İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Windows ortamında Linux desktop'a bağlanmak

aLeN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Not: Yazıyı ssh cok bilmeyen birinin bile rahatlıkla anlayabilecegi sekilde yazmaya calıstım. Umarım bilenler ne kadar detaya inmiş diye kızmazlar..
Hepimizin muhakkak başına gelmiştir. sunucunuzda bir sorun oluşur ve ah ulan keşke makina yanıbaşıma olaydı da sorunları daha rahat gorup sadece ssh gibi karanlık bir pencereye tıkılı kalmasaydım dersiniz. Şimdi sizlere VNC adlı uzaktan masaüstü programı ile Linux makinanızın desktopuna nasıl erişebileceğinizi anlatmak istiyorum. Umarım sizlerin de işine yarar.

Öncelikle sunucumuza X adlı pencere sistemini kurmamız gerekmekte. kullandıgınız işletim sistemlerini bilmiyorum ama ben fedora kullanıyorum ve yum ile gayet güzel ve rahat bir şekilde yüklenebiliyor. Sizlere de tavsiye ediyorum. Tabi makinanıza uzaktan bir bağlantı sağlayabilmeniz için öncelikle makinanızda bir Pencere Yöneticisi olmalı. Makinanızda XServer in yüklü olup olmadığını anlamak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.:

Kod:
# yum grouplist
komutu girdikten sonra Available groups altında X Window System adlı bir ibare görürseniz Pencere yöneticisini kurmanıza gerek kalmamış demektir.Eğer yüklü değilse aşağıdaki komut ile Pencere yöneticisini kurabilirsiniz.

Kod:
# yum groupinstall "X Window System"
koduyla X pencere yöneticisini kuracağız. Completed! yazısı çıktıysa başarılı bir kurulum yapmışsınız demektir. Daha sonrasında Desktop Environment lardan birini kurmamız gerekicek. KDE veya GNOME gibi 2 tercihimiz var. Ben KDE tercih ediyorum. Sizler isterseniz GNOME da yükleyebilirsiniz. SSH dan:

KDE için:
Kod:
# yum groupinstall "KDE (K Desktop Environment)"
GNOME için:
Kod:
# yum groupinstall "GNOME Desktop Environment"
komutlarını veriniz. Yaklaşık olarak 150 MB lık dosya download edecektir.

VNC SERVERIN Kurulumu:anladığım kadarıyla VNC Server KDE ile otomatik gelmekte(En azından bende öyle oldu belki kullandıgım repolardandır). VNC SERVERIN makinanıza KDE ile birlikte gelip gelmedigini ogrenmek icin ssh dan:
Kod:
# vncserver
komutunu verin. Eğer sizden şifre isterse VNC SERVER kuruludur. ÖNEMLİ: Eger kurulu ise uygulamayı kill edip kapatın. Xorg.conf daki değişiklikleri yapmadan şifre girmenizi tavsiye etmiyorum. Eğer vnc kurulu değilse şu komut ile VNCSERVER ı kurabilirsiniz.
Kod:
# yum instal vnc
VNC de kurulduktan sonra gelelim VNC Conf dosyamızı editlemeye. /etc/sysconfig klasörü içerisinde bulunan vncservers adlı dosyayı istediginiz editör ile acıp içerisine şu satırları kendinize göre editleyip yazın.

VNCSERVERS="5:root"
VNCSERVERARGS[2]="-geometry 800x600

5 değeri kullanıcınızın ID'si. root'un ne olduğunu belirtmeme gerek yok Ekran çözünürlüğünü makinanıza gore deistirebilirsiniz.

sonrasında dosyayı kaydedip cıkın ve şu komutu girin ki VNC serverimiza şifremizi belirtelim.

Kod:
# vncpasswd
Dikkat: Herhangi bir user şifresi olmasına gerek yoktur. Kafanıza gore bir şifre verin. root şifresini filan vermeye gerek yoktur.

Firewall'ınızın VNC'ye göre konfigüre edilmesi: vnc Serverinizin çalışması için 5900'uncu portu firewallınızdan açmalısınız ki bilgisayarınıza bağlanabilesiniz.
/etc/sysconfig/iptables
adlı dosyayı acıp içerisine şu satırı ekleyin.

Kod:
-A RH-Firewall-1-INPUT -m state --state NEW -m tcp -p tcp --dport 5900 -j ACCEPT
deişikliği kaydedip cıktıktan sonra iptables i restart etmelisiniz.

Kod:
# service iptables restart
kodu ile firewallınızı yeniden başlatabilirsiniz.

X Pencere yöneticisini konfigüre etme:
/etc/x11/xorg.conf dosyasını açıp içerisine su satırları ekleyiniz.

Section "Module"
Load "vnc"
EndSection

Not:Eğer zaten Module diye bir alt kategori var ise altına sadece Load"vnc" yazın.

Screen Sectionı muhakkak ki config dosyanızda mevcuttur. Onu aşağıdaki gibi değiştirin.
Kod:
Section "Screen"
        Identifier "Screen0"
        Device     "Videocard0"
        DefaultDepth     24
        SubSection "Display"
                Viewport   0 0
                Depth     24
        EndSubSection
Option "SecurityTypes" "VncAuth"
Option "UserPasswdVerifier" "VncAuth"
Option "PasswordFile" "/root/.vnc/passwd"
EndSection
dosyayı kaydedip cıkın.

sonrasında
Kod:
# startx
komutunu vererek X serveri başlatın.

VNC ISTEMCISINI INDIRMEK:
http://www.tightvnc.com/download.html adresinden Tiny VNC Programını indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz arkadaşlar.

Programın goruntusu aşağıdaki gibidir.

Ipnizi ve şifrenizi girin ve

Umarım bu yazım işinize yarar arkadaşlar. saygılar

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5