İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Wordpress SEO : Link yapısı , Kalıcı Bağlantı Ayarları "/"

Oğuz

2
İyinet Üyesi
Reaction score
96
WordPress kullanıcı sayısı gün geçtikçe artmaktadır.Wordpress Admin panel’e giriş yapmış olan herkes aşağı yukarı bu menü bağlantısı görmüştür.Öncelikle

Kalıcı Bağlantılar Nedir ?

WordPress in kurulumunu tamamladığınız an itibari ile yazı linkleri PHP formatta yazı id göre yani siteadresi.com/?p=123 bu yapıda oluşmaktadır.

SEO açısından pek sağlıklı bir link yapısı değildir.

Çünkü google kelime aramalarında sonuçlarda görünmek adına link içerisinde mutlaka başlık geçmelidir.

Örnek verecek olursak eğer siteadresi.com/yazi-basligi.html örneğini verebiliriz.

Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl yapılır ?

WP-ADMİN alanına giriş yaptıktan hemen sonra sol menüde Ayarlar -> Kalıcı Bağlantılar – Özel Yapı
kısmından
/%postname% – www.siteadresi.com/yazi-basligi
/%postname%/ – www.siteadresi.com/yazi-basligi/
/%postname%.html – www.siteadresi.com/yazi-basligi.html
/%category%/%postname% – www.siteadresi.com/kategori/yazi-basligi
/%category%/%postname%.html – www.siteadresi.com/kategori/yazi-basligi.html

şeklinde bir çok seçenek ile ayarlayabilirsiniz. Bazı hosting sunucularında .htaccess‘e otomatik olarak link yapısı kodlarını oluşturmayabilir ve uyarı olarak .htacess dosyasına verilen kodları elle eklemeniz gerekebilir.

Kırmızı olarak belirttiğim URL yapısına dikkat ediniz yazı sonunda / işareti şeklinde bir seçenek belirledik.

Google ve diğer arama motorları, siteadresi.com/yazi-basligi/ gibi sayfaları dizin olarak algılılıyor dizinler’in güncel olması sebebi ile arama motorları tarafından daha sık olarak takip edilmektedir.

Kesinlikle wordpress kullanıcıları için önerdiğim link yapısı /%postname%/

Açıklayıcı ve kolay bir şekilde anlatım olduğunu düşünüyorum , sorun yaşadığınız yada merak ettikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Kaynak

Bolu Beyi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
Faydalı bilgi için teşekkürler, wordpresse geçersem dikkate alıcam bunları

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88
ufak bir eklemede bulunayım, eğer blogger'dan wordpresse geçiyorsanız;
En başta yıl/ay/yazı-başlıgı.html yapısını kullanın ki, sitenizde google bot 404 hatasıyla karşılaşmasın. Bugün akşam vaktim olursa, blogger'dan wordpress'e taşınmanın inceliklerini anlatmaya çalışacağım :)

yazan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Teşekkürler, wpde yeni olan arkadaşlara faydalı olacaktır. Fakat ben .html yapmayı sevmiyorum bağlantılarda. Ya bana denk geliyor yada gerçekten ne zaman .html ekleyip uzantı değiştirdiğimde tepe taklak geliyorum aramalarda.

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
Arkadaşlar bilgi sahibi olanlar şu sorumu cevaplayabilirler mi?

Şimdi .html yapmak önemli bunu biliyoruz. Acaba yeni başlayanlar sizce .html ile mi başlasınlar yoksa .htm olarak mı?

/%postname%.html

/%postname%.htm

yazan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Arkadaşlar bilgi sahibi olanlar şu sorumu cevaplayabilirler mi?

Şimdi .html yapmak önemli bunu biliyoruz. Acaba yeni başlayanlar sizce .html ile mi başlasınlar yoksa .htm olarak mı?

/%postname%.html

/%postname%.htm

İkiside aynı şey ozgurruh.
Ama .htm'dense .html daha iyidir. Hele ki başlangıç için .html tavsiye ederim. Google'ın ilk önce .html uzantılarını görüp index çektiği rivayeti vardı. Onuda bir hatırlatayım. :msp_biggrin:

İyi çalışmalar.

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
yazan teşekkürler açıklama için şimdi yeni başlayanlar için hangisi daha iyi tercihtir burdan belirtilirse eğer iyi olur çünkü sonradan dönmek linklerin yenilenmesi felan uzun iş olacağından ben herkese bilgi olsun diye bilerek sordum :)

bomonti

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
/%postname%.html/ kullanımı yapıldığında Google web master tarayıcı erişim robots.txt kısmında,

İzin Verildi
Bir dizin olarak algılandı; belirli dosyaların farklı kısıtlamaları olabilir

şeklinde bir uyarı veriyor ve URL gönderiyor ancak dizine eklemiyor.
özel format olarak
1. /%postname%.html veya
2./%postname%.html/ kullanımı yapan var mı? Özellikle bu 2.kullanımı yapan varsa mesajını bekliyorum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5