İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

WordPress Font Değiştirme Google Web Fonts Kullanma

Bityavrusu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
google-web-fonts.jpg

Wordpresste fontunu beğenmeyen veya Wordpresste Türkçe karakter sorunu yaşayan ve SEO açısından faydalı olsun diye Google amcanın sevdiği Google Web Fontlarını kullanmak isteyenler var. Bu o kadar kolay ki, hiç ama hiç kodlarla uğraşmayacaksınız, bende bu sayede Google Web Font kullanıyorum blogumda ve herkese tavsiye ederim !

İnatla ben eski kafalıyım CUFON kullanacağım diyorsanız size kalmış birşey google amca bunları seviyor, demedi demeyin :)

WP Google Fonts

Wordpress Google Fonts eklentisi kullanımı gerçekten çok kolay bir eklenti. Eklentiyi kurduktan sonra Admin Paneli > Ayarlar > Google Fonts a giriyoruz ve Fonts kısmından istediğimiz fontu seçiyoruz hepsi Google ın sevdiği fontlar ama hepsi türkçe destekli değildir. Fontumuzu seçtikten hemen sonra Show Optionsa basıp fontu nerede kullanmak istediğimizi hangi karakter grubunda olmasını istediğimizi seçip save all fonts diyoruz.

Farklı bölümlerde farklı fontlar kullanmak isteyen arkadaşlar alttaki font menülerinden ( FONTS 2 FONTS3..) diğer fontu seçip onları kullanmak istedikleri yeri seçebilirler.

Bu eklentinin bir diğer özelliği ise istediğiniz CSS kodunada font seçebiliyorsunuz. Çok geniş ama basit ayarları var herkes kendine istediği fontu seçip kolaylıkla kullanmaya başlayabilir :)

google-web-fonts-wordpress-font-degistirme.png

Bütün fontlar Türkçe karakter destekli değil, o yüzden size Türkçe Karakter Destekli Google Web Fonts listesi vereceğim, tabiki hepsi bunlarla sınırlı değil. Araştırıp başka Türkçe Karakter Destekli Google Web Fontlarınada ulaşabilir onları kullanabilirsiniz.

1. Source Sans Pro
  2. Cuprum
  3. Dosis
  4. PT Sans
  5. Armata
  6. Ropa Sans
  7. Istok Web
  8. Arimo
  9. Ubuntu
  10. Ubuntu Condensed
  11. Pathway Gothic One
  12. Roboto
  13. Scada
  14. Quattrocento Sans
  15. Courgette
  16. Radley
  17. Archivo Narrow
  18. Oswald
  19. Open Sans
  20. Inconsolata
  21. Karla
  22. Molengo
  23. Rosario
  24. Roboto Condensed
  25. Play

Wordpress Google Web Fonts Eklenti Sayfası

Kaynak: Bityavrusu.com

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır diyerekten kaynak göstererek paylaşımlarınızı ve değerli yorumlarınızı bekliyorum :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5