İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

WordPress Seo Rehberi

_SeCReT_

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Benim WordPress Seo Rehberini yazmaya başlıyorum.Artık herkezin bir bloğu var.Buda milyonlarca blog ediyor.Tabi ki hepimiz hit kazanmak için yazıyoruz bunun içinde seo bilgimizi artırmak gerekiyor.Artık seo konusunusunda nirvanaya ulaştığımı düşünüyorum.Daha önce basit bir makale yazmıştık bu makalede daha kapsamlısını bulacaksınız.
Temel Teknik Optimizasyon(Basit çalışmayla yüksek ödül)

WordPress seo konusunda benim kullandığım başarılı sistemler arasında demek yanlış olmaz.Ancak herkez kullandığı için bunu geliştirmek gerekiyor.Bu başlıkta bunları öğrencez.
Kalıcı Bağlantılar

İlk önce kalıcı bağlantıları değiştirmek gerekiyor.Permalink WordPressteki link yapsıdır.Örnek:

3tt.org/?p=<mesajsayısı>

Eğer önceden farklı bir kalıcı link yapsı kullanıyorsanız yenilere değiştirmek için yönlerdirme plugin‘i kurun.Ve şu adımları takip edin Yönetim Paneli ->Redirection -> Options(Türkçesi şuanlık olmadığı için ingilizcelerini yazıyorum) ordaki ” URL Monitoring” kutularından ” Modified posts” işaretleyin.Şimdi kalıcı linkleri değiştirebilirsiniz.

Ben /mesaj-basligi/ ya da /katagori-ismi/mesaj-basligi/ gibi teci ediyorum.Bunun için Ayarlar -> Kalıcı Bağlantılara gidiyoruz.
kal%C4%B1c%C4%B1-baglant%C4%B1lar-copy-300x199.jpg

/katagori-ismi/mesaj-basligi/ gibi kalıcı link için: /%category%/%postname%/

/mesaj-basligi/ gibi kalıcı link için: /%postname%/

Not: Bunun için WordPressin .htaccess dosyasını oluşturması lazım.Bunu elle ya da gerekli chmod değerleri ile kendisi yapabiliyor.
Başlıklarınızı(Title) Seo için Optimazsyon Edin
Otomatik olarak WordPress tarafından “Blog ismi » Blog Arşivi»…” gibi title ekleniyor.Bunları daha güzel hale getirmemiz gerekiyor.Bunun iki nedeni var:

* Arama motorları aranan kelimeye en yakın başlıklı siteyi ilk sırada gösterir.
* İnsanlar genellikler ilk sıralardaki sitelere bakarlar.İlk sırada çıkan sitenin hitti yükselir.

Bunun için bir çok yol var.Bunlardan en kolayı pluginle optimazsyon etmektir.Ben all in one seo kullanıyorum.Bu çok iyi işe yarıyor tabiki seçim.Siz isterseniz araştırıp size göre en iyisini bullabilirsiniz.
all-in-seo-pack-237x300.jpg

Otomatik ayarlar dışında olanları anlatıyorum:

Plugin Status: Enabled’ı seçin
Home Title: Site başlığını yazın.(10-15 harf arası olsun)
Home Description: Sitenizin genel açıklamsını yazın(100-150 harf arası olursa daha iyi)
Home Keywords (comma separated):Sitenizin içeriği ile ilgili anahtar kelimeleri yazın (10-15 tane ayrı kelime yazın)
Canonical URLs: Seçin
Rewrite Titles: Seçin
Use Categories for META keywords: Seçin
Use Tags for META keywords:Seçin
Dynamically Generate Keywords for Posts Page: seçin
Autogenerate Descriptions:seçin
Capitalize Category Titles:seçin

bu kadar bunun ayarıda.
Devamını Görüntüle Yazısını Optimize Edin

Bu yazı en fazla tekrar eden yazıdır.Sitenizin özgünlüğünü düşürür.Bu yazıyı değiştirmek yararınıza olur.Detaya girmeye gerek yok.
Resim Optimizasyonu

Seo’nun büyük bir bölümü resim optimazsyonudur.WordPress bunu otomatik olarak yapmıyor ancak WordPress 2.5 ve yukarsı(öyle hatırlıyorum) bunu elle girilmesini sağlıyor.Resimlerinizin iyi bir alt etiketi girilmelidir.Bunu yaparak resimleri indexleyen botlara büyük bir yardım etmiş oluyorsunuz.Onlarda sitenize resimlerden hit sağlıyor.

Bunun için tabiki herşeyden önce iyi bir konu başlığı ile uyumlu resim alt etiketi lazım.Bunu elle girmek biraz daha avantajlı ancak resim isimlerini konu başlığı ile aynı oalrak yazarsanız bu eklenti işinizi görür.

http://cdn.yoast.com/wp-content/uploads/2008/04/seo-friendly-images.png

Not: photo yerine Resmi yazarsanız işinizi güvence altına alırsınız.Ve Türkiye hiti alabilirsiniz.
Tema Optimazsyonu

Breacrumbs(Ben Nerdeyim)

Siz sayfalarınıza ve blog mesajlarınıza ben nerdeyim eklentisini koymak isteyeceksiniz.Bu eklenti sayfalarınıza ve blog mesajlarınıza “Anasayfa > Katagori > Blog Mesajı” gibi yerler ekler.Bunun iki amacı vardır:

* Saylarınıza giren kullanıcılarının gezinmesini kolaylaştırmak
* Arama motoru örümceklerinin sitenizin yapısını kolay olarak belirlemesini sağlar.

Yakında kurulumunu ve eklentiyi vericem.
Başlıklar

Sitenizdeki başlıklara önem sırasına göre <h1>, <h2>, <h3> ekleyerek arama motorlarının sitenizin önemli başlıklarını bulmasınnda yardımcı olun.Konu içinde önemli yerleri kullanırken başlıklarda kullanın.Bunu kolayca yapmak için post.php ve page.php sayfalarını editleyin.
Gereksiz kodları silin ve sitenizi hızlandırın

Bu konumda belirtiğim şeyleri uygulayın.

Kaynak:Wordpress Seo Rehberi

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5