İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Wordpress için gereken her şey | Hızlı ve güvenli bir site oluşturun

eseslituna

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
23 Kasım 2020
Mesajlar
7
Reaction score
0
Konum
eskişehir
Herkese iyi forumlar, ben Tunahan Ertan. Sizlere bildiğim tüm bilgileri aktaracağım. Ancak bu konuya sığmayacağı için farklı konular açacağım. Temel olarak burada size bildiklerimi aksedeceğim. Sürçü lisan edersem affola...
--------------------------------------------
Öncelikle sizlere kendi websitemi örnek olarak yazayım inceleyin... https://ertanhaber.com/
--------------------------------------------
WordPress ile site kurma ya da wordpress site yapımı diye araştırma yapıp şu an bu yazıya gelip, bu satırları okuyorsanız eğer,
Site kurmanın wordpress ile mümkün olduğununa bir şekilde yaptığınız arşatırmalar veya duyumlar sonucu biliyorsunuz demektir.
Evet wordpress ile site kurmak mümkün !
Hem de wordpress ile aklınıza gelebilecek her türlü site modelini kolaylıkla kurmak mümkün!
Bir de işin en güzel yanı ne biliyor musunuz ?
Kurcağınız site nasıl bir site olursa olsun, bunu hiç bir kod bilgisine ihtiyaç duymadan yapıyor olmanız !
Evet, wordpress site kurma işlemi hiç bir kodlama ya da teknik bilgi gerektirmez. WordPress yönetimi bir word, excel programı kullanmaktan farksızdır.

Bizim bu yazıda wordpress site kurma mantığımız şöyle işleyecek;

1-Öncelikle domain ve hosting alacağız.
2-Ardından aldığımız bu domain ve hosting üzerine ücretsiz wordpress alt yapısını kuracağız.
3-Ve kurduğumuz wordpress üzerine ise nasıl bir site kurmak istiyorsak, o site yapısı ve kategorisine uygun bir tema bulup, satın alıp, wordpress üzerine kurulumunu yapacağız.
4-Son olarak ise temamızın ayarlarını ve tasarımını yaparak sitemize son şeklini vereceğiz.

Şimdi, wordpress site kurma kavramı çok genel bir kavram. Siz wordpress ile site kurmak istiyorsunuz ancak tam olarak nasıl bir site kurmak istiyorsunuz ?

Blog sitesi ile makale yazarak para kazanmak için mi ? E-ticaret sitesi mi ? Emlak sitesi mi ? Araç yıkama / Araç kiralama sitesi mi? Kuaför – Berber sitesi mi ? Firma sitesi mi ?

Restorantınız için online rezervasyon sitesi mi ? internetten para kazanmak için wordpress ile site kurmayı öğrenip, insanlara site kurarak para kazanmak için mi ? ya da yine bunlar gibi farklı kategoride yer alan başka bir site mi ?

Her ne kadar wordpress site yapımı genel bir kavram olsa da, altında onlarca hatta yüzlerce farklı kategoride yer alan site fikri olsa da,

Bu wordpress site kurma rehberi ile aklınıza gelebilecek her türlü kategoride yer alan bir web sitesi inşa etmeniz mümkün olacak. Yani bu rehber ile psikolog olan biri de, dişçi olan biri de veya avukat olan biri de kendi sitesini kurabilecek.

Çünkü her ne kadar bir restorant sitesi ile bir dişçi polikiliniği sitesi tasarım olarak farklılık gösterse de, hosting + domain + wordpress gibi ( bunların ne olduğuna yazının devamında detaylı değiniyorum. ) temel, ortak ve aynı yapı ve adımlar üzerine kuruluyorlar.

