Wordpress Optimizasyon (Veritabanı)

faruk1406

0
İyinet Üyesi
Katılım
21 Ağustos 2010
Mesajlar
38
Reaction score
1
Wordpress optimizasyon işlemleri ile ilgili ilk yazımızda veritabanını nasıl optimize edebiliriz bunu öğreneceğiz.Ve ilk adım olarak veritabanında onarma işlemini gerçekleştireceğiz.


[highlight]Önemli[/highlight]: İlk olarak veritabanınızı yedekleme işlemlerini önermekteyiz.Herhangi bir sorun yaşamanız takdirde geri dönüş için yedekleme işlemlerinin yapılması gerekmektedir.
Veritabanını onarma işleminde yapılması gereken oldukça basit ve wordpress sisteminin bize kolayca bu işlemi sunduğu bir adres yolu bulunmaktadır.

http://www.siteadı.com/wordpress/wp-admin/maint/repair.php

wordpress-veritaban%C4%B1-optimizasyonu.png


Gördüğünüz gibi resimdeki uyarıyı aldık.Bu uyarı sizi korkutmasın sadece tek bir kod ile adres yolunu çalıştırmayı başarabileceğiz.

Bunun için yapmanız gereken wordpress dosyalarınızın kurulu olduğu dizine ulaşıp wp-config.php isimli dosyayı değiştirmektir.Bu işlemi ftp, cpanel üzerinden ya da wordpress yönetici panelinizden düzenleyici işlemlerinden wp-config.php dosyasını düzenleyerek yapabilirsiniz.
Dosyaya eklemeniz gerek kod: define('WP_ALLOW_REPAIR', true);

Düzenlemeyi bitirdikten sonra(yukardaki kodu wp-config.php dosyasına ekledikten sonra) yeniden http://www.siteadı.com/wordpress/wp-admin/maint/repair.php adresine ulaşmanız gerekmektedir.

wordpress-veritaban%C4%B1-optimizasyonu-2.png


Son adım olarak ise “[highlight]veritabanını tamir et[/highlight]” ve “[highlight]veritabanını tamir et ve iyileştir[/highlight]” işlemlerini uygulayarak veritabanımızı onarma ve optimizasyon işlemlerini tamamlamış bulunuyoruz.

Bu uygulama sayesinde optimize sağlayarak daha hızlı bir siteye kavuşacak, ziyaretçilerimize ve google taramalarına elverişli bir ortam oluşturabileceğiz.

Wordpress optimizasyon işlemleri derslerimizde ilk olarak onarma işlemleriyle başlamış bulunuyoruz.Daha sonraki yazı dizimizi takip etmenizi dileriz..

Kaynak

Diğer optimizasyon işlemlerimiz:

WordPress Optimizasyon (WP-DB Manager)
WordPress Optimizasyon (WP-Optimize)
WordPress Optimizasyon (Veritabanı İzlerini Silme)
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
Üst