İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İpucu WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları ( Resimli )

PauLShark

0
İyinet Üyesi
Reaction score
51
Konu : Permalink işlemleri
Zorluk: Orta derece ( yeni başlayanlar için )

WordPressi burada başarı ile kurduk, sisteme girdik, şimdi sıra geldi SEO için birkaç çalışma yapmaya. Bunların en başında kalıcı bağlantı ayarları yani permalink geliyor. Aşağıda resimlerle size anlatmaya çalışacağım.

Yukarıda da görüldüğü gibi admin paneli / ayarlar / kalıcı bağlantılar sekmesine tıklıyoruz.

Yukarıda çizgi içerisine aldığım bölümü işaretleyip yanına;

/%postname%/ yazarsanız linkleriniz ; siteadi.com/yazi-ismi/

/%postname%.html yazarsanız linkleriniz ; siteadi.com/yazi-ismi.html

/%category%/%postname%/ yazarsanız linkleriniz siteadi.com/kategori/yazi-ismi.html şeklinde görünür.

Aynı sayfada altta bulunan kategori temeli kısmına,kategori bağlantılarınızda ne görmek istiyorsanız onu yazabilirsiniz.

Örnek: Kategori temeli: Konular

Görünürlük : siteadi.com/konular/yazi-ismi.html

Aynı şey etiket temeli içinde geçerlidir.

Bu şekildeki ayarlar yeni siteler için idealdir. Kısa bir süre sonra index sayısı fazla olan fakat herhangi bir permalink işlemi yapmayanlar için ayrıyetten .htaccess'den yeni linklere nasıl yönlendirme yapılır göstermeye çalışacağım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
253
resimdeki kalıcı bağlantılar yazısının altındaki olaya da müdahale etmeni istiyorum(aref gibi oldu)
eline sağlık

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
253
ivit:D merak ettim

ogk17

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
%postname%/

/%postname%.html

hocam peki hangisini google daha çok sever :D

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
253
.html olan daha çok tutuluyor, istersen sen deneme yap, bak bakalım hangi uzantı google da önce çıkıyor, yazarsın buraya

ogk17

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
%postname%/ bunu kullandım bi deniyeyim bakalım sonucu yazarım

PauLShark

0
İyinet Üyesi
Reaction score
51
%postname%/

/%postname%.html

hocam peki hangisini google daha çok sever :D

.html'nin olumsuz bir tarafı yok fakat kısa url ve "heceleme" açısından %postname%/ 'i öneriyorum. Tabii öyle aşırı gözle görülür farkları olmayabilir.

Yinede birkaç görüşü belirtiyim burada ( seoteknikleri );

Kalıcı bağlantı ayarlarını yaparken gönderinin/yazının adres uzantısının illa html ya da htm olacak gibi bir zorunluluğumuz yok. Elbette Google html ya da htm uzantılı sayfaları sevecektir. Ama buradaki temel amaç, sayfa uzantısını html yapmak değildir. Bana göre kalıcı bağlantılardaki amaç, bağlantıyı en kısa ve en anlaşılır biçimde yapmaktır. Yani heceli seçenektir.

Örnek: http://www.xxx.com/bu-bir-yazi-adresidir/

Tabi yukarıdaki örnekte yaptığımız kalıcı bağlantı heceleme şeklidir. /%postname%/ ifadesiyle yapılır. Ama bazı kaynaklar, Google’ın bu tür link yapılarını dizin olarak algıladığını söylüyor. Dizinlerin güncelliğini göz önünde bulunduracak olursak, bu tür link yapılarının arama motorları tarafından daha sık takip edildiği söyleniliyor. Doğruluk derecesi nedir bilinmez, kimse bilemez ama bana mantıklı geldi. Birçok kişi bu tür link yapısını kullanarak çok başarılı olmuşlardır.
Ayrıca bu kalıcı bağlantı adresinin sonundaki / işareti sayfanın hızlı açılmasını sağladığı söyleniliyor.
html ve htm uzantılı sitelerde başarı sağladıklarını söyleyenler var. Sonuna kadar haklılar. Ama burada bilinenler ile başarılanlar değil de bilinmeyenlerle başarılanlar bizim için önemli. Seoliz.com sahibi Cenk kardeşimizin bir oyun sitesi var. Adresi www.cenkoyun.com. Sitede oyunların sayfa uzantısı php olarak geçiyor. Ama isimleri heceli bir biçimde. Tek fark, adreslerin uzantısı, html ya da htm değil de php dir. Uzantı ile sağlanan başarıya çok iyi bir örnektir bu. Tüm sayfaları arama sonuçlarında çok aktif olarak yer alıyor. Sayfa pagerankları da oldukça yüksek. (Arama sonuçlarındaki aktifliği ve sayfa pageranklığın yüksekliği sadece sayfa uzantısına bağlı değildir.)

