İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Windows Yazı tipleri yönetimi Değişiyor

X

Xman

Misafir
Yıllardır değişime uğramayan Windows yazı tipi denetimi, Windows 7 ile önemli bir değişim yaşayacak.

Windows 7 pre-beta sürümü detaylı olarak mercek altına alındığında, Microsoft'un sadece Paint ve WordPad'e yeni bir görünüm kazandırmadığı ortaya çıkıyor.

Birçok Windows sürümünden bu yana hiç değiştirilmemiş olan yaz tipi kurma ve yönetme diyalogları Windows 7 ile yeniden parıl parıl parlayacak. Yıllardır süregelen eski diyalog penceresi tamamen devre dışı kalıyor ve yazı tipi klasörünün daha rahat olacak şekilde süslenmesiyle güncelleniyor.

Kullanıcı klasör içinde dolaşırken yüklü yazı tiplerinin ön izlemeleri gösteriliyor. Ön izlemede her font için ikon üzerinde alfabenin ilk üç harfi gösteriliyor. Böylece kullanıcı fazla uğraşmadan font hakkında bir ilk izlenim edinebilecek.

Klasöre ek olarak denetim masasından da erişilebiliyor. Aynı aileye ait yazı tipleri ayrı ayrı değil gruplandırılmış biçimde gösteriliyor. Aynı aileye ait yazı tiplerine bakmak istediğinizde tek bir tık yetiyor. Yani yazı tipi aileleri, klasörlere benzer şekilde muamele görüyor.

Ayrıca belli başlı yazı tiplerini devre dışı bırakmak da yeni imkânlar arasında yer alıyor. Mesela Avrupalı kullanıcılara Arapça veya İslav yazı tipleri gözükmeyecek şekilde ayar yapılabiliyor.

BordoMavi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu özellik cidden güzelmiş en sonunda tasarımcıları düşünmüşler program yükleyipte yazı tipini incelemekten kurtarmışlar tasarımcılara büyük kolaylık olur. bilgi için teşekkürler

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
3.parti program kullanmaktaki amaç font yüklemekten ziyade istediğimiz zamanda silebilmek için. Aynı esnekliği sağlayacaklarını sanmıyorum. Yine bir çok kullanıcı font klasörüne binlerce font yükleyecek ve sistemi çökertene kadarda bu devam edecektir. Ama aynı 3.parti programlar gibi bir tıkla iptal edilen diğer tıkla yeniden yüklenecek bir düzen oluştururlarsa süper olur tabi...
ama amacın bu oldugunu sanmıyoum zaten :D

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
yok canım firmalar arasında etik kurallar olduguna inanıyorum öyle birşey olacağını sanmam zaten...xp çıktıgından beri cd ve dvd yazabiliyor ama hiç bir zaman nero gibi geliştirmedi ya da movie maker ı profesyonel hale getirmedi ;)
tekelleşiyo diyenler çekemeyenler...Google da açıklasın o zaman kaynak kodları diyesi geliyor insanın :D

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
ver yıllardır hem macintoshta hemde pc de suitcase kullanıyorum. bildiğin gibi her 2 sistemdede çok font yüklersen sistem çökebiliyor. bu programla istediğin fontu tek tıklama ile kuruyor yada kaldırabiliyorsun

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5