İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

WordPress Admin Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım ?

murataktasblogcom

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
İnsanlık halidir oldu WordPress sitemizin yönetim paneli giriş şifremizi unuttuk. Unutmayın ki bu dünyanın sonu değil. Kısa ve basit bir kaç adımda şifremizi kurtarmak mümkün. Unutmamızdan ziyade sitemizin güvenliği açısından belirli aralıklarda şifremizi güncellemekte fayda var.
En basit ilk yöntemi uygulayabilmemiz için WordPress Kurulumu yaparken vermiş olduğumuz e-posta adresine erişim sağlayabiliyor olmalıyız.
Oldu ki e-posta adresinizi kaybettiniz erişim sağlayamıyorsunuz. İşte o zaman işlerimiz biraz karışacak ve yazımıza giriş yaparken söylediğim kısa ve basit sözlerimi geri almak zorunda kalacağım.

İlk adımımız olan e-posta adresimiz ile kurtarma yöntemini gerçekleştirmek için siteniz.com/wp-admin adresine giriş yaparak yönetim paneli giriş ekranına erişim sağlıyoruz.

wp-admingirisekrani.png
WordPress Giriş Ekranı
Giriş ekranını yukarıda eklemiş olduğum görsel ile görebilirsiniz. İşaretlemiş olduğum “Parolanızı mı unuttunuz?” linkine tıklayarak bir sonraki adıma ilerliyoruz.
parolamiunuttum.png
E-posta ile kurtarma ekranı
Görselde gördüğünüz gibi kurulum sırasında vermiş olduğumuz wordpress veri tabanımızda kayıtlı olan e-posta adresimizi yazarak işaretlemiş olduğum “Yeni parola al” butonuna tıklayarak e-postanıza gelen şifre yenileme mailindeki linke tıklayarak yeni parola oluşturup yönetim panelimize giriş yapabilirsiniz.
Bir sonraki diğer ve kesin kurtarma yöntemimiz ise siteniz.com:2082 adresinden Cpanelinize erişim sağlıyorsunuz. Cpanel ana sayfada Phpmyadmin‘e tıklayarak WordPress Veri Tabanına girmiş oluyoruz.

phpmyadminusers.png
PhpMyAdmin WordPress Veri Tabanı
Yukarıda belirtmiş olduğum görselde sarı işaretli yerlere tıklarak WordPress sitemizin admin kullanıcısının bilgilerini görüntüledik.
“Düzenle” kısmına tıklayarak admin kullanıcımızı düzenleme ekranına giriyoruz. Düzenleme ekranını aşağıdaki görselde göreceksiniz.
phpmyadminuseredit-1024x477.png

Öncelikle Kırmızı işaretli alanlara dikkat ediyoruz. user_pass yazan satırdaki varchar(255) kısmını resimdeki gibi MD5 şifrelemeyi seçiyoruz.
MD5, WordPress’in şifrelerimizi daha güvenli olabilmesi için ve php veri tabanına uyumlu olabilmesi için kullandığı şifreleme algoritmasıdır.
MD5 kısmının karşısına çizmiş olduğum kırmızı okun olduğu kısıma yeni şifrenizi girerek sağ alt köşedeki “Git”butonuna tıklayarak güncellemenizi yaparak yeni şifreniz ile yönetim panelinize erişim sağlıyabilirsiniz.

sitemde paylaşmış olduğum makaleyi buradada paylaşmak istedim bu konu ile alakalı en son 2009 da bir arkadaş yazmış diye gördüm. Güncel olarak görsel ve akıcı anlatımım ile faydalı olmasını temenni ediyorum. Diğer wordpress konuları için
Kaynak : Murat Aktaş Kişisel Blog sitemi ziyaret edebilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Son düzenleme:

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5