SeoHocası:

Sayfa uzantı yapısı, Seo çalışması için sitelerin en çok merak ettiği konulardan birisidir. Sitelerin sayfa uzantısı olarak .html , .php, .asp, veya bunlardan hiçbirini kullanmaması seçeneklerini ele alarak hangisinin daha faydalı olduğunu söyleyeceğim.

Sayfa uzantısı olarak birçok forum ve sitede .html önerilmektedir. Bunun sebebi olarak da, sitenin statik bir yapıda gösterilmesi Google gözünde daha değerli olduğu vurgulanmaktadır. Aslında bu bilgi uzun süredir doğru sanılarak pek çok site tarafından uygulansa da, işin aslı böyle değildir.

Site url adresi karakter sayısı olarak ne kadar kısa olursa o kadar hatırda kalıcı olur, aynı zamanda seo açısından da o kadar değerlidir. Dolayısıyla yayınlanan yazılarda yazı başlıkları ne kadar uzun olursa olsun, yazıların urlsi daima kısa ve öz tutulmalıdır. Yazı urllerine son ekler de dahildir.

Bir yazının .html ile bitmesi fazladan 4 karakter daha uzun olmasına sebep olacak dolayısıyla seo açısından daha zayıf bir konuma gelecektir. Bir site hangi kodlama diliyle yazılmış olursa olsun .htaccess dosyası ile uzantısı değiştirilebilir. Google bunu bildiği için sitelerin html veya php uzantısını dikkate almamaktadır. Bu sebeple, sitelerde .html kullanmamız sadece kendimizi kandırmaktır. Seo açısından hiçbir yararı olmadığı gibi urlnin uzun tutulmasını sağlayarak seo açısından sitenin kalite puanını düşürmektedir.

Seohocasi.com üzerinde de 8 ay önce kurulurken .html yapısıyla kuruldu, ancak bu zamana kadar ki deneyim ve incelemelerim sonrasında doğru olmadığını anlayarak bu makaleyi sizlerle paylaşmaktayım. .html yapısını site üzerinde de değiştirmiş bulunuyorum.

hitmans58

0
İyinet Üyesi
Reaction score
17
Konuyu biraz hostlatmış gibi oldum ama /%category%/%postname%.html mi yoksa %postname%/ veya /%postname%.html bircok seocu /%category%/%postname%.html lakin bircoguda /%postname%.html öneriyor kafam cok karıstı bana da /%postname%.html cazip geliyor önerileriniz nelerdir

daniel1336

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
100
Evet yaptım şimdi aynıymış üstadım, demin htaccess de hata yapmışım kodu yapıştırırken, ah bu heyecan :D

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
253
Konuyu biraz hostlatmış gibi oldum ama /%category%/%postname%.html mi yoksa %postname%/ veya /%postname%.html bircok seocu /%category%/%postname%.html lakin bircoguda /%postname%.html öneriyor kafam cok karıstı bana da /%postname%.html cazip geliyor önerileriniz nelerdir

%category%/%postname%.html : burada kategoriden bile hit çekebilirsin ama gereksiz bir uzamaya sebep olur.

/%postname%.html: bunun seosu bana göre daha kuvvetli

bilgin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba.
%postname şeklinde bağlantı ayarımı yaptım ancak öyle yapınca da sayfaya erişemiyorum.
Varsayılan değerde olunca çalışıyor. ?id=52 şeklinde olunca yani.
Bunun sebebi ne olabilir? Localhost üzerinde çalışmasının bir ilgisi olabilir mi?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5