Olmazsa olmaz eklentiler:

Ücretsiz olarak sunulan ve milyonlarca internet sitesinin alt yapısı olan WordPress tema ve eklentiler ile çalışmakta olan bir CMS yazılımıdır. Gerek ücretli, gerekse de ücretsiz eklentiler ile istediğiniz tüm işlevleri yerine getirebileceğiniz WordPress siteniz için en popüler eklentileri tanımalısınız. İşte o WordPress eklentileri ve işlevleri;

All in One SEO Pack veya YoastSeo
İnternet sitenizin tüm SEO ayarlarınızı yapmanızı sağlayan bir eklentidir. Anasayfanız için pek çok SEO ayarı yapmanızı sağlayan eklenti aynı zamanda yazılarınız ile birlikte kategori sayfalarınız ve diğer içerikleriniz için de ayrı ayrı SEO işlemleri yapabilirsiniz. Hem benim için, hem de eminim ki binlerce webmaster için WordPress kurulumundan sonra ilk olarak kurulan, kurulması gereken eklentiler arasında yer alıyor.
Yoast Seo ile ilgili makalemi okumak için ziyaret edin: https://ertanhaber.com/yoast-seo-ayarlari-nasil-yapilir/
Akismet
İnternet sitelerinin en büyük sorunu şüphesiz ki gelen spam yorumlar. Özellikle blog sitelerinde yer alan içeriklere gelen bu yorumlar Akismet eklentisi sayesinde sizi rahatsız edemeyecek. Akismet.com üzerinden alacağınız üyeliğiniz ile birlikte anında gelen tüm spam yorumları size göstermeden istenmeyen olarak işaretler ve büyük bir dertten kurtarır.
Akismet eklentisi WordPress kurulumu ile birlikte otomatik olarak eklentileriniz arasında yer alacaktır. Eğer bir sebepten gelmedi veya sildiniz, sonradan yüklemeye karar verdiyseniz buradan indirebilirsiniz.
Google XML Sitemaps
Evet internet sitenizi kurdunuz, içeriklerinizi de eklediniz. Peki, ziyaretçiler sizi arama motorlarında nasıl bulacak? İnternet sitenize ziyaretçi çekmek istiyorsanız öncelikle arama motorlarına sayfalarınızı bildirmelisiniz. Google XML Sitemaps bu konuda WordPress eklentileri arasında en iyisidir.
GOOGLE XML sitemap hakkında detaylı bilgi için tıkla: TIKLA
Google XML Sitemap içerisinde hangi sayfaları arama motorlarına bildirip bildirmeyeceğiniz ile birlikte farklı noindex seçenekleri de yer alıyor.
WP Super Cache veya LiteSpeed Cache
İnternet siteniz ne kadar hızlı ise kullanıcı deneyimi o kadar artacak ve ziyaretçileriniz memnun olacaktır. İnternet sitenizin hızı pek çok farklı noktayı da etkilemektedir. Bu noktada sitenizi hızlandırmak için yapmanız gereken ilk iş bir ön bellek sistemi kurmanızdır.
Wp Super Cache gelişmiş özellikleri ile pek çok veriyi ön belleğe almakta ve internet sitenizin hızını arttırmaktadır.
LiteSpeed hakkında detaylı bilgi için tıkla: TIKLA
Wordfence Security
Herşeyi en iyi şekilde yaptınız, her gün binlerce ziyaretçi alıyor, blog yazılarınızı tanıyor, ürünlerinizi satıyorsunuz. Peki, güvenlik? Siz hiç gece yarısı iş yerinin kapısı açık bir işletme gördünüz mü? WordPress sitenizin de güvenliğini almamanız durumunda internetteki zararlı kişi ve yazılımlardan nasibinizi alabilirsiniz.
WordPress için güvenlik önlemleri almanızı sağlayacak en popüler eklenti ise Wordfence Security.
Imagify Image Optimizer
SEO ve sitenizin kalitesi için vazgeçilmez eklentilerden biri de Imagify Image Optimizer olmalı. Sitenize eklenen tüm resimleri 3 farklı algoritmadan geçirmekte ve en iyi sıkıştırma işlemlerini uygulamaktadır.


Arkadaşlar umarım faydalı olmuştur. Kendinize dikkat edin :)
 
Son düzenleme:

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi
Üst