İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Wordpress Eklenti Kurulumu Nasıl Olur?

jacktheblack

0
İyinet Üyesi
Reaction score
14
Sistem 10 üzeri resim paylaşımına izin vermediği için 2 mesajda wordpress eklenti kurulumunu anlatıyorum.

Wordpress Eklenti Kurulumu Nasıl Olur?

Wordpress sistemi günümüzde webmasterlar tarafından sıklıkla tercih edilmekte ve websitelerinde kullanılmaktadır. Hazır web sitesi scriptlerinden birisi olan Wordpress’in tercih edilme sebeplerinden birisi de, herhangi bir kodlama veya tasarım bilgisi gerektirmemesidir. Bu yüzden, herhangi bir blog veya bilgi paylaşımının yanı sıra webde bir çok içeriği barındırmak için açılan websitelerin bir çoğu Wordpress gibi hazır sistemleri kurmaktadır. Bunun nedeni başta da belirttiğimiz üzere herhangi bir kodlama veya tasarım bilgisi gerektirmemesidir. Çünkü, Wordpress sistemi hazır bir sistem olup, bu sisteme entegre edebileceğiniz bir çok tema bulunmaktadır. Hal böyle olunca bir çok webmaster bu tür hazır sistemleri kurmaktadır. Wordpress sistemi her ne kadar hazır bir script olsa da içine entegre edilecek eklentiler (Plugin) sayesinde çok iyi verim alabileceğiniz harika bir websiteniz olabilir. Bu yazımızda sizlere Wordpress sistemlerinde kullanabileceğiniz eklentileri sisteme hızlı ve kolay şekilde nasıl kuracağınızı anlatacağınız.
Öncelikle Wordpress eklentilerini sisteminize kurmanız için 2 türlü yol vardır. Bunlardan birisi FTP yolu ile bir diğeri de admin panelindendir. Sizlere bu iki yolu ayrı ayrı detaylı olarak anlatacağız.

Öneri 1 : FTP Yoluyla Eklentileri Sisteme Entegre Etmek
Bu yolu anlatmadan internetteki bir siteden veya wordpress sitesinden beğendiğiniz ve sitenizde olmasını istediğiniz eklentiyi bilgisayarınıza indirdiğinizi farzediyoruz.

Adım 1: FTP ile wordpress yüklü sitemizin ana dizinine bağlanıyoruz.
1_4.jpg

Adım 2: Sitemizin ana dizinine bağlandıktan sonra WP-Content klasörünü tıklıyoruz.
2_3.jpg

Adım 3: WP-Content klasörünün içinde gördüğünüz üzere Plugins adlı bir klasör bulunmakta. Bu klasörün içine girerek eklentimizi bilgisayarımızda ftpnin içine atıyoruz. Artık kuracağımız eklenti sisteme yüklendi. Şimdi bunu sisteme entegre edeceğiz. Bunun için Wordpress sitemizin admin paneline giriş yapıyoruz.
3_3.jpg

Adım 4: Admin panelimizin ana sayfasında sol kısımda bulunan menüden Eklentiler bölümünde bulunan “Yüklü Eklentiler” seçeneğine tıklıyoruz.
4_4.jpg

Adım 5: Örnek olması bakımından sistemize FTP üzerinden Breadcrumb NavXT adlı eklentiyi atmıştık. Resimde gördüğünüz üzere arka planı gri renkte olarak eklentimiz yüklenmeye hazır durumda.
5_3.jpg

Adım 6: Bu kuracağımız eklentiyi aktif hale getirmek içinde “Etkinleştir” seçeneğini tıklayarak , eklentimizi aktif hale getiriyoruz. Aktif hale getirdiğimizde ise, arka planın tamamen beyaz olması ve “etkinleştir” yazısının kaybolup “etkisizleştir” yazısının görünmesi gerekiyor. Eğer bu şekilde görünüyor ise eklentimiz artık aktif hale gelmiştir. Eklenti ayarlarını da ayarlar sekmesinden yapabilirsiniz.

6_3.jpg

• Like
Reactions: Loi

jacktheblack

0
İyinet Üyesi
Reaction score
14
Öneri 2: Admin Paneli Üzerinden Eklentileri Sisteme Entegre Etmek

Adım 1: Admin panelimize giriş yaptığımızda karşımıza çıkan ana sayfadaki sol menüdeki eklentiler kısmında bulunan “Yeni Ekle” seçeneğini seçiyoruz.
7_4.jpg

Adım 2: Sisteme yine örnek olarak Breadcrumb NavXT eklentisini kuracağız. Siz başka eklenti kurmak istiyorsanız “Ara” kısmına kuracağınız eklenti adını yazabilirsiniz. “Eklentilerde Ara” seçeneğini seçiyoruz.
8_2.jpg

Adım 3: Arama sonucu karşımıza yükleyeceğimiz eklenti çıkmış bulunmakta. Sağ kısımda bulunan Yükle kısmına bastığımız zaman karşımıza yükleme ekranı gelecek. “Şimdi Kur” seçeneğini tıkladığımız eklenti sisteme yüklenmeye başlayacak.
9_3.jpg

10_2.jpg

Adım 4: Yüklenme sorunsuz şekilde bittiğinde karşımıza çıkacak sayfa şu şekildedir. Gördüğünüz üzere eklentimiz başarı ile yüklendi. Eklentiyi aktif etmek içinse “Eklentiyi Etkinleştir” seçeneğini seçiyoruz.

11.jpg

Adım 5: Eklenti etkinleştirildiğinde karşımıza çıkan sayfa şu şekilde olacaktır. Gördüğünüz üzere FTP yoluyla anlattığımız son adımlardaki gibi eklentimiz aktif hale gelmiş.

12_2.jpg

Yukarıda anlatılan seçeneklerden istediğinizi seçebilir Wordpress sisteminize eklentileri kurabilir ve aktif edebilirsiniz. Tercih size kalmış.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5