aynı deneyimi yaşatma fikri başarıya ulaşacaktır!

Ballmer’ın söylediği gibi…“Windows 8 kesinlikle Microsoft’un son 17 yıldan bu yana gerçekleştirdiği en büyük atılım.”

Windows 8′i üretirken, Modern Arayüzü deneyimletirken herkesin dokunmatik ekranlı bilgisayarı olmadığını ve 28 inçlik bir monitörde Modern Arayüz’ün sırıtacağını da düşünmeliydiler!

Microsoft, Windows Phone 8′de biraz geç kaldı. Tablette de geç kaldı. Halen daha ülkemizde Microsoft Surface’i görmek zor! Belki de bilerek arkadan geliyorlar. Ayrı bir strateji belirlemiş olabilirler. Böyle bir strateji ile hareket ederken masaüstü ve dizüstüler için dokunmatik ekranlı bir işletim sistemi piyasaya sürmek? Sanırım Windows 8 üzerinde yaptıkları tek hata oldu?

Benim ve benim gibiler için bir hata değil, bizler için teknolojinin sunduğu yepyeni bir nimet! Aynen iPhone’ların hayatımıza girişi gibi fakat son kullanıcı için sorun!

Umarım Windows Blue güncellemesi ile karşımıza gelecek olan Windows 8.1 ile bu sorunun üstesinden geleceklerdir…

Not: Windows Blue’yu yeni bir işletim sistemi sananlar var! Değil, sadece yeni bir güncelleme kim bilir? Belki yeni bir güncelleme XP Sp’ler gibi karşımıza gelip sistemi yenileyebilir
 

freekays

İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
7 Ekim 2012
Mesajlar
28
Reaksiyon
0
Puanları
0
130 Aydır Üye
ribbon arayüzü oldukça kullanışlı olsada yedek alma mevzusu windows 7 de daha iyiydi

kullanıcıya zorluk çıkarıyor

tablet için ideal olduğu kesin
 

Darkart

Müptela
Bilgiler
Katılım
1 Temmuz 2005
Mesajlar
7,037
Reaksiyon
54
Puanları
0
Yaş
47
218 Aydır Üye
Tablet tasarımı masaüstüne taşımaya çalışırsan bünye kaldırmaz.
 
Tüm sayfalar yüklendi.
  • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst