WordPress Site İçi SEO Nedir? Yapılan Hatalar Nelerdir?

KOZBA

Hosting Firması
Katılım
19 Şubat 2021
Mesajlar
22
Reaction score
2
Konum
Sakarya
SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu temelde; Site İçi (On-Page) ve Site Dışı (Off-Page) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Son yıllarda ise Teknik SEO olarak da bazı uzmanlar tarafından üçüncü bir kategori de ifade edilmektedir. WordPress tabanlı web sitelerinde Site İçi SEO işlemlerini doğru bir şekilde yapmak ve hataları düzeltmek diğer Script veya yazılımlara oranla çok daha kolaydır. Bu içeriğimizde ise WordPress Site İçi SEO (On-Page) Nedir ve mevcut hatalar nasıl düzeltilir, sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

WordPress Site içi Seo Optimizasyonu Nedir?
Site İçi SEO terimini kısaca anlatmak gerekirse, Google Arama Motorunun web sitelerinden talep ettiği metrikleri yerine getirmektir. Site içerisindeki hataları düzelttikten sonra Backlink ağına yani Site Dışı SEO çalışmalarına başlamak, bu konudaki verimi arttığı için Backlink'ten önce Site İçi SEO hatalarını düzeltmek önemlidir. Peki, WordPress Site İçi SEO Hataları Nelerdir?

Title, Description ve Anahtar Kelime Seçimi

Site İçi SEO hizmeti veren birisi olarak, birçok web sitesi sahibinin bu noktada hata yaptığını deneyimledim. Google'ın kriterleri arasında web sitesinin anahtar kelimelerinin Title ve Description (WordPress'te Slogan) bölümlerinde geçmesi önemli bir kriterdir. Örneğin, WordPress ve SEO kategorilerine yönelik içerik üreten bir blog sahibisiniz. Örnek bir Title kullanımınız şu şekilde olmalıdır; Title: Türkiye'nin WordPress ve SEO Rehberi Description: Dogech.com'da WordPress ve SEO kategorilerine yönelik rehber niteliğinde içerikler bulabilirsiniz. Anahtar kelime seçimi de siteyi kurmadan önce kesinlikle üzerinde durulması gereken bir konudur. Ahrefs'ten ilgili anahtar kelimeyi analiz etmeli ve alternatif kelimeleri de incelemelisiniz.
Domain yani alan adının yıllanmış olması, anahtar kelimenin domain'de kullanılması önemli faktörler arasında yer almaktadır.
1064799270.png

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları
Linklerin kısa olması, Google arama motorunun tercih ettiği bir faktördür. Bu yüzden linklerde "/%postname%/" etiketinin kullanılması yeterlidir. Bazı web siteleri ise bu etiketin sonuna ".html" etiketi de eklemektedir ki bunun da yanlış bir kullanım olduğunu söyleyemeyiz. Kategori ve Etiket bölümlerinde ise "kategori" ve "etiket" taglerini kullanmak doğru bir kullanımdır.


2007510357.png

Site Haritası Ayarları
Etiket sayfaları başta olmak üzere, zayıf bağlantı içeren sayfaları indexletmek ve bunları site haritasında barındırmak doğru bir kullanım değildir. Bu yüzden; Etiket sayfalarına "noindex" veya "Dizin Yok" etiketi girilmeli ve bu sayfalar Site Haritasından çıkartılmalıdır.
Etiketlere "noindex" girdikten sonra etiket sayfalarına site haritasında yer vermek, bu sayfaların indexlenmesine sebep olacağı için ciddi bir hatadır.
WordPress SEO Eklentisi
WordPress Site İçi SEO
konusunda eklenti seçimi oldukça önemli bir husustur. Son dönemlerde Rank Math eklentisi All in SEO ve Yoast SEO'ya oranla çok daha popüler hale gelmiştir. Bunun temel sebebi ise, Rank Math eklentisinde ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan bazı araçların diğer eklentilerin sadece ücretli versiyonlarında yer almasıdır. Rank Math'de Schema, Instant Indexing, Site Haritası, 404 Monitör ve Yönlendirme araçları benim en çok kullandığım ve kullanılmasını tavsiye ettiğim araçların başında yer almaktadır.

404 Monitör ve Yönlendirme
Rank Math'den konu açılmış iken bu noktayı da anlatmakta yarar görüyorum. WordPress Site İçi SEO'da en önemli faktörlerin başında 404 sayfaları yer almaktadır. 404 sayfalarını Rank Math'de Pano kısmından aktif edebilir ve sayfaları yönlendirme ile ilgili linklere veya ana sayfaya yönlendirebilirsiniz.
Aldığım bir domainin geçmiş yıllarda Wikipedia'dan 2 farklı backlink aldığını gördüm. Mevcut linkler şuan ki sitemde olmadığı için geçmiş yıllarda alınan tüm backlinkleri bu bölümden ana sayfaya veya benzer sayfalara yönlendirme yaptım. Bunun faydasını da gördüğümü söyleyebilirim.

Site Hızı ve Açılış Hızı

WordPress Site İçi SEO
noktasının en önemli faktörlerinin başında Site Hızı gelmektedir. Son yıllarda hızlı açılan ve site hız puanı yüksek olan sitelerin sıralamada üst sıralarda olduğunu görmekteyiz. Bu yüzden de sade, efektif ve işlevsel temaları tercih etmek ve sitenin hız puanlarını yüksek tutmak önemlidir. Site hızı sadece eklenti kurarak ve bunun ayarlarını yaparak arttırılmaz. Seçilecek olan Hosting'de bu noktada önem arz etmektedir. Bu konuda sizlere şöyle bir tecrübemden bahsetmek istiyorum;
Aynı firmanın farklı sunucularında barınan iki adet web sitem var. Bu sitelerin ikisinde de kullanılan tema aynı olduğu gibi eklentiler ve eklentilerdeki ayarlarda aynı. Sitenin birisinin hız puanları +95 iken, diğerinin hız puanı ise +85 seviyelerinde. +85 seviyesinde hıza sahip olan siteyi PageSpeed aracından ölçüm yaptığımda "Sunucu Yanıt Süresini Kısaltın" hatası ile karşılaşıyordum. Bu hatayı ilgili firmaya bildirdiğimde eklentilerle alakalı bir durum yanıtını aldım. Hız puanı düşük olan siteyi hız puanı yüksek olan sitelerin olduğu sunucuya taşıdığımda ise bu hata tamamen ortadan kalktı ve sitenin hız puanı +10 değer artarak +95 seviyelerine geldi. Bu hata aslında tamamen Hosting ve sunucu kaynaklı bir hataydı ve firma da bu durumu kabullenmek zorunda kaldı.
Toparlamak gerekirse, web sitesini hızlı yanıt veren bir site haline getirmeniz çok önemlidir.

İçerik, Sayfa ve Kategori

Site İçi SEO'da dikkat edilmesi gereken temel faktörlerin başında İçerikler yani Yazılar gelmektedir. Birçok webmaster veya site sahibi bu noktayı atlamakta veya gereken önemi vermemektedir. E-ticaret sitelerinin Blog sayfaları oluşturup Google News kaydı aldığını düşünürsek, bu konu üzerinde durulması gereken bir konudur. SEO uyumlu makale yazmak, makalenin bilgi verici nitelikte olması ve resim-video ile desteklenmesi çok önemlidir. Günümüzde YouTube platformunun kullanım oranı giderek artmaktadır. Bu yüzden de otoriter birçok web sitesinin YouTube kanalı bulunmaktadır ve içeriklerini bu kanallara yükledikleri videolar ile de desteklemektedir. Bu noktada içerikleriniz video çekmeye uygun ise videolu anlatımlarla desteklemekte fayda var. Odak Anahtar kelimenin seçilmesi, içerik başlığında bu kelimenin ve öbeğin geçmesi önemli bir faktördür. Yine Odak Anahtar kelimenin h2, h3 etiketi ile desteklenmesi, içerik içerisinde iç linkleme yapılması da önemlidir. İçeriklerde resim kullanılması ve resimlere odak anahtar kelime ile etiket girilmesi de önemli bir faktördür. Öne çıkarılan görsele bile etiket girilmesi gerekmektedir. Dış bağlantı verirken NoFollow etiket kullanımı da önemli bir faktördür.
4220982330.png


Odak Anahtar kelimenizi arama motorunda arattığınızda bu tarz bir alanla karşılaşabilirsiniz. Bu alanda yer alan soruları içeriğinizde ara başlık olarak kullanmak ve sorulara yanıt vermekte önemli bir husustur. Sayfalara Rank Math veya diğer eklentiler üzerinden Odak Anahtar Kelime girilmesi, kategorilere açıklama girilmesi de önemli faktörlerin başında gelmektedir.
Rehber İçerik - İçerik Tablosu kullanılması da önemlidir. Bunu WordPress'te Table of Contents eklentisi ile kullanabilirsiniz.
H1, H2 ve H3 Etiketlerinin Kullanımı
WordPress Site İçi SEO
noktasında H1, H2 ve H3 gibi etiketlerin kullanımı hala daha önemini korumaktadır. Webmasterların yaptıkları hataların başında da bu etiketlerin kullanımları gelmektedir. Anahtar kelimenin Title ve Description'da geçmesi ne kadar önemli ise, ana sayfada da geçmesi o kadar önemlidir. Anahtar kelimeye H2 etiketi vermek ve anahtar kelime öbeklerine H3 etiketi kullanılması hala daha önemli faktörler arasında yer almaktadır.
HTTPS Olmayan Sayfalar
SSL sertifikası olmayan sayfa veya bağlantı bırakmamalısınız. SSL sertifikası tanımlı olabilir ve ana sayfanız da SSL sertifikanıza göre dizayn edilmiş olabilir fakat Footer'da veya Menülerde HTTPS etiketine sahip olmayan sayfaları barındırmamalısınız. İçeriğimizde WordPress Site İçi SEO ile alakalı yapılan hataları elimizden geldiğince incelemeye çalıştık. Benzer içerikler için takipte kalmayı unutmayın.

Kaynak: WordPress Site İçi SEO (On-Page) Nedir?
 
Son düzenleme:

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst